Gdynia w klimacie - podsumowanie projektu
Wraz z ostatnim dniem czerwca zakończył się pilotażowy projekt Gdynia w klimacie, który był organizowany w ramach UNESCO Global Network of Learning Cities. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu licznych instytucji z Gdyni w ciągu trzech miesięcy zorganizowano wiele wydarzeń, wykładów oraz warsztatów o proekologicznej tematyce.
Działania w ramach Gdyni w klimacie odbywały się zarówno online, jak i offline, a wśród nich znalazły się propozycje skierowane do wszystkich grup wiekowych. Każdy kolejny miesiąc trwania projektu poświęcony został innemu tematowi, który jest istotny z punktu widzenia jakości klimatycznej naszej planety.
Polska Akademia Nauk szacuje, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat z polskich lasów może zniknąć aż 75% gatunków drzew, dlatego w kwietniu hasłem przewodnim była ZIELEŃ. Ochrona i rozbudowa terenów zielonych jest kluczowa dla powstrzymania globalnego ocieplenia i utrzymania jakości naszego życia, ale nawet z pozoru drobne działania mają znaczenie. Rower zamiast komunikacji miejskiej, rzadsze koszenie trawnika, zakładanie przydomowych ogródków – wszystkie te działania mają duże, proekologiczne znaczenie. Właśnie z tego powodu w kwietniu gdyńskie instytucje skupiły się na promowaniu pielęgnacji terenów zielonych. Biblioteka Gdynia zorganizowała wymianę roślin doniczkowych oraz rozpoczęła sezon rowerowy. Na fanów aktywności na świeżym powietrzu czekał również spacer po orłowskiej plaży z Centrum Aktywności Seniora, gra terenowa przygotowana przez Gdyńskie Centrum Sportu i piknik organizowany przez Muzeum Miasta Gdyni. W Dzień Ziemi odbyło się wspólne sprzątanie terenów zielonych z Wydziałem Środowiska, a w Centrum Nauki Experyment przeprowadzono serię warsztatów w ramach Akademii Edukatora Klimatu, podczas których uczennice i uczniowie poznawali wartości nauki klimatycznej. Młodzi edukatorzy wyruszyli w świat, aby uczyć swoich rówieśników proekologicznych nawyków.
Powietrze w Polsce jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej. Z tego powodu hasłem przewodnim maja stało się właśnie POWIETRZE. Należy pamiętać, że degradacja środowiska nie ogranicza się jedynie do emisji gazów cieplarnianych; to również pyły i zanieczyszczenia, znacznie obniżające jakość powietrza, szczególnie w miastach. Aby zmienić jakość powietrza na naszej planecie, niezbędne jest szerzenie świadomości o wadze tego problemu. W tym celu w maju Laboratorium Innowacji Społecznych przeprowadziło wykład online „Co Internet ma wspólnego z zanieczyszczeniem powietrza?”. Z kolei wspólnie z Biblioteką Gdynia mogliśmy sadzić miododajne kwiaty oraz stworzyć własny ogród deszczowy w doniczce, a Muzeum Miasta Gdynia zaprosiło wszystkich chętnych na warsztaty „Czym pachnie las?”. Dla aktywnych pracowników gdyńskich firm ogłoszony został konkurs „Do pracy jadę rowerem”, natomiast Centrum Nauki Experyment gościło Naukowe Koło Ornitologiczne Uniwersytetu Gdańskiego, które przeprowadziło edukacyjną prelekcję. Do inicjatywy dołączyły również cztery kolejne gdyńskie instytucje. Na spacer po Kolibkach i Orłowie zaprosiło Centrum Aktywności Rodziny, a na fanów roślin czekała botaniczna wycieczka z Przystanią Lipowa 15. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się również ogólnokrajowa konferencja „Dzień zielonych budynków 2.0”, na której poruszone zostały tematy zrównoważonych miast oraz ich roli w zmieniającym się klimacie. Warto zaznaczyć, że maj to również czas relaksu na świeżym powietrzu – „Roślinnego majówkowego grilla” przygotowała Wymiennikownia, a w programie, prócz odpoczynku, znalazły się też ekologiczne warsztaty.
