Praca szuka człowieka. Nabór na stanowiska bosmana, ratowników wodnych i medycznych
Trwa rekrutacja na stanowiska bosmana, ratowników wodnych i medycznych, którzy czuwać będą nad zabezpieczeniem gdyńskich kąpielisk morskich oraz przystani jachtowej „Marina Gdynia” w sezonie 2022. To dobry moment, aby przybliżyć kilka faktów i ciekawostek z zakresu pracy na gdyńskich kąpieliskach oraz w basenie jachtowym.
Plaże i kąpieliska
NABÓR NA STANOWISKO RATOWNIKÓW WODNYCH ORAZ MEDYCZNYCH
- Gdyńskie Centrum Sportu od 1998 roku organizuje kąpieliska w 4 dzielnicach miasta. Są to Babie Doły (100 m), Śródmieście (200 m), Redłowo (200 m) i Orłowo (100 m). Funkcjonuję one każdego dnia w sezonie letnim w godzinach od 9.30 do 17.30.
- Od 1998 roku, czyli od początku ich działania pod egidą GCS, na gdyńskich kąpieliskach morskich nie utonęła żadna osoba, co świadczy o profesjonalizmie ratowników zatrudnianych w Gdyni.
- Niepełnosprawni plażowicze mogą korzystać z wózka kąpielowego, który umożliwia transport po piasku oraz bezpośredni kontakt z morską wodą. Amfibia dostępna jest na plaży Gdynia Śródmieście. Obsługuje ją przeszkolony ratownik specjalnie oddelegowany do tej funkcji. Dodatkowo, dzięki specjalnym kładkom znajdującym się plażach Gdynia Śródmieście oraz Gdynia Orłowo, osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich moga dotrzeć niemal bezpośrednio nad wodę.
- Nad bezpieczeństwem wypoczywających w sezonie 2021 czuwało 24 ratowników wodnych wspomaganych przez 4 starszych ratowników oraz 4 ratowników medycznych.
- Podobnie jak w ubiegłych latach od początku sezonu do końca września funkcjonować będzie w Gdyni Grupa Interwencyjna Ratownictwa Wodnego. GIWR to trzyosobowy zespół składający się z najbardziej doświadczonych ratowników, który w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia może dotrzeć do poszkodowanego w ciągu kilkunastu minut i udzielić mu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Na wyposażeniu zastępu jest szybką łódź motorowa, skuter ratowniczy z platformą oraz pojazd ATV z przyczepą do ewakuacji osób poszkodowanych z trudno dostępnych miejsc.
- Ubiegłoroczną nowością i udogodnieniem było zainstalowanie ogólnodostępnych „Pamelek” czyli bojek ratowniczych, które w razie niebezpieczeństwa mogły zostać użyte by pomóc potrzebującym. W tym roku pojawią się one także na ościennych kąpieliskach.
- Statystyki z sezonu 2021:
- Działań ratowniczych, w skład których weszły zdarzenia medyczne, pomoc osobom tonącym, nieradzącym sobie w wodzie czy poszukiwania na lądzie i w wodzie odnotowano 301 w tym 15 zagrożeń życia, które zostały przekazane Zespołom Ratownictwa Medycznego.
- Zdarzeń medycznych, jak opatrywanie ran, pomoc w przypadku użądleń, oparzeń czy złamań i skręceń było 240 w tym 8 razy wykorzystano pojazd ATV wraz z przyczepą do ewakuacji poszkodowanych z trudno dostępnego terenu.
- Akcji podczas których nastąpiła współpraca ze służbami, jak z Państwowym Ratownictwem Medycznym, Państwową Strażą Pożarną, Policją zarejestrowano 20.
- Interwencji porządkowych podczas których ratownicy musieli pouczać wypoczywających na lądzie oraz w wodzie zanotowano 1815.
- Nadzorowano podczas kąpieli 43 grupy zorganizowane.
Marina Gdynia
- Przystań jachtowa „Marina Gdynia” posiada 260 miejsc cumowniczych z dostępem do wody i prądu, a świetnie przygotowana infrastruktura sprzyja zainteresowaniu żeglarzy. Gdyńska marina spełnia wysokie standardy ekologiczne, można korzystać z punktów odbioru ścieków sanitarnych, toalet chemicznych, punktu segregacji śmieci, slipów i żurawia stacjonarnego o maksymalnym obciążeniu do 2,5 tony.
- Zlokalizowana na nabrzeżu stacja paliw umożliwia bezpieczne i ekologiczne tankowanie paliwa, a basen żeglarski jest monitorowany. Obiekt cieszy się dużą popularnością wśród polskich i zagranicznych żeglarzy.
- Jest zapleczem do rozgrywania wielu imprez żeglarskich na poziomie europejskim i światowym m.in.: Targi Wiatr i Woda, Gdynia Saling Days, zlotu żaglowców na świecie oraz wielu innych. Gdyńska marina stanowi bazę dla wszelkich imprez żeglarskich– największa i najnowocześniejsza w Polsce. Jej niewątpliwym atutem jest położenie w samym centrum miasta. To jeden z najpiękniejszych zakątków Gdyni.
- Od wczesnej wiosny do późnej jesieni w przystani żeglarskiej panuje ruch. I stoją tu obok siebie zarówno wspaniałe i luksusowe jachty, jak i całkiem małe i skromne łódki. Wokół Mariny mają swoje siedziby kluby żeglarskie, w których już nawet kilkuletnie dzieci mogą poznawać tajniki żeglowania. Do tych zaś, którzy miłość do żagli odkryli nieco później, kluby żeglarskie kierują szeroką ofertę kursów i rejsów czarterowych.
- Między innymi to tutaj swoje zajęcia odbywają uczniowie biorący udział w projekcie „Gdynia na fali”, który krzewi w młodych gdynianach morskie tradycje i miłość do żeglarstwa.
Praca na stanowisku bosmana, ratowników wodnych i medycznych niesie ze sobą wiele wyzwań, gdyż każdego dnia osoby ją wykonujące muszą mierzyć się z siłami natury. Osoby ją wykonujące powinny być komunikatywne, kreatywne otwarte na nowe doświadczenia, a także samodzielne nie bojące się pracować pod presją czasu i nieprzewidzianych sytuacji. Jest ona doskonałym sposobem na poszerzenie swoich umiejętności i gwarantuje nabycie nowego doświadczenia.