Niesłabnące zainteresowanie mieszkańców bezpłatnymi zajęciami – aktywne podsumowanie 2022 roku #wGdyni

Aktualności

Absolutne klasyki, jak pilates, zumba czy fitness, ale i zupełne nowości, jak ćwiczenia na rampie czy parkour – oferta bezpłatnych aktywności dla mieszkańców Gdyni znów trafiła w szerokie gusta gdynian, którzy licznie uczestniczyli w kilkudziesięciu różnych zajęciach koordynowanych przez Gdyńskie Centrum Sportu w minionym roku.

Aktywności w 2022 roku realizowane były tradycyjnie w ramach programu Gdyńskiego Poruszenia finansowanego przez GCS, zaproponowane i wybrane przez mieszkańców w formie Budżetu Obywatelskiego oraz organizowane ze środków statutowych Rad Dzielnic. Łącznie we wszystkich ćwiczeniach organizowanych w 15 dzielnicach w ciągu roku udział wzięto ponad 35 000 razy!

­­– Zajęcia były otwarte, kierowane do każdego niezależnie od wieku. Udział w nich mogli brać wszyscy, dla których ważne było wyjście z domu – komentuje Paweł Brutel, wicedyrektor GCS. – W ofercie znalazły się także zajęcia specjalistyczne skierowane do dzieci, seniorów oraz osób posiadających niepełnosprawności ruchowe – dodaje.

Oferta zmieniała się w ciągu roku jednak najczęściej trudno było szukać w kalendarzu dnia, podczas którego nie byłoby szansę na uczestnictwo w ćwiczeniach.

Gdyńskie Poruszenie

W projekcie, który trwa nieprzerwanie od 2013 roku, niezwykle popularny były pilates, joga i zumba, które pod względem frekwencji tylko nieznacznie ustępowały zajęciom indor cycling czy przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Nowymi aktywnościami dla mieszkańców były odbywające się w skateparku przy al. Piłsudskiego treningi na deskorolce oraz Cross Fit. Te ostatnie miały miejsce na wolnym powietrzu w miejskiej siłowni znajdującej się na Bulwarze Nadmorskim. Z pozostałych zajęć można było korzystać w obiektach Gdyńskiego Centrum Sportu – hali lekkoatletycznej i salce fitness.

Budżet Obywatelski

Budżet Obywatelski to proces, w którym gdynianie i gdynianki decydują co roku o tym, na co przeznaczyć wydzieloną kwotę z budżetu miasta. To sami mieszkańcy i mieszkanki wymyślają i zgłaszają projekty, które mogą podnieść jakość życia w mieście i decydują w głosowaniu, które z nich trafią do realizacji. Aktywności realizowane w ramach BO odbywały się w gdyńskich placówkach oświatowych zlokalizowanych w 12 dzielnicach.

Tak było w tym roku, w którym spragnieni aktywności fizycznej obywatele mogli wybierać zajęcia sportowe dla dzieci, kurs tańca, Nordic Walking, samoobronę i wiele innych. Największą popularność zyskała Liga Dzielnicowa Cisowa, w której mieszkańcy mogli poczuć się, jak na prawdziwym turnieju piłki nożnej. Rozgrywki prowadzone były zgodnie z przepisami Polskiego Związku Piłki Nożnej, a sędziowali w nich licencjonowani sędziowie PZPN. Nie mniej popularne były zajęcia sportowe dla dzieci oraz fitness.

Rady Dzielnic

Mieszkańcy Witomina, Leszczynek i Grabówka mogli korzystać bezpłatnych aktywności finansowanych z środków Rad Dzielnic. Nowością, która okazała się strzałem w dziesiątkę, były warsztaty rowerowe dla dzieci, zajęcia na rampie oraz Parkour. Dużą popularnością tradycyjnie cieszyły się Pilates, Joga oraz Zumba.

Szczegóły dotyczące wszystkich ćwiczeń znaleźć można w zakładce bezpłatne zajęcia oraz naszym kalendarzu. Już wkrótce informować będziemy o powrocie do aktywności oraz aktywnościach, które przygotowaliśmy na 2023 rok.