Wyjątkowy bieg w Porcie Wojennym Gdynia

Aktualności

Już tylko tydzień pozostał do rozegrania VIII edycji jednego z najbardziej ciekawych i charakterystycznych biegów ulicznych w Polsce, czyli do biegu 5 MIL, którego trasa w całości prowadzi na terenie Portu Wojennego Gdynia.

Organizatorem Biegu 5 MIL jest Gdyński Dywizjon Okrętów Bojowych oraz Stowarzyszenie Oficerów Marynarki Wojennej RP. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Wojciech Szczurek.

Pięć mil morskich, czyli 9260 metrów, liczyć będzie trasa kolejnej edycji biegowej imprezy, która rozpocznie się 28 października. Start do biegu, jak co roku, odbędzie się przed okrętem ORP Gen. K. Pułaski o godzinie 11:00 i to właśnie z niego biegacze usłyszą sygnał do rozpoczęcia sportowych zmagań.  Zawody odbędą się na terenie, który normalnie zamknięty jest dla cywilów i tylko na ten jeden bieg bramy portu otworzą się dla biegaczy, którzy w komplecie wypełnili listę startową tuż po rozpoczęciu zapisów.

W skład dywizjonu Okrętów Bojowych wchodzą dwie fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry, trzy okręty rakietowe typu Orkan oraz korwety – do zwalczania okrętów podwodnych i patrolowa. Jeżeli  okręty nie będą zmuszone wyjść w morze i brać udział w zadaniach, jakie zleci im dowódca, będzie można je oglądać z trasy biegu.

Historia biegu 5 MIL sięga 2013 roku, kiedy 27 listopada odbyła się pierwsza edycja zawodów. Po pasjonującym finiszu, z jednosekundową przewagą, zwyciężył reprezentujący Gdyńskie Centrum Sportu Piotr Suchenia, a na drugim miejscu uplasował się kapral Jacek Śliwiński z Zespołu Sportowego Marynarki Wojennej w Gdyni. Podium uzupełnił bosman Jacek Nowak z Dowództwa 3 Flotylli Okrętów.

W Biegu 5 MIL prowadzone będą następujące klasyfikacje:

  • kategoria OPEN kobiet,
  • kategoria OPEN mężczyzn,
  • kategoria indywidualna kobiet dOB,
  • kategoria indywidualna mężczyzn dOB,
  • kategoria drużynowa – OPEN.

Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą Bieg 5 MIL na mecie otrzymają pamiątkowy medal, a zdobywcy miejsc I–III we wszystkich klasyfikacjach biegowych mężczyzn, kobiet i drużynowej otrzymają pamiątkowy puchar.

STRONA INTERNETOWA BIEGU 5 MIL