Wielkie zmiany w Marinie Gdynia

Aktualności Inwestycje

Dostęp do morza od czasu powstania Gdyni pełnił kluczową rolę w jej rozwoju. Do metamorfozy terenów żeglarskich dołącza budynek bosmanatu Mariny Gdynia będący żeglarskim sercem miasta. Rozwój tego miejsca uzupełni przestrzeń, którą tworzą nowa marina oraz powstający hotel Mövenpick. W obiekcie znajdzie się m.in. miejsce stanowiące zaplecze szkoleniowe na miarę współczesnych czasów.

  • Marina Gdynia to centrum żeglarstwa oraz baza dla imprez odbywających się w mieście
  • Powstanie nowy budynek bosmanatu wraz z centrum szkoleniowym dostosowany do współczesnych realiów
  • Nowe miejsce połączy marinę z al. Topolową ciągiem komunikacyjnym atrakcyjnym dla mieszkańców i turystów
  • Gdynia poprzez programy dba o wzmocnienie więzi z morzem najmłodszych mieszkańców

Ostatnie lata to czas rozwoju żeglarstwa w Gdyni. Z jednej strony w basenie Prezydenta powstała Marina Yacht Park, będąca areną międzynarodowego Polboat Yachting Festival, imprezy która kolejny rok odbywa się w naszym mieście i cieszy się dużą popularnością wśród żeglarzy z całego świata. Z drugiej to czas projektowania i przygotowywania się do zmian w samym otoczeniu basenu żeglarskiego imienia generała Mariusza Zaruskiego. Projekt nowej mariny i hotelu Mövenpick wszedł już w zaawansowaną fazę i w najbliższym czasie powinny rozpocząć się budowy obu obiektów, co oznacza ogromne zmiany wpływające nie tylko na bezpośrednie otoczenie Mariny Gdynia, ale również widoczne od Skweru Kościuszki czy też alei Topolowej.

Wiedząc, jaki będzie finalny kształt obu budynków, jakie będą docelowe funkcje, jesteśmy gotowi rozpocząć prace nad budową nowej siedziby bosmanatu wraz z pełnym zapleczem infrastrukturalnym dla szkolenia żeglarskiego. To będzie dopełniający się element infrastruktury portu jachtowego na miarę XXI wieku – informuje prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

–  Otwarcie tego ośrodka będzie nową jakością, jeżeli chodzi o działalność szkółek żeglarskich. Działalność skierowaną dla młodzieży, która zaczyna swoją przygodę w tym sporcie, ale również będzie też ważne z punktu widzenia edukacji morskiej kierowanej do uczniów szkół podstawowych czy średnich w Gdyni, dlatego że zarówno są tam przewidziane sale konferencyjne, hangary – komentuje Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Bosmanat przystani jachtowej wraz z zapleczem sanitarno-biurowym powstał w 2000 r., jako budynek stworzony w oparciu o lekką konstrukcję. Jest siedzibą zespołu obiektów nadmorskich, który administruje mariną, kąpieliskami, plażami i placem zabaw oraz stanowi bazę dla gdyńskich ratowników.

Marina Gdynia obecnie posiada 260 miejsc cumowniczych z dostępem do wody i prądu. Spełnia standardy ekologiczne, można tu korzystać z punktów odbioru ścieków sanitarnych, toalet chemicznych, punktu segregacji śmieci, slipów i żurawia stacjonarnego o obciążeniu do 2,5 tony. Bosmanat odgrywa kluczową rolę jako centrum społeczności żeglarskiej, służy jako baza dla wielu pasjonatów żeglarstwa – zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Istnieje potrzeba modernizacji oraz rozbudowy infrastruktury portowej, aby dostosować się do rosnącej liczby żeglarzy oraz zmiany ich oczekiwań oraz zapewnienia bezpiecznego i wygodnego miejsca cumowania dla różnych jednostek.

