Drzewka posadzone - "Oprowadzam Sam" oficjalnie zakończone

Aktualności WIDEO FOTO

3881 dzieci z 160 grup i 38 placówek edukacyjnych wzięło udział w 8. edycji kampanii „Odprowadzam Sam”, która trwała od 6 kwietnia do 2 czerwca. Projekt promuje aktywność fizyczną i zwiększa świadomość ekologiczną najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Zachęca do tego, żeby dzieci docierały do swoich przedszkoli i szkół pieszo, rowerem, hulajnogą lub komunikacją miejską.

Regularne chodzenie czy jazda na rowerze do przedszkola lub szkoły pozytywnie wpływa na wzrost aktywności wśród dzieci. Sprawia też, że w przyszłości częściej i z większą chęcią wybierają ekologiczne metody przemieszczania się po mieście, rezygnując z podróży samochodem. Poprzez akcję „Odprowadzam Sam” zachęcamy do zmiany nawyków transportowych, aby wspólnie poprawiać stan środowiska i bezpieczeństwo ruchu drogowego. Kampania skierowana jest do przedszkolaków w wieku od 4 do 7 lat, ich rodziców oraz nauczycieli. Ma zachęcać dzieci i ich opiekunów do korzystania z ekologicznych środków transportu w drodze do przedszkola lub szkoły.

– Przyzwyczajanie do dobrych nawyków, zwłaszcza w dziedzinie ekologii, to bardzo ważny aspekt. Jestem szczęśliwy, widząc dzieci, które na pytanie "po co to robimy?", odpowiadają, że chodzi o ekologię – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. – I doskonale rozumieją to pojęcie, bowiem wiedzą, że zmiana środków transportu na przyjazne środowisku, pomaga dbać o nasz klimat. Akcja, jak ta – "Odprowadzam Sam", tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że warto działać. Przekazujemy zatem tę pałeczkę młodszym pokoleniom, będąc spokojnym o przyszłość – dodaje.

Oficjalne wręczenie nagród z udziałem wiceprezydenta Marka Łucyka odbyło się w Szkole Podstawowej nr 48:

– Wszystkie placówki, których podopieczni i uczniowie byli aktywni i zaangażowały się w zabawę, otrzymały nagrody w postaci sadzonki drzewa owocowego, certyfikatów uczestnictwa oraz worków „Gdynia Sport” – komentuje wicedyrektor GCS Paweł Brutel.

Finałową piątkę, która dodatkowo otrzymała odblaskowe breloczki, sprzęt sportowy – piłki do nogi, siatkówki i zestaw do tenisa stołowego oraz warsztaty edukacyjne pod nazwą „KLIMATyczne miasto” stanowią grupa „Biedronek” z Przedszkola nr 6, grupa „Muchomorków” z Przedszkola nr 11, grupa „Biedronek” z Przedszkola nr 47, klasa „0 A” ze Szkoły Podstawowej nr 35 oraz klasa „0 A” ze Szkoły Podstawowej nr 48.

Dzieciom do gustu przypadło wspólne wyklejanie plakatówdrzewek listkami i sadzenie ich. Bardzo chętnie wykonywały także zadania w specjalnych projektowych zeszytach ćwiczeń.

Akcja przynosi efekty, co dostrzegają nauczyciele opiekujący się zaangażowanymi w program grupami: – Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w akcji i już chętnie zapiszemy się do kolejnej edycji. Dzięki akcji „Odprowadzam Sam” dzieci dużo się uczą. Widać to po tej grupie. Nauka poprzez aktywność daje największe efekty, a ta akcja umożliwia to. Jabłoń otrzymana jako nagroda robi furorę. Dzieci nie mogą się doczekać, żeby do niej zaglądać i ją pielęgnować – komentuje Aleksandra Łukowicz, wychowawca klasy „0 A”.

W pozostałych placówkach zakończenie projektu miało także uroczysty charakter:

Rejestracja do kolejnej edycji odbędzie się wiosną 2022 roku. Szczegóły publikowane będą na stronie www.gdyniasport.pl.

NAJLEPSZE PRACE W KONKURSIE "ODPROWADZAM SAM"