Wielkie sprzątanie orłowskiej plaży już 22 października

Aktualności

Przed nami kolejna wielka odsłona wspólnego sprzątania gdyńskich plaż, która odbędzie się w najbliższy piątek 22 października w Gdyni Orłowie. Uczestnicy zbiorą się w okolicy molo i kierować się będą w stronę Sopotu.

Projekt „Czysta Plaża - Czyste Orłowo” rozpocznie się o godzinie 10:00 i trwać będzie trzy godziny, podczas których wszyscy chętni, którym na sercu leży czystość nad morzem, wyruszą plażą w kierunku Sopotu, by sprzątać wspólnie piasek z odpadów pozostawionych po odpoczywających tam ludziach.

Na gdyńskich plażach w okresie od 1 stycznia do 30 września bieżącego roku zebrano z łącznie 169,43 ton śmieci, w tym 77,98 ton samego szkła. Te liczby pokazują dobitnie, jakie ilości odpadów pozostawiają po sobie wypoczywający na naszych plażach turyści i mieszkańcy naszego miasta – mówi Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu i dodaje – W czystość plaż wkładamy dużo serca i pracy.  Nasze usilne starania znajdują odzwierciedlenie w statystykach. To co robimy w trosce o czystość i środowisko ma sens. Niestety fakt ciągłej konieczności sprzątania i takich akcji zasmuca, gdyż jako ludzie śmiecimy w naszym własnym domu, co niezbyt dobrze świadczy o nas samych. Plaże są dobrem wspólnym i naszą wizytówką, o ich czystość powinniśmy dbać wszyscy razem nie śmiecąc.

Organizatorami akcji Projekt „Czysta Plaża - Czyste Orłowo” jest „Dziennik Bałtycki” wraz z partnerami. Najbardziej aktywni uczestnicy otrzymają upominki – bidony oraz eleganckie breloki i multitoole survivalowe, a na wszystkich uczestników projektu będzie czekał ciepły poczęstunek – aromatyczna zupa krem z dyni z grzankami. Organizatorzy również zapewniają wszystkie niezbędne przybory, jak worki, rękawiczki, mokre chusteczki oraz ręczniki papierowe.

To bardzo ważne społeczne poruszenie, które idealnie pokazuje, że nam, mieszkańcom Gdyni, nie jest obca przyroda, że wszystkim nam zależy na tym, żeby natura przetrwała w jak najmniej skażonej formie i mogły z niej cieszyć się kolejne pokolenia – dodaje Dalecki i puentuje – gdyńskie plaże należą do jednych z najpiękniejszych w Polsce, więc tym bardziej warto zadbać o ich czystość, by cieszyły oko zarówno w sezonie letnim, jak i podczas jesiennych spacerów. Bądźmy odpowiedzialni i szanujmy to, co zostało nam dane.

Bałtyckie plaże niestety z dnia na dzień stają się coraz bardziej zanieczyszczane. Mimo starań samorządów, które dbają o ich regularne sprzątanie, opróżnianie pojemników na śmieci i regularne grabienie i przesiewanie piasku, każdego dnia odkrywają na nowo swoje śmieciowe tajemnice. Z piaskowych odmętów wydobywane są butelki po napojach, bardzo często rozbite, kapsle, puszki oraz plastikowe torby i innego rodzaju opakowania, których miejsce jest w śmietniku.