To tutaj co roku odbywają się organizowane wspólnie z Polskim Związkiem Żeglarskim największe regaty na wodach Morza Bałtyckiego w ramach Gdynia Sailing Days, to tutaj na co dzień szkolą się najmłodsi adepci żeglarstwa i wypływają na wody Zatoki Gdańskiej najpierw na najmniejszych Optymistach, aby potem przesiąść się na większe łódki. To tutaj każdego roku przypływają amatorzy żeglarstwa, którzy spędzają miło czas zarówno w marinie jak i korzystając z uroków miasta – dodaje gospodarz miasta.

Nowy bosmanat wraz z żeglarskim centrum szkoleniowym

Jako miasto, które ma bogatą tradycję morsko-żeglarską, jesteśmy zobowiązani do zapewnienia odpowiednich warunków dla rozwoju naszej lokalnej społeczności. Ta inwestycja jest kluczowym krokiem w tym kierunku, który umożliwi nam podniesienie standardów dla żeglarzy i umocnienie naszej pozycji jako atrakcyjnego miejsca dla miłośników tego sportu – mówi prezydent Gdyni i nadmienia: – Jednocześnie stanie się niezbędną infrastrukturą, z której będą mogli korzystać nie tylko sportowcy, ale też wszystkie gdyńskie dzieci w ramach nowego programu edukacji żeglarskiej.

Planowana inwestycja skupi w sobie m.in. część przeznaczoną dla żeglarzy, magazyn sprzętu ratowniczego oraz zaplecze szkoleniowe. Składać się będzie z trzech budynków. Budynek od szczytu to jest część przeznaczona na bosmanat, z przeznaczeniem dla żeglarzy, administracji na potrzeby organizacji konferencji czy też realizacji potrzeb szkoleniowych. Budynki hangarów stanowią bezpośrednie zaplecze dla szkolenia żeglarskiego, hangary do przechowywania łódek a także pomieszczenia administracyjne i socjalne. Ostatni budynek, ale pierwszy od strony alei Topolowej, będzie to obiekt lżejszej konstrukcji, w którym będzie można umieścić funkcję informacji turystycznej lub gastronomię.

W ten sposób, zachowując oś widokową od strony alei Topolowej, tworzy się tzw. brama do mariny, która będzie nowym ciągiem komunikacyjnym dla mieszkańców i turystów.

Zgodnie z deklaracją Ministerstwa Sportu i Turystyki Polski Związek Żeglarski będzie ubiegać się o dofinansowanie na realizację tego obiektu. Montaż finansowy złożony jest z trzech źródeł o solidarnym wkładzie jest: MSiT 33%, Urząd Marszałkowski 33%, Miasto Gdynia 33%. Szacowany koszt realizacji: 30 mln zł.

Gdynia stawia na żeglarską edukację

Od wczesnej wiosny do późnej jesieni w przystani żeglarskiej panuje ruch. Obok siebie stoją zarówno wspaniałe i luksusowe jachty, jak i całkiem małe i skromne łódki. Wokół y mają swoje siedziby kluby żeglarskie, w których nawet kilkuletnie dzieci mogą poznawać tajniki żeglowania. Do tych zaś, którzy miłość do żagli odkryli nieco później, kluby żeglarskie kierują szeroką ofertę kursów i rejsów czarterowych.

Od 2013 roku Gdyńskie Centrum Sportu realizuje tu projekt „Gdynia na fali”, którego celem jest wzmocnienie więzi z morzem i regionem morskim najmłodszych mieszkańców Gdyni, promocja wiedzy o żeglarstwie, morzu i o korzyściach wynikających z nadmorskiego charakteru naszego miasta oraz edukacja w zakresie żeglarstwa morskiego, śródlądowego, budowy i funkcjonowania jednostek pływających, bezpieczeństwa na plaży oraz w wodzie, a także pierwszej pomocy. W ubiegłym sezonie w projekcie udział wzięło niespełna 2000 dzieci wraz z opiekunami, którzy reprezentowali 15 gdyńskich szkół podstawowych oraz 14 przedszkoli. Projekt rok rocznie cieszy się ogromnym zainteresowaniem, co świadczy o tym, jak ważną i popularną dyscypliną sportu w naszym mieście jest żeglarstwo oraz podsumowuje, że Gdynia jest żeglarską stolicą Polski.

Zdjęcia z briefinegu prasowego (fot. Zygmunt Gołąb/Gdynia.pl)