Gdynia. Szczęśliwi ludzie tworzą szczęśliwe miasto
Kochają swoje miasto za szum morskich fal, zieleń na wyciągnięcie ręki, ekologiczny i punktualny transport publiczny oraz to, że kupią i załatwią na miejscu wszystko, czego tylko potrzebują – właśnie dlatego gdynianie są najbardziej zadowolonymi mieszkańcami w Polsce. Podkreślają to od lat i od lat doceniają piękno miejsca, w którym toczy się ich życie. Poziom ich zadowolenia jest oceniany najwyżej w kraju, co w ostatnim czasie ponownie potwierdziło badanie Otodom.pl.
Jak znaleźć złoty sposób na życiowe szczęście? Choć to pytanie od wieków kłębi się w głowach filozofów, to wydaje się, że udało się już znaleźć czynniki (i mierniki), które najmocniej o nim decydują. Nie gdzie indziej, jak właśnie w Gdyni – to tutaj mieszkańcy są wyjątkowo zadowoleni z tego, gdzie żyją, spędzają wolny czas, wychowują swoje pociechy i rozwijają kariery, doświadczając tego, czym jest wysoka jakość życia.
Chwytają promienie słońca i oddychają nadmorską bryzą, a przede wszystkim są dumni z bycia częścią miasta „z morza i marzeń”. W końcu to szczęśliwi ludzie tworzą szczęśliwe miasto, co od lat doskonale sprawdza się w Gdyni.
Szczęście, które potwierdzają raporty i badania
To teza poparta twardymi danymi i rzetelnymi diagnozami, które regularnie potwierdzają zadowolenie gdynian i analizują jego przyczyny. Nad fenomenem szczęścia osób, które w Gdyni znalazły swoje miejsce na ziemi pochylali się już nie tylko przedstawiciele środowiska naukowego, ale najchętniej swoim zadowoleniem zwykle dzielą się ci, którzy zalety życia nad morzem znają sami, z autopsji.
Już w opracowywanych przez socjologów w 2011, 2013 i 2015 roku „Diagnozach Społecznych” gdynianie uplasowali sobie jako najbardziej szczęśliwych w Polsce – bardzo zadowolonych i zadowolonych z życia w swoim mieście było wówczas kolejno 83,4%, 85% i aż 87,2% z nich, przez co nie mieli sobie równych w skali kraju.
Zadowolenie gdynian na przestrzeni lat systematycznie rośnie. Rozwój usług publicznych, dbałość o środowisko, coraz szersza oferta rozrywkowa i kulturalna podnoszą odczuwalny poziom jakości życia. Gdynia jest miastem, które w naturalny sposób odpowiada na najważniejsze potrzeby współczesnego mieszkańca miasta, oferując mu życie w wysoko rozwiniętej aglomeracji z wszystkimi jego zaletami, ale przy tym dając także miejsce do wytchnienia, rozwijania pasji i cieszenia się chwilą.
Gdynia – szczęśliwe miasto i „Szczęśliwy Dom”
Potwierdza to kolejne, najbardziej aktualne badanie – raport „Szczęśliwy Dom”, który portal Otodom.pl opracował we współpracy z firmą doradczą ThinkCo. Do podzielenia się swoimi odczuciami zaproszono samych mieszkańców polskich miast, a oni wskazali, co w największym stopniu sprawia, że są zadowoleni ze swoich życiowych wyborów.
Łącznie o zdanie zapytano 35 897 osób z kilkudziesięciu miast, które od września 2021 roku do lutego 2022 roku wypełniły badanie ankietowe. Oceniano w nim przede wszystkim subiektywne poczucie szczęścia w mieście i najbliższej okolicy, ale pod uwagę wzięto też zarówno zalety, jak i wady każdego z miast. Ogólna ocena wskazała wprost, gdzie mieszkają najszczęśliwsi ludzie – w Gdyni. Gdynianie w pięciostopniowej skali średnio ocenili swoje zadowolenie we wszystkich aspektach na aż 4,03 punkta.
– Gdynianie cenią swoje miasto z licznych powodów. Za to, że łatwiej tu o ciekawą pracę, dobrą szkołę i wygodne mieszkanie, za sprawną komunikację, dostępność usług, a także za morze, plaże, słońce, wzgórza i lasy wyrastające pod samymi oknami ich domów. Według socjologów to właśnie gdynianie są najbardziej zadowoleni z miejsca swojego zamieszkania. Potwierdzają to kolejne diagnozy społeczne, rankingi największych tytułów medialnych w Polsce, a kilka dni temu także analiza portalu Otodom.pl, za pośrednictwem którego Polacy szukają dla siebie miejsca do życia. W Gdyni szczęśliwi ludzie tworzą szczęśliwe miasto – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
O tym, że gdynianie pod względem swojego zadowolenia nie mają sobie równych w kraju i są szczęśliwi zadecydowały przede wszystkim najwyżej oceniane w badaniu czynniki: komunikacja miejską i dojazd (39%), środowisko naturalne (36%), dostępność sklepów (29%) i dostęp do rozrywki oraz atrakcji kulturalnych (25%). Wśród innych kwestii, które bezpośrednio wpływają na ich poczucie szczęścia znalazły się także dostęp do miejsc sportu i rekreacji, relacje sąsiedzkie / wspólnota, zadbanie i czystość czy bezpieczeństwo.
Z pełną treścią raportu „Szczęśliwy dom. Miasto dobre do życia” opracowanego przez Otodom.pl i ThinkCo można zapoznać się poniżej oraz na stronie internetowej www.otodom.pl.