Ostatnia szansa na rejestrację do CST MTB Gdynia Maratonu

Aktualności

To już ostatnia prosta na drodze do zapisów 18. edycji CST MTB Gdynia Maratonu. Rejestracja internetowa trwa do 8 czerwca. Zawody odbędą się 11 czerwca. Dzień wcześniej zaplanowano wydarzenie dla najmłodszych – ABUS Kids Race.

Kolejna edycja rowerowego święta nad morzem, którą gdyńska impreza osiąga „pełnoletniość”, zapowiada się niebywale interesująco. O tym, że Gdynia to miejsce o głęboko zakorzenionych tradycjach sportowych nie trzeba nikogo przekonywać. Już w ten weekend na starcie będzie można poczuć przedsmak tego, co czeka nas w 2024 roku. Wtedy to w mieście z morza i marzeń odbędą się Mistrzostwa Europy w Maratonie MTB.

W ubiegłorocznych zawodów wystąpiło blisko 1000 zawodników, z czego około połowę stanowiły dzieci i młodzież. Podium mężczyzn padło łupem ekipy JBG-2 CryoSpace Team, a na maratońskim dystansie pierwszy na metę wjechał Paweł Bernas. Wśród pań, podobnie jak przed rokiem, zwyciężyła Aleksandra Andrzejewska z CST Accent MTB Team. O tym, które zespoły okażą się najlepsze nad morzem dowiemy się już za kilka dni.

Trasy tegorocznych zawodów przygotowane zostały tradycyjnie na trzech dystansach, choć znów uległy one lekkiemu skróceniu, dzięki czemu rywalizacja będzie jeszcze ciekawsza. Wytyczono je z myślą zarówno o profesjonalistach, jak i osobach które kochają jazdę górską, ale nie dysponują ilością czasu pozwalającą na regularne treningi. Pierwsi gustować będą w dystansach Giga – dwa okrążenia o łącznym dystansie 65 km, którą pojadą także zawodnicy UCI C2 i oraz Mega – 33 km na jednej pętli. Dla tych drugich przewidziano dystans Gdynia Fun powered by Storm Rowery (25 km, 1 pętla). Główna trasa składać się będzie z dwóch pętli (pierwsza, druga). Zawodnicy dwukrotnie będą musieli pokonać przewyższenia wynoszące 132,43 m. Łączna suma podjazdów i zjazdów wyniesie 3209 m. Niezależnie od wyboru pewne jest jedno – bez wątpienia każda z nich zapewni wiele emocji.

Zapisy i terminy

Czas do 18. edycji gdyńskiego maratonu MTB zbliża się nieubłaganie. Rejestracja trwa do 8 czerwca i nie warto zwlekać do końca! Potem chętnym pozostaną już wyłącznie zapisy w biurze zawodów. Na zawodników czekają zupełnie zmieniona strona internetowa www.mtbgdyniamaraton.pl oraz nowy system rejestracji. Swój akces do tegorocznych zawodów można zgłosić szybko i wygodnie dzięki platformie www.slotmarket.pl.

Harmonogram zawodów

SOBOTA, 10 czerwca

 • 14:00 – udostępnienie oznakowanej trasy na potrzeby treningów indywidualnych (bez zabezpieczenia medycznego),
 • 15:00 – otwarcie biura zawodów, wydawanie pakietów wszystkie kategorie,
 • 19:00 – zakończenie treningów na trasie zawodów,
 • 20:00 – zamknięcie biura zawodów.

NIEDZIELA, 11 czerwca

 • 7:00 – otwarcie biura zawodów, wydawanie pakietów wszystkie kategorie,
 • 9:30 – zakończenie wydawania pakietów Gdynia Fun i Elity,
 • 10:00 – zakończenie wydawania pakietów dla pozostałych zawodów,
 • 10:00 – START – Gdynia Fun M,
 • 10:05 – START – Gdynia Fun K,
 • 10:30 – START – Elita M, Elita K, GIGA M, GIGA K,
 • 10:35 – START – MEGA M,
 • 10:35 – START – MEGA K,
 • 13:00 – zamknięcie trasy Gdynia Fun,
 • 13:00 – dekoracje trasy Gdynia Fun,
 • 13:00 – zamknięcie wyjazdu na drugą pętlę,
 • 15:30 – zamknięcie trasy i bramy „Meta”, koniec zawodów,
 • 14.30-15:00 – dekoracje MEGA, GIGA, UCI C2.

