Parkrun Gdynia – wszystkiego najszybszego!

Aktualności

W sobotę 16 października zapraszamy wszystkich miłośników biegania na urodzinowy Parkrun Gdynia, który tego dnia świętować będzie 10. rocznicę powstania. Wielkie urodzinowe bieganie rozpocznie się punktualnie o godzinie 9:00 na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni.

– Gdynia jest pierwszą polską lokalizacją parkrun. Debiutancki bieg odbył się 15 października 2011 roku, a udział w nim wzięło 5 osób. W okresie 10 lat średnia frekwencja na gdyńskich biegach przekracza 100 osób, a jej rekord padł w kwietniu 2016 roku, kiedy to na Bulwarze Nadmorskim pobiegło aż 390 biegaczy i biegaczek – mówi Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu i aktywny uczestnik sobotnich spotkań biegowych.

Parkrun to cotygodniowe, odbywające się w każdą sobotę o godzinie 9:00, biegi z pomiarem czasu na dystansie 5 kilometrów. Udział w nich jest bezpłatny, wymaga wyłącznie jednorazowej rejestracji, a otrzymany kod osobisty uprawnia do startów w parkrunowych biegach na całym świecie.

Pierwszy bieg parkrun odbył się w 2004 roku w Bushy Park w Londynie. Od tego momentu parkrun trafił do 23 państw na 5 kontynentach i jest organizowany w ponad 2200 miastach, w tym już 82 w Polsce. W parkrunowym systemie zarejestrowało się do tej pory ponad 7 milionów osób, a w każdą sobotę w tym samym czasie w biegach uczestniczy od 200 do 300 tysięcy z nich!

Do chwili obecnej odbyły się już 344 biegi parkrun Gdynia. Wzięło w nich udział 4.164 osób, a liczba indywidualnych startów wynosi ponad 44 tysiące (co oznacza, że w większości przypadków udział w parkrunie nie skończył się na jednorazowym starcie) – dodaje Dalecki i puentuje – Uczestnicy parkrun Gdynia przebiegli łącznie aż 224.645 kilometrów, czyli 5 i pół razy okrążyli kulę ziemską po jej obwodzie na równiku.

Parkrun to biegi absolutnie dla każdego. Udział w nich biorą profesjonalni sportowcy, w tym mistrzowie świata i olimpijscy, uzyskujący rezultaty poniżej 15 minut, a także, a w zasadzie głównie amatorzy, nawet tacy, którym pokonanie dystansu 5 kilometrów zajmuje niemal godzinę. W parkrunie nie czas jest jednak najważniejszy, ważny jest sam udział. Nie trzeba zatem koniecznie biec, można również maszerować, także z kijkami Nordic Walking. Dopuszczalny jest udział z wózkiem dziecięcym czy z psem.

Przede wszystkim jednak parkrun to inicjatywa społeczna, opierająca się na wolontariacie. To właśnie wolontariusze każdego tygodnia mierzą czas, skanują kody osobiste, przygotowują i zabezpieczają trasę, robią zdjęcia, publikują wyniki na stronach internetowych. Można zatem powiedzieć, że to sami biegacze organizują kolejne biegi. W ramach parkrun Gdynia funkcje wolontariuszy pełniło 537 osób.

Zapraszamy do udziału w najbliższej urodzinowej edycji parkrun Gdynia. Więcej szczegółów, w tym link do rejestracji dla nowych uczestników na stronie.

STRONA INTERNETOWA PARKRUN GDYNIA