Port Wojenny w Gdyni opanowali biegacze

Aktualności

W czwartek 15 czerwca na terenie Portu Wojennego Gdynia odbyła się jubileuszowa edycja Biegu 5 MIL, który jest jednym z najciekawszych biegów w Polsce. Jego trasa w całości prowadzi przez na co dzień zamknięty dla cywili teren wojskowy.

Prawie 450 zawodników z całej Polski stanęło na linii startu X edycji zawodów. Ramię w ramię ruszyli zawodowi żołnierze reprezentujący swoje jednostki oraz cywile, dla których w czwartkowe przedpołudnie bramy portu zostały otwarte. Pięć mil morskich, czyli 9260 metrów, podobnie jak rok temu, najszybciej pokonali Krzysztof Gosiewski (28:11) i Anna Nowakowska (33:53) z 1 Blog z Bydgoszczy. Zwycięzca poprawił swój rekord trasy o 1 sekundę.

STRONA INTERNETOWA BIEGU 5 MIL

Podczas biegu 5 MIL swój udział, jak co roku, zaznaczyła reprezentacja Gdyńskiego Centrum Sportu, która wystąpiła w składzie z dyrektorem Przemysławem Daleckim i zwycięzcą pierwszej edycji imprezy Piotr Suchenia oraz  Tomaszem Cząstką, zastępcą dyrektora, który tym razem gorąco kibicował wszystkim biegaczom.

Wszyscy uczestnicy, którzy ukończyli zawody na mecie otrzymali pamiątkowe medale, a zdobywcy miejsc I–III we wszystkich klasyfikacjach mężczyzn, kobiet i drużynowej okazałe puchary i nagrody od sponsorów. Na zawodników dodatkowo czekała prawdziwa wojskowa grochówka, kiełbasa z grilla oraz losowanie nagród.

Organizatorem Biegu 5 MIL jest Gdyński Dywizjon Okrętów Bojowych oraz Stowarzyszenie Oficerów Marynarki Wojennej RP. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Wojciech Szczurek.

W skład dywizjonu Okrętów Bojowych wchodzą dwie fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry, trzy okręty rakietowe typu Orkan oraz korwety: zwalczania okrętów podwodnych i patrolowa. Zadania do jakich są przeznaczone to m.in. wykonywanie pojedynczych i zespołowych uderzeń rakietowych na okręty nawodne i statki przeciwnika, zwalczanie sił napadu powietrznego przeciwnika, osłona przeciwokrętowa własnych okrętów nawodnych i statków, osłona przeciwlotnicza własnych okrętów nawodnych i statków oraz patrolowanie, ochrona własnych szlaków komunikacyjnych i wyznaczonych rejonów oraz poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych.

STRONA INTERNETOWA DYWIZJONU OKRĘTÓW BOJOWYCH