Dynia w Gdyni nie taka straszna

FOTO

Blisko tysiąc uczestników projektu „Wgraj się!” wzięło udział w grze terenowej na Kolibkach. Nie zabrakło licznych atrakcji i animacji dla dzieci, słowiańskich obrzędów dziadów czy przygotowania motanek. Imprezę uświetnił koncert Akademii Głosów Tradycji wykonującego muzyką tradycyjną i folkową. Wydarzenie finansowane było ze środków UNICEF.

– To był wieczór pełen atrakcji, podczas którego najmłodsi mieszkańcy miasta nie tylko mogli wziąć udział w zabawie z kompasem i mapą, ale również poznać tradycyjne polskie i słowiańskie obrzędy czy posłuchać wielu ciekawych historii. Atrakcji było bez liku i każdy, z pewnością, znalazł coś dla siebie –  komentuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Wgraj się!” skierowanego do uczniów gdyńskich placówek edukacyjnych:

– Za nami impreza „Dynia w Gdyni” towarzysząca programowi „Wgraj się!”. Dużo pozytywnych emocji, szczypta rywalizacji i wiele okazji do sprawdzenia się, a nawet odnalezienia dla siebie nowej pasji – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

– Takie akcje są niezwykle potrzebne z co najmniej kilku powodów: po pierwsze uczą wspólnego działania, dzięki któremu najmłodsi przekonują się, że razem mogą więcej. Po drugie zapewniają ruch na świeżym powietrzu i nowe pomysły do wykorzystania do przyszłych zabaw, co w czasach, gdy tak trudno oderwać dzieci od ekranów, jest bezcenne. Po trzecie łączą dzieci z różnymi doświadczeniami i pomagają uporać się ze stresem. „Wgraj się!” jest jednym z najlepiej ocenianych przez środowisko edukacyjne gdyńskim programem dla najmłodszych, z którego jesteśmy dumni.

Druga edycja wydarzenia zgromadziła wielu entuzjastów nocnych przygód z mapą i kompasem. Gra polegała na potwierdzeniu wszystkich punktów kontrolnych znajdujących się na wybranej trasie w ustalonej kolejności. Potwierdzenie punktu kontrolnego polegało na elektronicznym potwierdzeniu punktu za pomocą karty chip i przedstawieniu jej sędziemu znajdującemu się na mecie. Uczestnicy do wyboru mieli trasy o odmiennych poziomach trudności dostosowanych do wieku.

Dodatkowo w namiocie cyrkowym odbyły się warsztaty etnograficzne przygotowane przez Etnolab. Każdy mógł także ozdobić dynie i zrobić zdjęcie uczestnicząc w konkurs Miss Dynia, biorąc udział w nocnych podchodach czy wejść do kontenera strachu. Nie zabrakło również wspólnego pieczenia kiełbasek czy uczty dla ducha, w postaci koncertu muzyki tradycyjnej i folkowej.

– To była już druga edycja „Dyni w Gdyni”. Po wysokiej frekwencji w pierwszym wydarzeniu, tym razem zaprosiliśmy do zabawy blisko 1000 uczestników projektu „Wgraj się!” – informuje Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu. – Za nami świetny wieczór, w którym łączyliśmy kulturę ze sportem. Poprzez zabawę w formie biegania na orientację i liczne atrakcje wspólnie przypominaliśmy historię. Do zobaczenia za rok! – dodaje.

Organizatorem wydarzenia było Gdyńskie Centrum Sportu. Partnerami byli Klub Azymut, Konsulat Kultury, Biblioteka Gdynia oraz Fundacja Kolibowie.