Sezon plażowy zbliża się wielkimi krokami

Aktualności

Lato jest tuż za rogiem, a gdyńskie plaże przygotowują się na rozpoczęcie kolejnego sezonu kąpielowego! Już niedługo będziemy mogli cieszyć się słońcem, morzem i mnóstwem atrakcji na plażach w Gdyni.

Kąpieliska w Gdyni

Podobnie, jak miało to miejsce od 1998 roku Gdyńskie Centrum Sportu zorganizuje kąpieliska w czterech dzielnicach. Są to Babie Doły (100 m), Śródmieście (200 m), Redłowo (100 m) i Orłowo (100 m). Sezon rozpocznie się 21 czerwca w piątek (Śródmieście) oraz od 1 lipca w poniedziałek (Babie Doły, Redłowo i Orłowo). Zapraszamy wszystkich miłośników wodnych atrakcji od 9:30-17:30 aż do końca sierpnia.

plaża w Gdyni

Bezpieczeństwo na kąpieliskach

Bezpieczeństwo plażowiczów niezmiennie pozostaje priorytetem. 31 ratowników z Gdyńskiego Centrum Sportu wyposażeni są w nowoczesny sprzęt, w tym łodzie motorowe, skuter ratowniczy z platformą, pojazdy ATV z przyczepą do ewakuacji oraz deski ratownicze RescueBoard. Na każdej plaży znajduje się również defibrylator AED.

Zaleca się kąpiel wyłącznie w miejscach strzeżonych, w pobliżu wież ratowniczych. Warto również pobrać aplikację „Ratunek” i zapamiętać numer ratunkowy nad wodą: 601 100 100.

W tym roku ponownie na wszystkich kąpieliskach pojawią się bojki ratownicze „Pamelki”. Są one dostępne dla plażowiczów na wypadek sytuacji awaryjnych, zwłaszcza poza godzinami pracy ratowników.

pameki na plaży

Plaże dostępne dla wszystkich

Gdyńskie plaże są dostosowane również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na plaży w Śródmieściu dostępny jest wózek kąpielowy umożliwiający transport po piasku i kontakt z wodą. Wózek można zamówić u ratownika w godzinach 9:30-10:30 pod numerem 785 174 737.

Specjalne kładki na plażach w Śródmieściu i Orłowie umożliwiają osobom na wózkach inwalidzkich dotarcie bezpośrednio nad wodę. W minionych latach plaża nr 6 w Śródmieściu otrzymała prestiżowe wyróżnienie „Plaże dla Wszystkich” właśnie za zapewnienie bezpieczeństwa i dostępności.

osoba na wózku korzystająca z amfibii z ratownikiem

Aktualne warunki na plażach

Aktualne informacje o sytuacji na gdyńskich plażach można sprawdzić na stronie www.plaze.gdyniasport.pl. Znajdziemy tam dane o temperaturze powietrza i wody, stanie morza oraz o tym, czy kąpieliska są otwarte (biała flaga) czy zamknięte (czerwona flaga).Gdyńskie kąpieliska są również częścią systemu ratownictwa wodnego w Sopocie, który koordynuje działania na terenie całego województwa pomorskiego.

Aktualne warunki na plażach

plaża w Gdyni z lotu ptaka

Morze aktywności

Zbliżający się sezon w Gdyni tradycyjnie obfituje w liczne imprezy sportowe, które z pewnością przyciągną zarówno mieszkańców, jak i turystów. Aktywne Lato na plaży oferuje bezpłatne aktywności, w tym turnieje siatkówki plażowej od końca czerwca do lipca. Nie zabraknie weekendowych turniejów beach soccera, rugby czy siatkówki. W dniach od 19 do 21 lipca odbędzie się Aktywna Plaża, czyli turniej siatkarski dla grup wiekowych od U13 do open.

żaglówki na wodzie

Najważniejszym żeglarskim wydarzeniem niezmiennie pozostaje Gdynia Sailing Days (28 czerwca – 4 lipca), największe regaty w basenie Morza Bałtyckiego. Miłośnicy jachtingu będą mogli wziąć udział w Polboat Yachting Festival (18-21 lipca), który zgromadzi entuzjastów branży żeglarskiej. Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie Enea IRONMAN 70.3 Gdynia (2-4 sierpnia), czołowa impreza triathlonowa w kraju, której trasa zaczyna i kończy się na plaży Gdynia Śródmieście. W sierpniu odbędzie się także międzynarodowy turniej tenisa plażowego LTE Beach Tennis Cup (20-26 sierpnia) oraz długo wyczekiwany Red Bull Konkurs Lotów (17-18 sierpnia), który po pięciu latach przerwy ponownie zagości w Gdyni, przyciągając 40 załóg walczących o najdłuższy lot na samodzielnie skonstruowanych maszynach.

plaża i siatkówka

Do słonecznego zobaczenia w Gdyni! Ahoj!