O pływaniu w zimnej wodzie

Aktualności

Uczestnicy Gdynia Winter Swimming Cup na chwilę zamienili lodowatą scenerię mariny na gościnne wnętrza Urzędu Miasta. Powód? Spotkanie z wyjątkowymi postaciami świata lodowego pływania. Przemówienia Marii Yrjö-Koskinen - założycielki IWSA (International Winter Swimming Association) oraz sportowca ekstremalnego Bogusława Ogrodnika zgromadziły spore grono słuchaczy.

Od kilku lat specjalne miejsce w kalendarzach pływaków ekstremalnych z całego świata zajmuje weekend, w którym rozgrywane są gdyńskie zawody. Czwarta edycja imprezy zgromadziła na starcie ponad 300 uczestników.

Pływamy w basenie 25-metrowym, jak na zwykłych zawodach pływackich, w strojach kąpielowych. Różni nas jedynie temperatura wody, bo ta wynosi około 3 stopni Celsjusza – tłumaczy Aleksandra Kabelis, organizatorka wydarzenia. I dodaje: – Najwytrwalsi pływacy biorą udział w wyścigu na dystansie kilometra.

Za ojca zawodów bez wątpienia należy uznać Piotra Biankowskiego, byłego rugbystę Arki Gdynia, który ma na swoim koncie m. in.: przepłynięcie kanału La Manche, legendarnego jeziora Loch Ness czy opłynięcie wyspy Manhattan. Jako ambasador Fundacji Ronalda McDonalda ideę ekstremalnych wyczynów zgrabnie łączy z pomocą dla najpotrzebniejszych. Dzięki swoim akcjom pomógł setkom małych pacjentów.

Piotr realizuje tylko rzeczy niezwykłe do czego, paradoksalnie, już nas przyzwyczaił. Z nieskrywaną radością obserwuje jego wyczyny. Swoją ambicją, uporem i determinacją udowadnia, że nie ma rzeczy nie do zrobienia – mówi wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk. – Dzisiejsze spotkanie udowodniło, że Piotr ma jednak konkurencje, dlatego wierzę, że na bazie tej „rywalizacji” nie przestanie nas zadziwiać.

A mowa, oczywiście, o Bogusławie Ogrodniku, który w swoim ekstremalnym CV ma m. in. zdobycie Korony Ziemi (najwyższy szczyt na każdym kontynenci) oraz Korony w pływaniu na wodach otwartych, przepłynięcie Cieśniny Gibraltarskiej, rekord świata w penetracji jaskinowej czy ukończenie kilkunastu biegów powyżej 100 kilometrów. Podczas spotkania z uczestnikami, partnerami i sponsorami GWSC oraz przedstawicielami miasta jego anegdoty wywoływały nieskrywany podziw.

Ważnym elementem spotkania było również przemówienie Marii Yrjö-Koskinen, założycielki IWSA (International Winter Swimming Association), która opowiadała o współpracy organizatorami gdyńskiej imprezy oraz planach federacji na zbliżający się 2024 rok.