Narodowy Stadion Rugby #wGdyni świętuje urodziny

Aktualności

14 lutego 2010 roku prezydent Wojciech Szczurek wrzucił pierwszą piłkę z autu w meczu rugby pomiędzy Arką Gdynia a reprezentacją Polski. W taki symboliczny sposób rozpoczęła się historia gdyńskiego stadionu, a rugby na dobre zadomowiło się na obiekcie przy ulicy Kazimierza Górskiego 10 w Gdyni.

Oddany 13 lat temu do użytku Narodowy Stadion Rugby wyposażony jest w sztuczną nawierzchnię z trawy syntetycznej z nowoczesnym systemem zraszania, podgrzewania i odwadniania. Posiada oświetlenie o mocy 1200 lx oraz pełne zaplecze szatniowe i administracyjne. Obiekt wyposażony jest w nowoczesny system monitoringu HD wraz z systemem kontroli dostępu umożliwiającym identyfikację widzów.

Stadion mieści blisko 3000 miejsc siedzących, z których dopingować można nie tylko rugbistów „gdyńskich Buldogów” czy reprezentacji Polski, ale również piłkarzy Bałtyku czy Arki. To obiekt nowoczesny, przystosowany do rozgrywania najwyższej rangi meczów rugby i piłki nożnej. Jest on w pełni eksploatowany, w tym również przez trenujące na nim gdyńskie kluby młodzieżowe. Płyta boiska spełnia standardy zgodne z wymaganiami zarówno IRB jak i FIFA.

Narodowy Stadion Rugby czynny jest przez cały rok, niezależnie od pogody. Posiada wymienioną w 2018 roku sztuczną murawę z trawy syntetycznej z nowoczesnym systemem zraszania, podgrzewania i odwadniania. Obiekt jest uniwersalny. Służy nie tylko seniorom i reprezentacjom Polski. Gości również najmłodszych piłkarzy, rugbistów czy futbolistów. Odbywały się tu także zajęcia rekreacyjne, jak np. joga w ramach zajęć Gdyńskiego Poruszenia, a także mecze charytatywne, jak znane "mecze o psią krew" – wspomina dyrektor GCS Przemysław Dalecki.

Warto wspomnieć, że nazywany skrótowo NSR, został pierwszym tego typu obiektem w Polsce i od razu stał się jednym z najbardziej obleganych obiektów w mieście. Od tego czasu rozegrano na nim tysiące spotkań ligowych oraz niezliczoną liczbę sparingów i treningów. NSR stał się wizytówką polskiego rugby i nie tylko. Przeżywaliśmy na nim ogromne emocje z różnych dyscyplin.

Podczas budowy Stadionu Miejskiego, NSR stał się pierwszym obiektem ze sztuczną murawą, na którym rozegrano mecze piłkarskiej Ekstraklasy. W historii stadionu nie brakuje ciekawostek, bowiem związanych jest z nim powstanie kolejnych 7 obiektów:

–​ Co ciekawe, poprzednią murawę z tego obiektu wykorzystano do budowy sześciu boisk przyszkolnych służących na co dzień uczniom gdyńskich szkół i mieszkańcom. Aby zagrać na murawie pochodzącej z NSR należy udać się na przyszkolne obiekty mieszczące się przy ulicach: Wejherowskiej (XIV LO), Morskiej (SP 10), Orłowskiej (SP 8), Słowackiego (SP 51), Grabowo (SP 17), Zielonej (SP 28) czy Unruga (SP 39) – podsumowuje Dalecki.

W minioną sobotę na gdyńskim NSR mogliśmy kibicować reprezentacji naszego kraju, która po 25 latach awansowała do Rugby Europe Championship. Niestety Podopieczni Christiana Hitta przegrali 3:65 (3:29), nawiązując walkę z rywalami jedynie na początku meczu. Kolejne spotkanie Polacy rozegrają z Belgią 18 lutego również na gdyńskim obiekcie o godzinie 21:15. Mamy nadzieję, że trzynaste urodziny naszego stadionu okażą się szczęśliwe dla polskich rugbistów i będziemy mogli dopisać punkty za zwycięstwo do tabeli grupy B, w której występują Polacy.