Biankowski z potrójną koroną
Piotr Biankowski, długodystansowy pływak open water przepłynął w szczytnym celu 40 kilometrowe jezioro Memphremagog zlokalizowane na granicy dwóch krajów – USA i Kanady. Próba pływacka odbyła się w nocy z 21 na 22 sierpnia i zajęła 15 godzin oraz 57 minut.
Piotr Biankowski, organizator zawodów Gdynia Winter Swimming Cup oraz ambasador Fundacji Ronalda McDonalda dokonał tego jako pierwszy Polak w historii. Jednocześnie, jako szósta osoba na świecie uzyskał tytuł Potrójnej Korony Jezior Potwornych na świecie. W jej skład wchodzą jezioro Loch Ness, Tahoe oraz Memphremago słynące z zamieszkującego go potwora Mempre.
Jezioro Memphremagog było trzecią ekstremalną przeprawą, której w sierpniu tego roku podjęła się dwójka pływaków: Piotr Biankowski i Aleksandra Kabelis. Przypomnijmy, że pierwszą było pokonanie kanału Catalina przez Aleksandrę, a drugą jeziora Tagoe, z którym zmierzył się Piotr w Nevadzie.
Próba Biankowskiego rozpoczęła się 22 sierpnia chwilę po północy przy delikatnych opadach deszczu. Pomimo trwającego lata warunki były jednak mało sprzyjające do pływania. Temperatura powietrza wahała się pomiędzy 13, a 16 stopniami Celsjusza, natomiast wody wynosiła 20 stopni C.
Podczas przepraw Piotrowi towarzyszyła łódka asekuracyjna organizacji Kingdom Games z Newport z oficjalnym obserwatorem z federacji. Jego zadaniem było nadzorowanie, czy próba odbywała się zgodnie z zasadami. Jako support na łodzi Piotrowi towarzyszyły pływaczka długodystansowa Aleksadra Kabelis, która dwa tygodnie wcześniej przepłynęła 34 kilometrowy kanał Catalina w Los Angeles oraz Beata Zwolińska.
Zgodnie z zasadami światowego pływania open water, aby próba zakończyła się sukcesem, pływak musi dotrzeć na drugi brzeg o własnych siłach. Podczas pokonywania dystansu nie może dotykać łodzi ani wejść na jej pokład. Niedozwolone jest używanie pianek ocieplających, płetw oraz innego sprzętu wspomagającego. Na sobie można mieć tylko kąpielówki, czepek oraz okularki.
Dzięki charytatywnej zbiórce w ubiegłym roku, ambasadorzy Fundacji Ronalda McDonalda i pływacy Aleksandra i Piotr ufundowali badania USG dla 141 dzieci, przeprowadzonych w celu wykrycia zmian nowotworowych. Badania odbyły się w trakcie organizowanych przez nich zawodów Gdynia Winter Swimming Cup.
Tak jak i w ubiegłym roku, tak i teraz przeprawom towarzyszy zbiórka charytatywna, dzięki której pływacy chcą ponownie zebrać środki na przeprowadzenie profilaktycznych badań USG dzieci z województwa pomorskiego. Zostaną one wykonane w ramach Ogólnopolskiego Programu „NIE nowotworom u dzieci” Fundacji Ronalda McDonalda. W ciągu 19 lat wzięło w nim udział ponad 90 000 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat.
Wsparcie można przekazać na stronie https://zrzutka.pl/z/weswim2help.