Jaśniej, taniej i efektywniej – nowe oświetlenie na Narodowym Stadionie Rugby
Oświetlenie Narodowego Stadionu Rugby przeszło kompleksową wymianę. Oznacza to nie tylko niższe koszty utrzymania, ale także nieporównywalną jakość. Nowoczesne źródło światła pojawiło się na przełomie roku
Narodowy Stadion Rugby był pierwszym obiektem ze sztuczną murawą w Polsce, na którym rozgrywano mecze piłkarskiej Ekstraklasy i Ekstraligi Rugby. To najczęściej wykorzystywany obiekt Gdyńskiego Forum Sportu, na którym trenują i rozgrywają swoje mecze rugbiści „gdyńskich Buldogów”, piłkarki Checzy, piłkarze Bałtyku, Arki czy KP Gdynia. Odbywały się tu m.in. Mistrzostwa Europy OCR i Zimowy Festiwal Biegowy Ultra Way. Na murawie stadionu mają miejsce także zajęcia rekreacyjne, festyny i imprezy dla dzieci. Regularnie gości tu Reprezentacja Rugby, która swój ostatni mecz z Rumunią na początku lutego rozgrała już z nowym oświetleniem.
fot. Wojciech Szymański, Polski Związek Rugby
Nowa jakość
Narodowy Stadion Rugby obchodził przed tygodniem swoje 14 urodziny. Podobnie, jak pozostałe obiekty, za które odpowiada Gdyńskie Centrum Sportu, jest on systematycznie unowocześniany. Na przełomie roku dokonano kolejnej istotnej zmiany – kompleksowej wymiany lamp na nowoczesne oświetlenie ledowe.
Jednym z kluczowych celów tej modernizacji wykonanej wspólnie z Wydziałem Inwestycji było zwiększenie średniego natężenia poziomego światła na Stadionie do 1600 luksów. Wysokie natężenie światła to gwarancja doskonałej widoczności dla zawodników i widzów, ale także spełnienie rygorystycznych standardów bezpieczeństwa. Każdy kto pojawił się tu w bieżącym roku na własne oczy zobaczyć może nową jakość. Efekty widać bowiem gołym okiem. Nowe lampy zapewnią równomierne oświetlenie boiska eliminując zacienienia narożników.
fot. Marek Urbaniak
Wymierne oszczędności
Na wszystkich jupiterach, gdyż tak nazywa się stadionowe lampy, zamontowane zostały zaawansowane technologicznie lampy LED, co z angielskiego light-emitting diode oznacza diody świecące.
Zastosowane lampy LED marki Philips to obecnie najnowocześniejsze technologiczne źródła światła. Dzięki swojej zaawansowanej konstrukcji, gwarantują długą żywotność deklarowaną przez producenta na 100.000 godzin. Podsumowując korzyści płynące z inwestycji zauważyć należy niższe koszty wynikające ze zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, wyższe parametry natężenia, a także redukcję dotychczas występujących kosztów napraw i wymiany sprzętu. Wykonawca prac, którym była firma AMEL Sp. z o.o., udzieliła gwarancji na okres 84 miesięcy.
fot. Marek Urbaniak
Projekt wymiany oświetlenia nie tylko poprawia warunki oświetleniowe i oznacza redukcję kosztów, ale w pełni spełnia infrastrukturalne wymogi licencyjne określone w podręczniku Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN) oraz przepisów związanych z organizacją oraz profesjonalną transmisją telewizyjną wydarzeń sportowych. Dzięki poczynionym inwestycjom Narodowy Stadion Rugby mimo swoich 14 urodzin nadal pozostaje symbolem nowoczesności pośród obiektów sportowych w Polsce.
Więcej o Narodowym Stadionie Rugby można dowiedzieć się na stronie internetowej www.gdyniasport.pl.