Rusza kolejna edycja kampanii „Odprowadzam Sam”

Aktualności Projekty

Regularne chodzenie czy jazda na rowerze do przedszkola lub szkoły pozytywnie wpływa na wzrost aktywności wśród dzieci. Sprawia też, że w przyszłości częściej i z większą chęcią wybierają ekologiczne metody przemieszczania się po mieście rezygnując z podróży samochodem. Dziesiąta edycja akcji Odprowadzam Sam” rozpoczyna się już w kwietniu. Zachęca ona do zmiany nawyków transportowych, aby wspólnie poprawiać stan środowiska i bezpieczeństwo ruchu drogowego.

„Odprowadzam Sam” skierowane jest do przedszkolaków w wieku od 4 do 7 lat, ich rodziców oraz nauczycieli. Ma zachęcać najmłodszych i ich opiekunów do korzystania z ekologicznych środków transportu w drodze do przedszkola lub szkoły. W ramach kampanii dzieci starają się docierać do szkoły rowerem, hulajnogą, komunikacją miejską lub pieszo. Ruszyły zapisy do udziału w tegorocznej edycji. Zainteresowane placówki mają czas na zgłoszenia do 23 lutego. Na zakończenie najaktywniejsze grupy otrzymają atrakcyjne nagrody.

W 2021 roku w kampanii „Odprowadzam Sam” wzięło udział: 38 gdyńskich przedszkoli i szkół. Liczba uczestników wyniosła wtedy 3.881 dzieci z 160 grup.

„Odprowadzam Sam” to kampania, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych i ich rodziców. Poprzez elementy zabaw edukacyjnych m.in. zeszyty ćwiczeń, które dostaje każdy uczestnik akcji i wspólne wyklejanie plakatów-drzewek, wprowadzamy m.in.: zdrowe i ekologiczne nawyki transportowe. Tym samym chciałbym zachęcić rodziców, którzy podwożą swoje dzieci samochodem, aby pozostawiali auto około 300-500 metrów od przedszkola i ten ostatni kawałek pokonali zrównoważonym transportem lub pieszo – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Na czym polega akcja? W „Odprowadzam Sam” uczestniczą zgłoszone wcześniej grupy z gdyńskich publicznych przedszkoli i szkół podstawowych. Te objęte kampanią otrzymają kolorowe plakaty-drzewka wraz z naklejkami. Za każdy dzień, kiedy dziecko przyjdzie do przedszkola lub szkoły bądź przyjedzie wraz z rodzicem środkiem transportu publicznego, na rowerze, deskorolce lub hulajnodze, otrzyma od wychowawcy naklejkę, którą przyklei ją na plakacie. To jednak nie wszystko. W ramach kampanii jej uczestnicy mają również do rozwiązania różnego rodzaju zadania. Każda grupa, która prześle do 3 czerwca zdjęcia lub prezentacje z przebiegu akcji oraz zdjęcia wyklejonych drzewek na plakacie, uczestniczyć będzie w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami. Na koniec projektu placówki edukacyjne otrzymają dodatkowo sadzonki drzewek, które zostaną zasadzone na ich terenie. Dzieci będą mogły je samodzielnie pielęgnować. Wszystkie zgłoszone przedszkola i szkoły otrzymają również materiały edukacyjne, certyfikaty oraz upominki dla swoich wychowanków.

– „Odprowadzam Sam” to kampania, którą uwielbiają przedszkolaki – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Z dwóch powodów: po pierwsze to wielka frajda wybrać się do przedszkola na hulajnodze, rowerem, albo gdyńskim trolejbusem, którym nie jeździ się na co dzień. Po drugie, można naklejać później naklejki na specjalnym drzewku, które symbolizuje wkład dzieci w ochronę środowiska. Z kolei dla rodziców to doskonały pretekst, aby zostawić samochód, skorzystać z bardziej ekologicznego transportu i pokazać dzieciom, że dbamy w ten sposób nie tylko o środowisko, ale także o zdrowie. W tej kampanii nagrodą są m.in. drzewka do posadzenia przez przedszkola. Dzięki temu nauczyciele mogą wykorzystać tę okazję do ciekawej lekcji przyrody w przedszkolnych ogródkach oraz nauki odpowiedzialności na naturę.

„Odprowadzam Sam” to kampania organizowana przez Gdyńskie Centrum Sportu. Jej tegoroczna, dziesiąta już edycja rozpocznie się 4 kwietnia. Aby wziąć w niej udział trzeba się  się zgłosić. Do gdyńskich publicznych przedszkoli i szkół podstawowych trafiły już zaproszenia wraz z formularzem zgłoszeniowym. Zainteresowane placówki muszą przesłać deklaracje uczestnictwa w akcji najpóźniej do 23 lutego. Wszystko, co należy zrobić, to przesłać wypełniony wzór zgłoszenia na adres mailowy: odprowadzamsam@gdyniasport.pl.

Szczegóły dotyczące projektu można znaleźć na stronie www.gdyniasport.pl w zakładce projektu. Na wszelkie pytania lub wątpliwości związane z kampanią odpowiada Pani Agnieszka Gruszka z Gdyńskiego Centrum Sportu (odprowadzamsam@gdyniasport.pl).