Dwa najpopularniejsze biegi uliczne wracają

Aktualności

Nocny Bieg Świętojański rozświetlonymi ulicami miasta oraz biało-czerwony Bieg Niepodległości, to imprezy, które w 2023 wracają do kalendarza imprez sportowych organizowanych przez Gdyńskie Centrum Sportu. Daty dwóch cieszących się największą popularnością wydarzeń biegowych już dziś warto umieścić w swoich kalendarzach!

Pierwszy z nich odbędzie się w nocy z 23 na 24 czerwca, drugi tradycyjnie wystartuje w dniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada.

Decyzja zapadła, więc można zacząć trenować i szykować się do naszych dwóch topowych imprez biegowych. Będą to Nocny Bieg Świętojański oraz Bieg Niepodległości ­– informuje Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu i dodaje: – W ramach startów odbędą się zawody dziecięce, młodzieżowe i marsz Nordic Walking.

Gdynia kocha bieganie, biegacze kochają Gdynię

Parafrazując klasyczny slogan – Gdynia była rozbiegana zanim to było modne. Miasto posiada bowiem wspaniałą historię biegów ulicznych. Cofając się o 20 lat nie sposób nie wspomnieć o Prokom Gdynia Maraton 75, którego trasa wiodła Bulwarem Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego oraz ulicami naszego miasta. Był to bieg, którego inicjatorem był Andrzej Magier, brązowy medalista nieoficjalnych mistrzostw świata w biegu na 100 km, mający w swojej bogatej biegowej historii medale mistrzostw Europy i Polski na tym dystansie.

W Gdyni rozgrywany był również największy w swoim czasie cykl biegów ulicznych w Polsce na dystansie 10 km. W latach świetności startowało w nim ponad 25 000 zawodników z całego świata, a bariera 30 minut była regularnie łamana przez najszybszych biegaczy. Rekordowy bieg odbył się w 2014 roku, kiedy reprezentujący Kenię Daniel Muteti minął linię mety po 29 minutach i 1 sekundzie.

Wreszcie to tu w 2020 roku odbywały się mistrzostwa świata w półmaratonie, gdy Krystian Zalewski ustanowił nowy rekord Polski, a drużyna kobiet uplasowała się na 7. miejscu, co stanowiło najlepsze rezultaty naszych biegaczy w historii tych prestiżowych zawodów. W trakcie imprez padło wiele rewelacyjnych wyników, w tym rekord świata w biegu kobiet oraz rekord mistrzostw ustanowiony przez zwycięzcę biegu elity mężczyzn.

Gdynia to również miejsce, gdzie swoje biegowe cele realizowali zwykli amatorzy, kochający ten sport. Należy wspomnieć o Antonim Cichończuku, weteranie, który z każdej mistrzowskiej imprezy, na którą pojechał, wracał z medalem na szyi. Gdynianinem jest także Piotr Suchenia, pierwszy Polak, który wygrał maraton na biegunie północnym, na Antarktydzie, a także stanął na maratońskim podium na każdym kontynencie świata.

Bieganie małe i duże

Gdynia kocha bieganie w każdym wymiarze, nie tylko tym ulicznym i nie tylko podczas dużych imprez. Biegaczy spotkać można bowiem spotkać niemal na każdym kroku, niezależnie od pory roku.

To tu w październiku 2011 roku odbył się pierwszy w naszym kraju parkrun – cykliczne i bezpłatne spotkania biegowo-rekreacyjne organizowane przez samych zawodników w każdą sobotę o 9:00. Od tego czasu uczestnicy na trasie liczącej 5 km wiodącej bulwarem nadmorskim spotkali się ponad pół tysiąca razy. Inicjatywa rozlała się na cały kraj, a obecnie regularne starty odbywają się aż w 85 miejscowościach.

Także właśnie na bulwarze noszącym imię słynnego polskiego kompozytora odbywają się Cykliczne Biegi Śledzia, w których co tydzień entuzjaści ruchu mierzą się z dystansem 10 km, a niegdyś startowały Gdyńskie Biegi Sobotnie.

W Gdyni odbywają się również liczne imprezy przeszkodowe, jak Runmageddon, Biegun, Bieg Morskiego Komandosa czy Formoza Challenge Gdynia, a także biegi na orientację, jak kierowany do osób w każdym wieku – Z mapą i kompasem. Miłośnicy biegów na dystansach ultra (dłuższych niż maraton – 42 195 m), mogli próbować swoich sił, w takich biegach, jak Trójmiejski Ultra Trial, TriCity Trail czy Go o Hell.

Wielki powrót blisko

W ubiegłym roku po przerwie powrócił na gdyńskie ulice Bieg Niepodległości. W biegu głównym i marszu Nordic Walking udział wzięło ponad 2000 zawodników z całego kraju. Grono to dopełniło niespełna 1000 dzieci, które rywalizowały w biegach młodzieżowych.

Wszystko to pokazuje, że w Gdyni można spełniać swoje biegowe marzenia. Jest to doskonałe miejsce do organizowania imprez sportowych, dlatego Nocny Bieg Świętojański oraz Bieg Niepodległości ponownie powracają do Gdyni – podsumowuje Paweł Brutel, zastępca dyrektora GCS i przypomina: – Namawiam do zapisania sobie w kalendarzu tych dwóch dat: 23 czerwca i 11 listopada. Do zobaczenia na starcie!

Szczegóły dotyczące rejestracji, cennik, trasy oraz szczegóły dotyczące wydarzeń publikowane będą w serwisie www.gdyniasport.pl.