ABUS KIDS RACE – trwa rejestracja na kolarskie zawody dzieci i młodzieży 10 czerwca

Tradycyjnie imprezę CST MTB Gdynia Maraton poprzedzi rywalizacja dzieci i młodzieży, która będzie miała miejsce dzień przed głównymi zawodami, tj. 10 czerwca. Na najmłodszych uczestników zmagań czekają nowe trasy z podziałem na poziom trudności. Imprezę wspiera producent zabezpieczeń ABUS.

Emocje i bezpieczeństwo

Do kolarskiego święta w Gdyni coraz mniej czasu. Listy startowe zapełniają się fanami dwóch kółek w każdym wieku, którzy w drugi weekend czerwca pojawią się u stóp Polsat Plus Areny Gdynia by cieszyć się rywalizacją na swoich jednośladach. – Radość uczestników to dla nas najważniejszy punkt odniesienia, a nikt nie cieszy się tak, jak dzieci! Dlatego też przygotowanie zawodów dla tej grupy to nasze oczko w głowie – komentuje Dariusz Batek, dyrektor zawodów.

Dokładamy wszelkich starań, aby zawody były bezpieczne i pełne pozytywnych emocji. Kolejny rok z rzędu pomaga nam w tym sponsor tytularny wydarzenia – ABUS. Jest to niemiecki producent zabezpieczeń do domów, obiektów i jednośladów. O wyjątkowości oferty ABUS decyduje połączenie idealnych rozwiązań. Firma dokłada wielu starań aby produkty były niezawodne i trwałe oraz cechowały się maksymalną jakością obsługi.

Zabawy będzie bez liku, bowiem nie ograniczamy się wyłącznie do części sportowej. W miasteczku zawodów we współpracy z Air Space staną wielkie dmuchane zjeżdżalnie. Najmłodsi mogą liczyć na liczne nagrody od sponsora tytularnego, wejściówki do Jump City oraz niespodzianki od CST.

plakat wydarzenia

Kolarska frajda na dwóch poziomach trudności

Niezależnie od tego czy jeździsz rekreacyjnie czy masz już doświadczenie w klubie kolarskim – każdy w gdyńskich zawodach znajdzie coś dla siebie.

Najmłodsi uczestnicy w wieku do 6 lat wystartują w przejeździe Malucha po parkingu na dystansie 400 metrów (kliknij i zobacz trasę). Nie mierzymy czasu – tu liczą się wyłącznie pozytywne wrażenia. Starty odbędą się falowo, a w trakcie pokonywania trasy w celu zabezpieczenia i ewentualnej pomocy w pokonaniu dystansu towarzyszyć powinien opiekun.

Starsi zawodnicy uczestniczący w rywalizacji będą mieli do wyboru 2 poziomy trudności FUN (kliknij i zobacz trasę) i PRO (kliknij i zobacz trasę). Biorąc udział w rywalizacji PRO należy wziąć pod uwagę, że będzie to trasa o podwyższonym poziomie trudności. Wyścigi zostaną rozegrane w 5 kategoriach wiekowych, w których uczestnicy będą mieli do pokonania od 1 do 4 pętli. Każda odpowiednio na dystansach:

Kategorie FUN (na płaskiej trasie):

 1. 1 pętla 1,62 km FUN – dzieci w wieku 7-8 lat,
 2. 2 pętle 1,62 km (3,24 km) FUN – dzieci w wieku 9-10 lat,
 3. 3 pętle 1,62 km (4,86 km) FUN – dzieci w wieku 11-12 lat (ŻAK),
 4. 4 pętle 1,62 km (6,48 km) FUN – dzieci w wieku 13-14 lat (MŁODZIK).

