Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego dla gdyńskiego żeglarza

Aktualności WIDEO FOTO

Leszek Kajetan Kilanowski, znany żeglarz, sportowiec i popularyzator żeglarstwa, został uhonorowany Medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”. Wyróżnienie wręczono podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni, która z okazji 99. urodzin miasta z morza i marzeń odbyła się 10 lutego w Teatrze Miejskim.

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni, będącej stałym punktem obchodów urodzin miasta, wręczono prestiżowe wyróżnienia za szczególne zasługi dla Gdyni. Wśród nagrodzonych znalazł się Leszek Kajetan Kilanowski – żeglarz, trener i nauczyciel, który przez lata przyczyniał się do popularyzacji sportów wodnych. Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego odebrał z rąk prezydent Gdyni Aleksandry Kosiorek oraz przewodniczącego Rady Miasta Tadeusza Szemiota. W krótkim przemówieniu podkreślił, że morze i żeglarstwo od zawsze były jego pasją, a Gdynia to miasto, które nieustannie inspiruje kolejne pokolenia miłośników żagli.

– Dzisiejszy medal uważam za najbardziej zaszczytny wśród dotychczasowych tytułów i nominacji, jakie otrzymałem. Nasze miasto jest piękne i cudowne. Z marzeń i morza, a nie odwrotnie. Nogi mi nieco drżały. Dawno temu uczyłem się ze specjalistą od występów publicznych i nie miałem problemów z przemawianiem przed naprawdę dużym audytorium. Ten wyjątkowy medal spowodował jednak, że miałem tremę – komentuje Kilanowski.

Przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Szemiot, Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, Leszek Kajetan Kilanowski - podczas wręczenia z kwiatami i medalem  (fot. Michał Puszczewicz)

Przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Szemiot, Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, Leszek Kajetan Kilanowski (fot. Michał Puszczewicz)

Człowiek morza, człowiek Gdyni

Leszek Kajetan Kilanowski w środowisku żeglarskim znany jest jako „Kajtek”. Z morzem i Gdynią był związany od urodzin. Na świat przyszedł w 1949 roku w przedwojennym Domu Żeglarza, który dziś jest budynkiem Uniwersytetu Morskiego przy al. Jana Pawła II.

Jest pomysłodawcą i organizatorem wielu zawodów, m.in. Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej i Błękitnej Gwiazdy Optymista. Kontynuuje rodzinne tradycje morskie. Jego ojciec, bosman Żeglarskiego Klubu Oficerskiego, walczył w obronie Kępy Oksywskiej. Leszek Kilanowski od najmłodszych lat uprawiał żeglarstwo, reprezentował YKS Stal, a później startował w regatach pełnomorskich.

Kilanowski to wieloletni komandor Yacht Klubu Stal Gdynia, wychowawca młodzieży i organizator regat, fundator nagród dla najmłodszych żeglarzy. Zawodowo związany z branżą kontroli statków. Wielokrotny mistrz Polski w klasach DN, Dragon, Ok. Dinghy i KWR.

Jest pasjonatem żeglarstwa, który swoją pasją potrafi zarazić kolejne pokolenia małych gdynian.

– Gdy myślę o Gdyni, pierwszym skojarzeniem jest morze. Nie jestem w stanie określić, jak wiele osób udało mi się przeprowadzić przez szkolenie żeglarskie – mówi „Kajtek. – Sam zacząłem w 1956 roku, od 2009 roku także uczę żeglarstwa dzieci z niepełnosprawnościami. Przekonać tych, którzy boją się wejść na wodę – na jacht czy ponton – to pierwszy sukces, a potem dać im poprowadzić jacht, to już kolejny. Gdy potem z radością rzucają się na ramiona, całują i dziękują, że mogli tak pływać, jest to… super uczucie – komentuje wyraźnie wzruszony.

Przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Szemiot zapowiadający wyróżnienie na scenie  (fot. Michał Puszczewicz)

Przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Szemiot zapowiadający wyróżnienie (fot. Michał Puszczewicz)

Wielki rejs, wielkie emocje

Poproszony o przypomnienie momentu, który w całej swojej karierze wspomina najbardziej, wskazał 2018 rok i niezwykły rejs prowadzący z Gdyni przez Göteborg aż do Hagi.

– Była to 45. rocznica Volvo Ocean Race i wejście do Scheveningen. Mieliśmy łzy w oczach po tym, jak pięknie zostaliśmy przywitani: „Copernicus from Gdynia”. Gdy zgłaszaliśmy się przez radio, że chcemy wejść Scheveningen, w odpowiedzi słyszeliśmy „Welcome in Scheveningen, Copernicus, welcome!”. Było to piękne – wspomina wyprawę w ramach The Legends Race – finałowego etapu 13. edycji regat Volvo Ocean Race upamiętniającą pierwszą edycję tych prestiżowych zmagań na morzu. „Copernicus” był wtedy najstarszym jachtem uczestniczącym w tym rejsie i jedynym, który ścigał się na całej trasie regat w roku 1973. Wpływał otoczony przez kilkanaście pontonów przy brawach ludzi tłumnie zgromadzonych na molo.

Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (fot. Michał Puszczewicz)

Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (fot. Michał Puszczewicz)

Wyjątkowe wyróżnienia w dniu urodzin

W gronie tegorocznych laureatów Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, obok Leszka Kajetana Kilanowskiego, znaleźli się także profesor Maria Jolanta Sołtysik – architekt i historyk architektury, od lat związana z Gdynią, oraz Janusz Jarosiński – wieloletni prezes Portu Gdynia i skuteczny menadżer. Honorowe Obywatelstwo Miasta Gdyni otrzymał profesor Norman Davies, światowej sławy historyk, który od ponad pół wieku utrzymuje szczególne więzi z miastem. Przyznano także nagrody „Czas Gdyni”, które wyróżniają najlepsze inwestycje i projekty architektoniczne. W kategorii „Inwestycja” nagrodzono PKP Polskie Linie Kolejowe za budowę, przebudowę i rozbudowę układów torowych, znacząco poprawiających dostęp kolejowy do Portu Gdynia.

fot. Michał Puszczewicz/gdynia.pl