Złote koszykarki nagrodzone przez prezydenta

Aktualności WIDEO

Wręczenie nagród prezydenta. GTK Arka Gdynia U-22

Koszykarki GTK Arki Gdynia do lat 22 mają za sobą miesiąc iście miodowy. W styczniu sięgnęły po Młodzieżowy Puchar Polski, zaś trzy tygodnie później po złoto Mistrzostw Polski. Tak ogromne sukcesy nie mogły zostać pominięte przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Zawodniczki gościły w Urzędzie Miasta, gdzie odebrały listy gratulacyjne i nagrodę finansową.

Wygląda na to, że chude lata w kobiecym baskecie to już przeszłość. Niemoc w kwietniu ubiegłego roku przełamały seniorki, które sięgnęły po medal Mistrzostw Polski – brązowy. Teraz z sukcesów nie mają zamiaru rezygnować ich następczynie. Drużyna duetu trenerskiego: Jelena Skerovic – Tomasz Wojdyła, w ciągu niespełna miesiąca zdobyła wszystko, co było do zdobycia: najpierw Młodzieżowy Puchar Polski, a chwilę później Mistrzostwo Polski do lat 22.

- Dzisiaj spotykamy zawodniczki, które funkcjonują w pewnym systemie szkoleniowym, z którego w Gdyni jesteśmy dumni. W tym procesie możemy wyłaniać najlepszych, by później świętować sukcesy z seniorkami. To wzór, który naśladują dzisiaj inne polskie miasta. Jestem bardzo dumny, że dzięki działaczom i trenerom zawodniczki już teraz osiągają świetne rezultaty – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Najpierw Puchar…

Na początku stycznia gdynianki w Gorzowie Wielkopolskim rozegrały półfinały Młodzieżowego Pucharu Polski. Bez problemów przebrnęły swoją grupę, pokonując MMKS Katarzyński Toruń (78:37), Enea AZS AJP Gorzów Wlkp. (56:49) oraz MUKS Poznań (66:62). To dało przepustkę do finałów, które dwa tygodnie później rozegrały się w Lublinie. GTK Arka Gdynia w drodze do starcia o trofeum pokonało UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki (75:70), zaś puchar wzniosły dzięki triumfowi nad ekipą z Gorzowa Wielkopolskiego (64:49). Najlepszą zawodniczką turnieju finałowego została zawodniczka GTK, rozgrywająca Magdalena Szymkiewicz.

- To niewątpliwie ogromny sukces. Cieszę się, że dziewczyny pokazały charakter przyznaje Bogusław Witkowski, prezes Arki Gdynia. I dodaje: – Po to szkolimy młodzież, by przeżywała takie sukcesy, ale też dlatego, by budować w przyszłości pierwszą drużynę Arki.

…a później mistrzostwo!

Od 5 do 9 lutego w Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej trwała natomiast batalia o miano najlepszej drużyny w kraju wśród juniorek starszych. Gdynianki zdecydowanie wygrały dwa z trzech starć w fazie grupowej: z AZS-em Uniwersytetem Warszawskim (62:45) oraz z UKS-em Basket SMS Aleksandrów Łódzki (65:52). Uległy zaś nieznacznie MUKS-owi Poznań (81:82).

Nawet chwili słabości nie było już jednak do końca turnieju. W półfinale GTK Arka wygrało z Enea AZS Poznań (59:40), by w pojedynku o złoto ograć Zagłębie Sosnowiec (73:64). MVP turnieju finałowego została Anna Wińkowska, środkowa GTK.

- To wspaniałe uczucie wygrać w tak krótkim czasie dwa najistotniejsze trofea w kraju. Doskonale jednak znamy swoją wartość. Ta pewność własnych umiejętności pozwoliła na koniec obu turniejów stawać na najwyższym stopniu podium – ocenia Marta Marcinkowska, kapitan GTK Arki Gdynia.

Sukcesy w młodzieżowym baskecie pań powoli stają się tradycją. Warto przypomnieć, że Drużyną Roku Gali Gdyńskiego Sportu 2018 został zespół Gdyńskiego Towarzystwa Koszykówki do lat 22 prowadzony przez trener Karolinę Wieczorek. Wówczas również świętowaliśmy wspólnie złoty medal Mistrzostw Polski w tej kategorii wiekowej.

Oprócz listów gratulacyjnych, zawodniczki otrzymały z rąk prezydenta nagrodę finansową w wysokości 20 000 zł.