Należy zrozumieć, że ekosystemy działają jak naczynia połączone. Oznacza to, że zmiana jednego elementu pociąga za sobą kolejne. Jeśli emisje CO2 utrzymają się na takim poziomie jak dziś, to do końca wieku możemy doświadczyć niedoborów wody. WODA to nasz najważniejszy surowiec, dlatego organizatorzy akcji Gdynia w klimacie właśnie jej poświęcili czerwiec. Z Laboratorium Innowacji Społecznych można było zwiedzić Stację Uzdatniania Wody Wielki Kack, a dodatkowo, podczas zorganizowanych wykładów, poruszone zostały tematy picia wody z kranu oraz małej retencji. Tematy wodne zagościły również w Centrum Nauki Experyment, gdzie chętni mogli wziąć udział w rodzinnych warsztatach poświęconych eutrofizacji. W Gdyńskiej Bibliotece odbyły się warsztaty „Owijam ekologicznie”, tematyczne wykłady oraz ornitologiczny spacer, a wraz z Gdyńskim Centrum Sportu można było spotkać się z instruktorem żeglarstwa. W czerwcu nie zabrakło również aktywności na świeżym powietrzu. Piknik z muzyką na żywo i proekologicznymi elementami został zorganizowany przez Centrum Aktywności Seniora, natomiast Muzeum Emigracji zaprosiło młodzież na Late Nite, czyli wyjątkową imprezę, na której znalazło się miejsce na warsztaty, eko-quizy, wymiany ubrań/książek/roślin oraz wiele innych atrakcji o tematyce klimatycznej.
Wymienione powyżej wydarzenia to jedynie część z tych, które odbyły się w ramach projektu Gdynia w Klimacie. Wszystkie gdyńskie instytucje biorące udział w akcji wykazały się ogromnym zaangażowaniem. Łącznie zorganizowano blisko 50 wydarzeń, w których udział wzięły setki uczestników. Gdynianie i gdynianki chętnie brali udział w warsztatach, wykładach i spacerach. Sporym zainteresowaniem cieszyło się też zorganizowane przez Muzeum Emigracji Late Nite. Chętnych nie brakowało również na rodzinnych warsztatach organizowanych w Centrum Nauki Experyment – przez trzy miesiące wzięło w nich udział ponad 350 dzieci! Podjęte w ramach akcji Gdynia w klimacie działania pozwoliły na szerzenie świadomości o tym, jak ważny jest zrównoważony rozwój i tworzenie ekologicznych nawyków.
Gdynia w klimacie była obecna również na Open’er Festival! Festiwalowicze mogli obejrzeć wystawę poświęconą proekologicznym działaniom, które realizuje miasto Gdynia. Nie zabrakło na niej owadów-zapylaczy, trolejbusów, elektrobusów czy sposobów retencjonowania wód opadowych i roztopowych. Organizatorzy przygotowali coś specjalnego również dla najmłodszych. W strefie Kids Zone na młodych odkrywców czekały rozmaite doświadczenia przygotowane przez edukatorów Centrum Nauki Experyment. Dzieci mogły się dowiedzieć dlaczego dwutlenek węgla jest gazem cieplarnianym, poznać różne gatunki roślin, a także sprawdzić, co żyje w kropli wody i czy z naszego ciała możemy czerpać energię.
Nasze codzienne działania mają znaczenie. Bycie ekologicznym nie zawsze musi oznaczać zmianę trybu życia i wyrzeczenia. Wiele rzeczy, które lubimy robić, może również pozytywnie wpływać na jakość naszego klimatu. Jazda na rowerze do pracy, zbieranie deszczówki do podlewania ogródków czy noszenie własnych siatek tekstylnych na zakupy. Pamiętajmy, że to właśnie takie drobne zmiany w życiu każdego z nas mają ogromny wpływ na jakość środowiska naturalnego, a tym samym, na naszą przyszłość.