Autyzm w sporcie

Aktualności Projekty

Zajęcia sportowe to bardzo ważny element terapii dla dzieci ze spektrum autyzmu. Ruch jest podstawową potrzebą każdego człowieka, niestety sport może przysparzać ogromne trudności osobom ze specjalnymi potrzebami. 
Problemy z odpowiednim napięciem mięśniowym, koordynacją czy z utrzymaniem równowagi to dla osób autystycznych codzienność. Czy te problemy powinny wykluczać z uprawiania sportu? Oczywiście, że nie!

Istnieją specjalne programy terapii ruchowej jak np. integracja sensoryczna, hipoterapia czy dogoterapia. Lecz to nie wszystko. Osoby ze spektrum autyzmu odnajdą się w sportach takich jak taniec, pływanie czy nawet gimnastyka. 
Najważniejszym i najbardziej pożądanym efektem uprawiania sportu jest zwiększenie koordynacji ruchowej co prowadzi do lepszego panowania nad swoim ciałem oraz wyrównywania napięcia poszczególnych mięśni.

Praca nad fizycznym rozwojem jest jednym z elementów przybliżających osoby ze spektrum autyzmu do satysfakcjonującego, niezależnego, społecznego a przede wszystkim zdrowego sposobu życia.