Gdynia Sailing Days za nami. Sukcesy polskich zawodników

Aktualności WIDEO

22. edycja regat Gdynia Sailing Days przeszła do historii. Trwające 16 dni zmagania zgromadziły na starcie ponad 800 żeglarzy, którzy ścigali się w 24 konkurencjach.

 – To było iście gorące lato dla uczestników Gdynia Sailing Days. Nie brakowało jednak wietrznych dni, stąd warunki do rywalizacji były znakomite – mówi Sekretarz Miasta i Dyrektor Urzędu Miasta Gdyni Rafał Klajnert. – Dla naszego miasta te regaty to jedno z najważniejszych wydarzeń w sportowym kalendarzu, stąd cieszę się, że po raz kolejny mogliśmy gościć najlepszych żeglarzy – dodaje.

Polskie sukcesy medalowe

Tegoroczne regaty na długo zapamiętane zostaną przez reprezentantów Polski. Wielki sukces osiągnęli byli zawodnicy YKP Gdynia – Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (obecnie AZS AWFiS Gdańsk), zostając mistrzami świata juniorów w olimpijskiej klasie 49er.

 – To pierwszy medal mistrzostw świata zdobyty w tej klasie przez polskich żeglarzy – podkreślił Dominik Buksak, który podczas tych regat był szkoleniowcem zwycięskiej ekipy.

Reprezentanci gdańskiego klubu zdominowali zawody i sięgnęli po złoty medal w imponującym stylu – wygrali 9 z 15 wyścigów.

 – W Gdyni nie odczuwaliśmy specjalnej presji ze strony rywali. Mieliśmy wszystko pod kontrolą, ale tak jest, kiedy realizuje się na wodzie plan i podejmuje dobre decyzje. Od początku byliśmy skoncentrowani na sobie i na dobrym żeglowaniu, co też przyniosło znakomity efekt – dodali Staniul ze Sztorchem.

Całe spektrum żeglarstwa

Podczas Gdynia Sailing Days kibice tradycyjnie mogli obejrzeć całe spektrum żeglarstwa, a zawodnicy mieli okazję ścigać się w różnej rangi zawodach. Poznaliśmy mistrzów Polski w klasie Flying Dutchman (Latający Holender) oraz mistrzów Polski juniorów młodszych w klasie O'pen Skiff.

Ponadto o medale mistrzostw Polski w sprincie walczyli żeglarze klas przygotowawczych – Optimist, 29er, L’Equipe i O'pen Skiff. Rozegrano także regaty w ramach Pucharu Miasta Gdyni,  w których na starcie stanęli żeglarze klas Laser Standard, Laser Radial i Laser 4.7, a w Pucharze Gdynia Sailing Days ścigały się jachty klas Finn, RS21, Delphia 24 One Design, Micro oraz katamarany A-Class, Nacra 15 i Hobie Cat 16. Ponadto, na wodach Zatoki Gdańskiej rozegrano też kolejne rundy Ekstraklasy i I Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Najliczniejsza flota wzięła jednak udział w regatach Kinder Joy of moving Puchar Trenerów grupy B w klasie Optimist – o to trofeum rywalizowało prawie 200 żeglarzy i żeglarek do lat 13.

Ostatnim akcentem regat były wspomniane mistrzostwa Polski w klasie Latający Holender, katamaranach Nacra 15, Hobie Cat 16 i A-Clas, w jachtach klasy RS 21 One Design oraz Puchar Gdynia Sailing Days w klasach Finn, w którym najlepszy okazał się Łukasz Lesiński z YK Stal Gdynia.

- Kolejna, zakończona wielkim sukcesem, edycja Gdynia Sailing Days jest efektem długoletniej współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego z miastem Gdynia i partnerami biznesowymi. To tylko dowodzi, że takie projekty powinny i będą rozwijać się, by promować sport – podsumował zawody prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

Na kolejną wielką sportową żeglarską imprezę w Gdyni nie trzeba będzie długo czekać. Między 22 a 27 sierpnia na wodach Zatoki Gdańskiej o medale mistrzostw świata do lat 21 rywalizować będą żeglarze w klasach Laser Standard i Laser Radial.

WYNIKI REGAT GDYNIA SAILING DAYS