Rusza kolejna edycja kampanii „Odprowadzam Sam”

Aktualności Projekty

Jedenasta edycja akcji „Odprowadzam Sam” rozpoczyna się już w kwietniu. Zachęca ona do zmiany nawyków transportowych, aby wspólnie poprawiać stan środowiska i bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Regularne chodzenie czy jazda na rowerze do przedszkola lub szkoły pozytywnie wpływają na wzrost aktywności wśród dzieci. Sprawiają też, że dzieci w przyszłości częściej i z większą chęcią wybierają ekologiczne metody przemieszczania się po mieście rezygnując z podróży samochodem.

„Odprowadzam Sam” skierowane jest do przedszkolaków w wieku od 4 do 7 lat, ich rodziców oraz nauczycieli. Zachęca najmłodszych i ich opiekunów do korzystania z ekologicznych środków transportu w drodze do przedszkola lub szkoły. W ramach kampanii dzieci starają się systematycznie wybierać rower, hulajnogę, komunikację miejską lub podróżować pieszo. Ruszyły zapisy do udziału w tegorocznej edycji. Zainteresowane placówki mają czas na zgłoszenia do 16 lutego. Na zakończenie najaktywniejsze grupy otrzymają atrakcyjne nagrody.

W 2022 roku w kampanii „Odprowadzam Sam” wzięło udział: 53 gdyńskich przedszkoli i szkół. Liczba uczestników wyniosła wtedy 5126 dzieci z 216 grup.

Ta kampania to celna odpowiedź na problemy naszych czasów: ciągły pośpiech oraz brak ruchu. Odprowadzając dzieci dajemy im przykład, że nie wszędzie musimy jeździć samochodem, a podróż komunikacją miejską czy zwykły spacer są nie tylko dużo ciekawsze, ale i korzystniejsze dla środowiska oraz naszego samopoczucia. Jestem przekonany, że ­– wzorem poprzednich edycji – gdyńskie przedszkolaki spiszą się na medal i pobiją kolejny rekord liczby frewkencji – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Na czym polega akcja? W „Odprowadzam Sam” uczestniczą zgłoszone wcześniej grupy z gdyńskich publicznych przedszkoli i szkół podstawowych. Te objęte kampanią otrzymają kolorowe plakaty – drzewka wraz z naklejkami. Za każdy dzień, kiedy dziecko przyjdzie do przedszkola lub szkoły bądź przyjedzie wraz z rodzicem środkiem transportu publicznego, na rowerze, deskorolce lub hulajnodze, otrzyma od wychowawcy naklejkę, którą przyklei ją na plakacie. To jednak nie wszystko. W ramach kampanii jej uczestnicy mają również do rozwiązania różnego rodzaju zadania. Każda grupa, która prześle do 2 czerwca zdjęcia lub prezentacje z przebiegu akcji oraz zdjęcia wyklejonych drzewek na plakacie, uczestniczyć będzie w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami. Na koniec projektu placówki edukacyjne otrzymają dodatkowo sadzonki drzewek, które zostaną zasadzone na ich terenie. Dzieci będą mogły je samodzielnie pielęgnować. Wszystkie zgłoszone przedszkola i szkoły otrzymają również materiały edukacyjne i certyfikaty.

Fakt, że w ubiegłym roku w akcji „Odprowadzam Sam" wzięło udział ponad pięć tysięcy dzieci świadczy o tym, jak bardzo ta akcja podoba się najmłodszym – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – W Gdyni staramy się popularyzować aktywność fizyczną już u dzieci, z nadzieją, że nawyki wdrożone w tak młodym wieku, zwiększają szansę na aktywne życie w dorosłości. „Odprowadzam Sam", poza propagowaniem aktywności fizycznej, ma jeszcze jedną ważną zaletę – uczy dzieci zachowań proekologicznych i pomaga wspólnie dbać o naszą planetę.

„Odprowadzam Sam” to kampania organizowana przez Gdyńskie Centrum Sportu. Jej tegoroczna, jedenasta już edycja rozpocznie się 3 kwietnia. Aby wziąć w niej udział trzeba się zgłosić mailowo. Do gdyńskich publicznych przedszkoli i szkół podstawowych trafiły już zaproszenia wraz z formularzem zgłoszeniowym. Zainteresowane placówki muszą przesłać deklarację uczestnictwa w akcji najpóźniej do 16 lutego. Wszystko, co należy zrobić, to przesłać wypełniony wzór zgłoszenia na adres mailowy:odprowadzamsam@gdyniasport.pl.

Szczegóły dotyczące projektu można znaleźć na stronie www.gdyniasport.pl w zakładce projektu. Na wszelkie pytania lub wątpliwości związane z kampanią odpowiada Pani Agnieszka Gruszka z Gdyńskiego Centrum Sportu (odprowadzamsam@gdyniasport.pl).

STRONA PROJEKTU "ODPROWADZAM SAM"