Już niedługo pobiegasz nad morzem

Aktualności Inwestycje
Wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego powstaje blisko 600-metrowa ścieżka dla biegaczy

Wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego powstaje blisko 600-metrowa ścieżka dla biegaczy

Morza szum, ptaków śpiew, nowa bieżnia obok drzew. Tak, parafrazując początek szlagieru Czerwonych Gitar „Historia jednej znajomości”, już niedługo będzie #wGdyni! Niespełna 600 metrowa bieżnia będzie nowym elementem kultowego Bulwaru Nadmorskiego. Wszystko dzięki zwycięskiemu projektowi Budżetu Obywatelskiego 2017 roku w dzielnicy Kamienna Góra.

- Bulwar Nadmorski jest miejscem nieodłącznie kojarzonym z Gdynią. Malownicza sceneria zachęca nie tylko do spacerów czy jazdy na rowerze, ale również biegania, dlatego już niedługo do dyspozycji mieszkańców i turystów oddamy bieżnię -  mówi wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju Marek Łucyk. 

Nowoczesna bieżnia zastąpi doły i kałuże po których biegają obecnie mieszkańcy Gdyni” - czytamy w projekcie autorstwa Andrzeja Filipowicza. Po skomplikowanym procesie wykonania dokumentacji projektowej, ostatecznie udało się ustalić możliwy przebieg  planowanej inwestycji.

- Ten prosty z pozoru projekt przysporzył nam niespodziewanych trudności na etapie prac projektowych. Dla pierwotnej lokalizacji, po trwających kilka miesięcy uzgodnieniach, nie uzyskaliśmy niestety akceptacji na proponowane rozwiązania ze względu na występujące kolizje, przede wszystkim z istniejącymi sieciami – tłumaczy dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Przemysław Dalecki. I dodaje: - Ich ewentualne usunięcie, jak również niezbędne przesadzenia drzew, znacząco podnosiły koszt projektu, co więcej wymagałyby w niektórych miejscach zwężenia ścieżki do zaledwie 80 centymetrów.

Ostatecznie, bieżnia między Aleją Piłsudskiego a budynkiem Browaru Port Gdynia zostanie ulokowana od strony skarpy, w sąsiedztwie istniejącej ścieżki rowerowej. W związku z faktem, iż zasoby terenowe są ograniczone a pod ziemią przebiegają instalacje, uzgodniono możliwą dopuszczalną szerokość bieżni na 1,6 metra. Jej całkowita długość wyniesie niespełna 600 metrów.

- Te komplikacje okazały się możliwe do uniknięcia dla nowego przebiegu ścieżki, a więc w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki rowerowej. Choć i w tym przypadku przyszło nam się zmierzyć z kwestiami takimi jak wpływ ścieżki na stabilność skarpy Kamiennej Góry czy sposób jej  zabezpieczenia przed osuwaniem. Tak właśnie wyglądają przygotowywania projektów infrastrukturalnych „od kuchni”. Z całą pewnością warto, aby ich pomysłodawcy czy mieszkańcy oczekujący na szybką realizację mogli poznać realia – kończy dyrektor GCS.

29 maja ogłoszono postępowanie na wykonanie robót budowlanych. Oferty firm, które będą zainteresowane realizacją bieżni, poznamy 15 czerwca.