Bezpieczna plaża, czyli co warto wiedzieć o sinicach

Aktualności

Wysoka temperatura i wilgotność powodują, że w okresie letnim również w Bałtyku kwitną sinice. Niestety dla plażowiczów oznacza to wywieszenie czerwonej flagi i zakaz wchodzenia do wody. Złamanie go może skończyć się dla nas nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Sezon letni w Gdyni to dla mieszkańców i turystów okazja, by skorzystać z nadmorskich uroków miasta. To czas, kiedy często wybieramy się na plaże i zażywamy kąpieli w morzu. Codzienny raport plażowy, który publikowany jest na stronach Gdynia.plGłównego Inspektoratu Sanitarnego oraz naszej, informuje o kolorze flagi, jaki wywieszony jest na danym kąpielisku. Jej czerwony kolor często spowodowany jest właśnie zakwitem sinic w zatoce.

- Sinice, czyli cyjanobakterie, taksonomicznie należą do bakterii. Cyjanobakterie mogą być jednokomórkowe, kolonijne lub wielokomórkowe w postaci trychomów i nici. Występują we wszystkich zbiornikach wodnych, problemem stają się wówczas, gdy wzrasta ich ilość. Niektóre sinice mogą produkować związki toksyczne. W Morzu Bałtyckim toksyczne zakwity tworzy najczęściej gatunek Nodularia spumigena – wyjaśnia Elżbieta Dziubich, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni.

Kwitnienie cyjanobakterii w sezonie letnim jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie. Sprzyjają temu czynniki, które latem często występują właśnie na trójmiejskich plażach: temperatura wody powyżej 16-20°Csłaby wiatrbrak opadów oraz niewielkie mieszanie się wody. Sinice sprawiają, że woda mętnieje, zabarwia się na zielono. Pojawia się także charakterystyczny, zatęchły i ziemisty zapach. Brak wiatru sprawia, że mogą unosić się na powierzchni wody, tworząc kożuchy.

Zakwit sinic negatywnie wpływa niestety nie tylko na wygląd wody, ale także na jej jakość i użyteczność. Z całą pewnością kontakt z nimi może być dla człowieka niebezpieczny.

- U osób, które napiły się wody z zakwitem lub miały kontakt z kożuchem sinicowym, mogą pojawić się dolegliwości jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości te mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, gdzie był toksyczny zakwit sinic. Chociaż zakwity sinic nie zawsze są niebezpieczne, ostrożność nakazuje, by unikać kontaktu z kożuchem sinicowym i wodą o zmienionej barwie – informuje Elżbieta Dziubich.

Dlatego też pojawienie się w wodzie dużej ilości kwitnących sinic skutkuje wywieszeniem czerwonej flagi i zamknięciem kąpieliska. Na szczęście – mocniejsze fale i wiatr szybko mogą sprawić rozbicie zakwitu, a w konsekwencji obumieranie komórek i opadanie ich na dno zbiornika.

Korzystając z uroków gdyńskich plaż, zalecamy by przed wejściem do wody, upewnić się, czy jej stan jest odpowiedni i czy jej wygląd lub zapach nie wskazują na kwitnienie sinic.