Kategorie PRO (na trasie podwyższonym poziomie trudności):

 1. 1 pętla 2,8 km PRO – dzieci w wieku 9-10 lat,
 2. 2 pętle 2,8 km (5,6 km) PRO – dzieci w wieku 11-12 lat (ŻAK),
 3. 3 pętle 2,8 km (8,4 km) PRO – wiek 13-14 lat (MŁODZIK),
 4. 4 pętle 2,8 km (11,2 km) PRO – wiek 15-16 lat (JUNIOR/JUNIOR MŁODSZY).

młodzi zawodnicy na startów

– Każdy wyścig to świetny moment, aby nabyć doświadczenie, którego nie da się wytrenować – komentuje Agnieszka Patoka, zawodniczka, instruktorka kolarstwa, szefowa szkółki i autorka platformy edukacyjnej dla dzieci „Rowerowe Lekcje”. – Serdecznie zapraszam dzieci nietrenujące oraz wszystkie lokalne kluby, których w ostatnich latach przybyło jak grzybów po deszczu – dodaje ambasadorka CST POLAND.

Na wszystkich uczestników czekają bogate pakiety startowe. Każdy zawodnik na mecie otrzyma pamiątkowy medal. Na najszybszych czekają puchary za zajęcie od I do V miejsca w poszczególnych klasyfikacjach.

zawodnik odbierający gratulacje

Zapisy i terminy

Czas do 18. edycji gdyńskiego maratonu MTB zbliża się nieubłaganie. Rejestracja trwa i nie warto zwlekać do końca! Na zawodników czekają zupełnie zmieniona strona internetowa www.mtbgdyniamaraton.pl oraz nowy system rejestracji. Swój akces do tegorocznych zawodów można zgłosić szybko i wygodnie dzięki platformie www.slotmarket.pl.

Harmonogram godzinowy wydarzenia:

 • 9.00 – przejazd Maluchów,
 • 9.40 – FUN 7-8 lat,
 • 10.00 – FUN 9-10 lat,
 • ~10.30 – dekoracje FUN (7-8 lat, 9-10 lat),
 • 10.30 – FUN 11-12 lat,
 • 11.00 – FUN 13-14 lat,
 • ~11.40 – dekoracje FUN (11-12 lat, 13-14 lat),
 • 11.30 – start wszystkich zawodników PRO,
 • 12.30 – dekoracje wszystkich zawodników PRO.

Odbiór pakietów startowych możliwy będzie w biurze zawodów 9 czerwca w godzinach 15.00-20.00 i 10 czerwca od godziny 7.00 do 30 min. przed każdym startem.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie B-Active.

Zobaczcie, jak wyglądała poprzednia edycja imprezy:

Zmiany w organizacji ruchu kołowego

W związku z organizacją wydarzenia przewiduje się zmiany w organizacji ruchu w sąsiedztwie oraz na trasie imprezy w sobotę oraz niedzielę (10-11 czerwca) oraz ograniczenie liczby miejsc parkingowych na parkingu pomiędzy Polsat Plus Areną Gdynia i Centrum Riviera (w dniach 5-12 czerwca).

W dniu 10 czerwca 2023 r.  w godz. 8:00-13:00 nastąpi zamknięcie dla ruchu ul. Wileńskiej.

W dniu 11 czerwca 2023 r. nastąpi czasowe zamknięcie ruchu:

 • w godzinach 9:00–16:00: ul. Kieleckiej na odcinku od ul. Witomińskiej do ul. Wzgórze Świętego Maksymiliana i ul. Witomińskiej na odcinku od ul. Kieleckiej do Cmentarza Witomińskiego,
 • w godzinach 8:00–16:00: ul. Wołyńskiej, ul. Wileńskiej,
 • w godzinach 9:45-10:45: ul. Kazimierza Górskiego na odcinku od ul. Sportowej do pierwszego wjazdu na parking Polsat Plus Arena Gdynia, ul. Sportowej,
 • w godzinach 11:00–15:00: ul. Kartuskiej na górnym odcinku do ul kmdr. Sakowicza i ul. kmdr. Sakowicza od ul. Kartuskiej do zjazdu do lasu za Obwodnicą.

Aby zminimalizować utrudnienia ruch będzie przywracany możliwie szybko, po przejeździe ostatnich zawodników. Prosimy wszystkich uczestników ruchu o ostrożność i zachęcamy do kibicowania najmłodszym i nieco starszym uczestnikom kolarskim zmagań.