Rekordowa czystość powietrza podczas MŚ w półmaratonie w Gdyni

Aktualności
Czyste powietrze w Gdyni pomogło Peres Jepchirchir pobić rekord świata w półmaratonie

Czyste powietrze w Gdyni pomogło Peres Jepchirchir pobić rekord świata w półmaratonie

Z danych wynika, że czyste powietrze w połączeniu z optymalną temperaturą i wilgotnością, były jednymi z czynników, które przyczyniły się do dużej liczby rekordów życiowych w Gdyni, w tym rekordu świata ustanowionego przez zwyciężczynię biegu kobiet Peres Jepchirchir.

W ramach programu pilotażowego World Athletics mierzącego jakość powietrza w trakcie zawodów sportowych na całym świecie i przy wsparciu lokalnego komitetu organizacyjnego, Dział Zdrowia i Nauki World Athletics dokonał pomiarów danych klinicznych i środowiskowych.​​

​W Gdyni zastosowano dwa monitory jakości powietrza Kunak - jeden na stałej pozycji w pobliżu linii startu oraz jedno urządzenie mobilne przymocowane do roweru, które śledziło zawodników na wszystkich czterech okrążeniach obu biegów. W Gdyni zebrano ponad 70 000 cząstkowych danych dla różnych stężeń gazów zanieczyszczających, stężeń cząstek stałych i parametrów meteorologicznych w ciągu 18 godzin.

W oczekiwaniu na walidację danych, zebrane próbki wykazały bardzo niskie stężenia zanieczyszczeń gazowych i cząstek stałych. Niski poziom wykrytych emisji antropogenicznych, w połączeniu z lokalizacją nad morzem, czasem zawodów i warunkami meteorologicznymi dnia, spowodowały najniższy poziom zanieczyszczeń, jaki do tej pory został odnotowany.

- Zebrane przez nas dane sugerują, że warunki w Gdyni były optymalne dla biegaczy i kibiców - powiedział Paolo Emilio Adami, szef Działu Zdrowia i Nauki World Athletics. - Silne wiatry i deszcz pierwszego dnia oczyściły powietrze, a odnotowane przez nas poziomy cząstek stałych były najniższymi, jakie do tej pory zmierzyliśmy w biegach ulicznych. Poziomy gazów, ozonu i dwutlenku azotu były zgodne z warunkami środowiskowymi i lokalizacją miasta. Z własnego punktu widzenia mogę dodać, że fantastycznie było jechać obok biegaczy zarówno w wyścigu mężczyzn, jak i kobiet - podsumował.​

Wśród mężczyzn padł choćby rekord mistrzostw świata w wykonaniu Jacoba Kiplimo

Wśród mężczyzn padł choćby rekord mistrzostw świata w wykonaniu Jacoba Kiplimo

Publikując informacje o jakości powietrza podczas takich zawodów, World Athletics ma nadzieję zachęcić sportowców, biegaczy rekreacyjnych, miasta, władze lokalne i krajowe oraz federacje członkowskie do zwiększenia świadomości na temat jakości powietrza i wpływu, jaki ma ona na zdrowie i wyniki.

Większość projektów była dotychczas przeprowadzana na stadionach, a monitory jakości powietrza Kunak były instalowane w wielu miejscach na całym świecie. Z racji, że większość biegów ulicznych odbywa się w dużych miastach, które są na ogół podatne na znaczne ilości zanieczyszczenia powietrza, mają one wyjątkową pozycję, aby zapewnić naukowcom i badaczom bogactwo danych, biorąc pod uwagę czas, jaki biegacze spędzają na trasie, a także warunki środowiskowe, na które są narażeni podczas rywalizacji.

Po wdrożeniu programów monitorowania powietrza, World Athletics ustanowi standardy jakości powietrza dla głównych mistrzostw i wskazanych wydarzeń, wykorzystując standardy jakości powietrza WHO. Wytyczne wskazują, że zmniejszając zanieczyszczenie powietrza pyłem z 70 do 20 mikrogramów na metr sześcienny, można zmniejszyć liczbę zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza o około 15 procent.

Więcej informacji dotyczących mistrzostw świata w półmaratonie można znaleźć na: www.worldathleticshalfmarathon.com/gdynia2020.