Nietypowy gość w gdyńskiej marinie. Sprawdź, jak zachować się, gdy zobaczysz fokę
Dziś w Marinie Gdynia wypoczynek sprawiła sobie młoda foka. Miejsce jej wypoczynku zostało zabezpieczone, a właściwe służby poinformowane. Zapamiętaj co zrobić, gdy spotkasz wypoczywającą fokę.
Nasz dzisiejszy gość miał około trzy tygodnie. Foka wyglądała na zdrową, była tłuściutka, więc musiała się niedawno oddzielić od mamy. Szukała najpewniej spokoju i wypoczynku, z uwagi na ogromne zmęczenie jakie musiało jej towarzyszyć.
Kwiecień to szczyt foczych wizyt na nadmorskich plażach. W tym okresie możemy spotkać najczęściej szczenięta, które bardzo źle znoszą post i stres dlatego należy zawiadomić odpowiednie instytucje i nie próbować udzielać im pomocy na własną rękę.
Gdy zobaczymy fokę na plaży, należy niezwłocznie powiadomić Błękitny Patrol (+48 795 536 009) lub Stację Morską IO UG w Helu (+48 601 889 940). Dodatkowo musimy zapamiętać, że foka jest zwierzęciem dzikim i gdy poczuje zagrożenie będzie uciekać albo się bronić. Trzydzieści metrów to rozsądna odległość, z której można obserwować zwierzę.
Dobrze poprosić również inne osoby o zachowanie dystansu! Warto wspólnymi siłami zadbać o bezpieczeństwo morskich ssaków. Kliknij i dowiedz się więcej, jak zostań foczym bohaterem.
Bałtyk jest domem trzech gatunków fok: szarej, pospolitej i obrączkowanej. Każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa. Poza nimi żyje tu również morświn – zwany czasem dalekim krewnym delfina – zgodnie z informacjami w Błękitnym Poradniku WWF.