Żeglarska gorączka #wGdyni

Aktualności

Start IV Żeglarskiej Parady Świętojańskiej zaplanowano na godzinę 16:30 w Gdańsku Brzeźnie. W okolice gdyńskiego portu i mariny uczestnicy dotrą około 19.00

Kultowe polskie żaglowce, jachty i inne jednostki wspólnie wypłyną na wodę już w sobotę 20 czerwca. Wystartują z Gdańska, gdzie uformują szyk i ruszą do Gdyni. Miłośnicy żeglarstwa i mieszkańcy Trójmiasta mogą się już szykować na niecodzienny widok. Czwarta odsłona Żeglarskiej Parady Świętojańskiej to jeden z najważniejszych punktów obchodów Święta Morza. 

Taka parada odbywa się tylko raz w roku. Obok siebie popłyną m.in. „Dar Młodzieży”„Generał Zaruski”„Pogoria”„Zawisza Czarny”„Gedania” czy flagowa jednostka Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa „Kapitan Poinc”

– Żeglarska Parada Świętojańska to okazja, żeby podziwiać klasyczne jachty i żaglowce w pełnej krasie na wodach Zatoki Gdańskiej. Taki widok na długo zapada w pamięć i warto to zobaczyć. Zapraszamy zarówno gdynian, jak i  turystów – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Na liście zgłoszeniowej widnieje jest ponad 70 jednostek, ale organizatorzy spodziewają się, że ostatecznie popłynie ok. 100 żaglowców, jachtów oraz łodzi motorowych. Będzie to oficjalna inauguracja pomorskiego sezonu żeglarskiego.

– Paradzie będą towarzyszyć mniejsze, niezarejestrowane przez organizatorów jednostki, głównie motoroweIch asysta to ciekawe uzupełnienie wydarzenia. Aby te małe motorówki i jachty nie zakłócały przebiegu całości i nie utrudniały żeglugi żaglowcom i jachtom płynącym w Paradzie, najlepiej będzie jeśli utworzą tak zwaną flotę lewej burty – mówi kpt. Artur Pierzyński komandor Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica” w Gdyni. I dodaje: - Chodzi o to, by niezarejestrowane łódki płynące zgodnie z kierunkiem Parady płynęły bliżej jej uczestników, natomiast płynące w kierunku przeciwnym powinny operować bliżej brzegu w pewnym oddaleniu od zarejestrowanych uczestników. Nie powinny przecinać trasy, ani pływać między większymi jachtami.

Parada w tym roku wystartuje szybciej niż zazwyczaj. Uczestniczące w niej jednostki zaczną się zbierać w okolicy mola w Gdańsku Brzeźnie już około godz. 16:00. Pół godziny później wypłyną stamtąd w kierunku Gdyni.

To atrakcja nie tylko dla tych, co na wodzie. Żaglowce, jachty i łódki będą doskonale widoczne również lądu. W okolice gdyńskiego portu i mariny dotrą około 19:00. Przebieg i organizacja wydarzenia będzie podporządkowana obowiązującym przepisom dotyczącym zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Żeglarska Parada Świętojańska jest jednym z najważniejszych punktów, okrojonego w tym roku ze względów oczywistych, Święta Morza. W jego ramach m. in. regaty, koncerty, wystawy oraz turnieje siatkówki plażowej, które zaplanowane są na sobotę i niedzielę od godziny 9:00 na plaży Gdynia Śródmieście. 

Plakat promujący Święto Morza