Chcesz pomóc? Sprawdź specjalną mapę zbiórek

Aktualności

W Gdyni pełna mobilizacja: powstają kolejne miejsca noclegowe oraz zbiórki finansowe i rzeczowe. Oprócz działań prowadzonych przez samorząd pojawia się mnóstwo inicjatyw mieszkańców. Powstała specjalna mapa zbiórek w okolicy – wprowadzono na niej informacje o blisko 100 punktach, do których możemy przynieść odzież, leki czy żywność. 

Mieszkańcy Gdyni nie tylko przynoszą artykuły pierwszej potrzeby czy oddają krew. W mieście organizowane są zbiórki, które ułatwią Ukraińcom dłuższy pobyt w Gdyni - np. zbiórka artykułów szkolnych dla dzieci. Dla osób, które udostępniły swoje mieszkanie lub pokój uchodźcom, jedna z fundacji stworzyła zbiórkę na pokrycie rachunków, nim osoby z Ukrainy uregulują swoją sytuację pobytową lub znajdą pracę w Gdyni.

Takie spontaniczne inicjatywy pokazują siłę pomocy – mówi Michał Guć, wiceprezydent ds. innowacji. – Gdynianie mogą być z siebie dumni. Od pierwszego dnia wojny na Ukrainie pokazujecie, że jesteście gotowi do niesienia pomocy. Wszystkim mieszkańcom dziękuję za zaangażowanie i otwarte serca oraz proszędziałajmy tak dalej razem. Nasze miasto będzie pomagać ukraińskim rodzinom tak długo, jak będzie trzeba.

Fundacja Młodorośli, która w Gdyni prowadzi 2dwie placówki wsparcia dziennego dla dzieci (tzw. SPOT-y), stworzyła mapę z punktami zbiórek. Fundacja prowadzi od marca 2020 roku grupę na Facebooku Widzialna Ręka Trójmiasto, która powstała aby zrzeszać pomagających i potrzebujących w rzeczywistości pandemicznej. Dzisiaj, w obliczu kryzysu wojny w Ukrainie, w zaledwie kilka dni do grupy dołączyło ponad 500 osób.

Pojawia się wiele postów, które dotyczą przewozu osób z Ukrainy, szukania dla nich mieszkań lub miejsc tymczasowego pobytu oraz zbiórek rzeczowych. Pomyśleliśmy o zebraniu wszystkich informacji o zbiórkach w jedno miejsce. Tak powstała mapka, którą obecnie wyświetlono już blisko 60 tysięcy razy – wyjaśnia Olga Pajewska, prezes Fundacji Młodorośli.

Mapa zbiórek znajduje się TUTAJ.

Ze względu na zmieniającą się dynamicznie sytuację oraz przyjazdy kolejnych osób z Ukrainy do Gdyni każdego dnia spotykają się przedstawiciele miejskich instytucji - np. MOPS, -aby na bieżąco kontrolować stan zapotrzebowania i środków pomocy.

Jesteśmy częścią miejskiego systemu wsparcia dla osób przybywających do Gdyni z Ukrainy – mówi Katarzyna Stec, dyrektor MOPS w Gdyni. – Do obsługi infolinii telefonicznej zorganizowaliśmy wolontariuszy rozmawiających po rosyjsku i ukraińsku. Koordynujemy dostarczanie żywności do miejsca schronienia dla uchodźców, współpracując z Bankiem Żywności Trójmiasto oraz Spółdzielnią Socjalną Razem. W miejscu schronienia jest cały czas kontakt naszych pracowników socjalnych z rodzinami. Próbujemy nawiązać pierwsze relacje i zdiagnozować najpilniejsze potrzeby– wsparcia bytowego, zdrowotnego czy psychologicznego. Oczywiście sytuacja jest dynamiczna i na bieżąco koordynujemy działania, aby jak najlepiej odpowiadać na pojawiające się potrzeby.    

W specjalnej zakładce Gdynia dla Ukrainy znajdują się wszystkie informacje dotyczące tego, jak i gdzie pomagać. W Gdyni działa całodobowa infolinia, obsługiwana w języku ukraińskim: +48 723 236 666. - z założenia przeznaczona dla osób poszukujących wsparcia w postaci noclegu, posiłku czy pomocy psychologicznej.

Jak mądrze pomagać?

Organizacje pomagające Ukraińcom apelują o rozwagę i studzenie emocji. Ważne jest, by wsparcie dotyczyło rzeczywistych potrzeb uchodźców.

Warto pamiętać, że:

  • Pomoc będzie potrzebna przez wiele tygodni, a być może miesięcy i warto rozłożyć swoje możliwości pomocy, również finansowe w czasie.
  • Jeśli przygotowujemy paczkę z rzeczami, skontaktujmy się z punktem któremy chcemy je przekazać i zweryfikujmy potrzeby. Może potrzebne są akurat pasty do zębów, a nie setna para butów? Nie każda rzecz jest aktualnie zbierana. Paradoksalnie, ze wszystkich punktów zbierających dary najmniej przyjmuje ubrania, a najwięcej ludzi próbuje je oddawać. Absolutnie nie przynoś odzieży zniszczonej i nieadekwatnej do warunków.
  • Niektóre punkty zbierają wybrany rodzaj produktów, np. wyłącznie żywność i nie przyjmą środków medycznych, a odwrotna sytuacja może być już dosłownie ulicę dalej.
  • Oddawanie dla samego oddawania nie jest pomocą.

Zasady mądrego pomagania przygotowane przez fundację "Młodorośli"

We wtorek, 1 marca w dwóch gdyńskich SPOT-ach uruchomiono zbiórkę pomocy edukacyjnych, materiałów plastycznych i szkolnych

  • SPOT IT ul. Abrahama 80, Gdynia, godziny otwarcia: pon.-czw., 13.00-18.00,
  • SPOT Młodorośli ul. Widna 8, Gdynia, godziny otwarcia: pon.-pt.,12.00-18.00.

Pomoc dla osób, które zatrzymały się w prywatnych mieszkaniach

Oprócz kilku tysięcy miejsc noclegowych, które zapewniło miasto, wielu mieszkańców Gdyni zdecydowało się przyjąć u siebie w domu osoby z Ukrainy. Fundacja Młodorośli zorganizowała zbiórkę „Zostaję w Gdyni”. Celem jest pomoc osobom, które bezczynszowo udostępniły swoje mieszkania oraz Ukraińcom, którzy planują zostać w tymczasowym mieszkaniu aby rozpocząć pracę i życie w Gdyni. Środki zostaną przeznaczone na opłacenie czynszu, rachunkównależności za media tym osobom, które przyjechały do Trójmiasta i nie zdążyły jeszcze dopełnić formalności czy podjąć zatrudnienia.

Link do zbiórki „Zostaję w Gdyni” znajduje się TUTAJ.