Jaśniej, taniej i efektywniej – nowe oświetlenie na Narodowym Stadionie Rugby

Aktualności Inwestycje

Oświetlenie Narodowego Stadionu Rugby przeszło kompleksową wymianę. Oznacza to nie tylko niższe koszty utrzymania, ale także nieporównywalną jakość. Nowoczesne źródło światła pojawiło się na przełomie roku

Narodowy Stadion Rugby był pierwszym obiektem ze sztuczną murawą w Polsce, na którym rozgrywano mecze piłkarskiej Ekstraklasy i Ekstraligi Rugby. To najczęściej wykorzystywany obiekt Gdyńskiego Forum Sportu, na którym trenują i rozgrywają swoje mecze rugbiści „gdyńskich Buldogów”, piłkarki Checzy, piłkarze Bałtyku, Arki czy KP Gdynia. Odbywały się tu m.in. Mistrzostwa Europy OCR i Zimowy Festiwal Biegowy Ultra Way. Na murawie stadionu mają miejsce także zajęcia rekreacyjne, festyny i imprezy dla dzieci. Regularnie gości tu Reprezentacja Rugby, która swój ostatni mecz z Rumunią na początku lutego rozgrała już z nowym oświetleniem.

Polska - Rumunia luty 2024 fot. Wojciech Szymański PZR
fot. Wojciech Szymański, Polski Związek Rugby

Nowa jakość

Narodowy Stadion Rugby obchodził przed tygodniem swoje 14 urodziny. Podobnie, jak pozostałe obiekty, za które odpowiada Gdyńskie Centrum Sportu, jest on systematycznie unowocześniany. Na przełomie roku dokonano kolejnej istotnej zmiany – kompleksowej wymiany lamp na nowoczesne oświetlenie ledowe.

– Systematycznie modernizujemy nasze obiekty sportowe wymieniając źródła oświetlenia na energooszczędne czy stosując czujniki ruchu. Szukamy sposobu redukcji zużycia energii elektrycznej, w czym pomagają nam nie tylko racjonalność zużycia, ale współczesne technologie – komentuje dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Przemysław Dalecki. – W przypadku wymiany lamp na Narodowym Stadionie Rugby jest to nie tylko zmiana ograniczająca koszty, ale dająca zupełnie nową jakość – dodaje.

Jednym z kluczowych celów tej modernizacji wykonanej wspólnie z Wydziałem Inwestycji było zwiększenie średniego natężenia poziomego światła na Stadionie do 1600 luksów. Wysokie natężenie światła to gwarancja doskonałej widoczności dla zawodników i widzów, ale także spełnienie rygorystycznych standardów bezpieczeństwa. Każdy kto pojawił się tu w bieżącym roku na własne oczy zobaczyć może nową jakość. Efekty widać bowiem gołym okiem. Nowe lampy zapewnią równomierne oświetlenie boiska eliminując zacienienia narożników.

Wymiana lamp na NSR
fot. Marek Urbaniak

Wymierne oszczędności

Na wszystkich jupiterach, gdyż tak nazywa się stadionowe lampy, zamontowane zostały zaawansowane technologicznie lampy LED, co z angielskiego light-emitting diode oznacza diody świecące.

– W ramach modernizacji oświetlenia zdecydowaliśmy się na zastosowanie lamp LED marki Philips. Technologia LED oferuje nie tylko intensywne oświetlenie, ale także znacznie mniejsze zużycie energii w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła – mówi Tomasz Cząstka, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu. – Nie są to pierwsze zmiany, które wprowadzono na obiektach GCS. Wcześniej, dzięki unowocześnieniu systemów monitoringu, zmniejszyliśmy zużycie energii na Stadionie Miejskim w Gdyni oraz Polsat Plus Arenie Gdynia. A kolejnym przykładem są oszczędności wynikające z optymalizacji pracy central wentylacyjnych, dzięki wprowadzeniu zdalnego sterowania i harmonogramów czasowych możliwa była redukcja zużycia energii o 76% – podsumowuje.

Zastosowane lampy LED marki Philips to obecnie najnowocześniejsze technologiczne źródła światła. Dzięki swojej zaawansowanej konstrukcji, gwarantują długą żywotność deklarowaną przez producenta na 100.000 godzin. Podsumowując korzyści płynące z inwestycji zauważyć należy niższe koszty wynikające ze zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, wyższe parametry natężenia, a także redukcję dotychczas występujących kosztów napraw i wymiany sprzętu. Wykonawca prac, którym była firma AMEL Sp. z o.o., udzieliła gwarancji na okres 84 miesięcy.

lampy w trakcie wymiany na tle przebijającego się słońca za stadionem
fot. Marek Urbaniak

Projekt wymiany oświetlenia nie tylko poprawia warunki oświetleniowe i oznacza redukcję kosztów, ale w pełni spełnia infrastrukturalne wymogi licencyjne określone w podręczniku Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN) oraz przepisów związanych z organizacją oraz profesjonalną transmisją telewizyjną wydarzeń sportowych. Dzięki poczynionym inwestycjom Narodowy Stadion Rugby mimo swoich 14 urodzin nadal pozostaje symbolem nowoczesności pośród obiektów sportowych w Polsce.

Więcej o Narodowym Stadionie Rugby można dowiedzieć się na stronie internetowej www.gdyniasport.pl.

WIĘCEJ O NSR