Sukcesy judoków gdyńskiego Galeonu na mistrzostwach Polski

Aktualności
Dominika Kuźma-Ebel (pierwsza z prawej) w swoim debiucie na mistrzostwach tej rangi zdobyła brązowy medal

Ogromny sukces na Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Judo odnotowali zawodnicy gdyńskiego Galeonu. Dwójka reprezentantów klubu wywalczyła złoty i brązowy medal. Impreza odbyła się 23 i 24 października na obiektach OSiR w Zamościu w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Lubelskie 2020.

Podium dla debiutantki

Po brązowy krążek sięgnęła Dominika Kuźma-Ebel, która walczyła w kategorii do 70 kg. Przez eliminacje przeszła błyskawicznie, kończąc swoje walki w pierwszych akcjach. Nie udało się niestety awansować do finału, w pojedynku półfinałowych po dramatycznej walce uległa ubiegłorocznej triumfatorce. W bezpośredniej walce o brąz nie dała już jednak szans zawodnicze AZS AWFiS Gdańsk, Martynie Szaniawskiej. Skończyła walkę efektowną akcją techniczną po niespełna minucie pojedynku.

Radość była ogromna, bo Kuźma-Ebel to dopiero młodziczka i debiutowała na imprezie tej rangi. Pomysł startu Dominiki w starszej grupie wiekowej to inicjatywa jej trenera Andrzeja Jasińskiego, który już przed rokiem przewidywał ogromne sukcesy swojej zawodniczki.

Złoty Sordyl

Faworytem w swojej kategorii wagowej był z kolei Jakub Sordyl. Zawodnik Galeonu od roku dominuje w kategorii ciężkiej – powyżej 90 kg. Mistrzostwo Polski i zarazem złoty medal  zdobył, kończąc swoje pojedynki przed czasem. Sordyl jest obecnie najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w rankingu światowym kadetów (junior młodszy), bo na 6. miejscu. Jego dominacja w grupie juniorów młodszych oraz postawa i zdobywane medale na Pucharach Europy  spowodowała, że został zauważony przez trenera kadry narodowej juniorów i wraz ze swoim klubowym kolegą, a zarazem szkolnym, gdyż razem Dmitrijem Janczylikiem (aktualny Mistrz Polski Juniorów w kategorii do 90 kg) są uczniami III LO w Gdyni i będą reprezentować 4-6 listopada nasz kraj na mistrzostwach Europy w chorwackim Porecu.