Setka uczniów kończy żeglarski projekt w Gdyni
Zakończyła się praktyczna część projektu Pomorskie Żagle Wiedzy związana z edukacją morską. W tym innowacyjnym programie brali udział uczniowie trzech gdyńskich Szkół Podstawowych nr 8, 12 i 51. W trakcie zajęć mogli przeżyć prawdziwą morską przygodę i rozwinąć wiele praktycznych umiejętności.
Portfolio tego projektu jest niezwykle bogate – zajęcia pozalekcyjne o morzu, z kartografii i nawigacji na żaglowcach, ćwiczenia na symulatorach statków, warsztaty w Stacji Morskiej w Helu, indywidualne doradztwo zawodowe, a dla najbardziej aktywnych uczniów zajęcia żeglarskie na wodzie. Wszystkie te aktywności w naszym mieście realizowane były od marca 2022 roku.
- Zakończyliśmy jeden z projektów, który jest realizowany w Gdyni z myślą o edukacji żeglarskiej – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Uczestniczyło w nim ponad sto uczennic i uczniów z trzech gdyńskich szkół: SP 8, SP 12 i SP 51, którzy mieli możliwość zdobywania wiedzy na temat żeglarstwa. Gdynia jest od lat nazywana oknem na świat, zatem to idealne miejsce, aby tutaj rozpocząć swoją morską przygodę.
„Pomorskie Żagle Wiedzy – GDYNIA” to projekt pełen zajęć praktycznych. Jego celem jest podniesienie jakości pracy tych trzech placówek poprzez realizację działań dotyczących edukacji morskiej i żeglarskiej oraz wykorzystanie ich w procesie kształtowania kluczowych kompetencji uczniów, promowanie i upowszechnianie zawodów związanych z morzem oraz wzorców aktywnego spędzania czasu.
Na uczniów czekało wiele zajęć pozalekcyjnych w małych grupach m.in.:
- z przedmiotów przyrodniczych w obszarze edukacji morskiej, kartografii i nawigacji na żaglowcach, zajęcia na symulatorach;
- wyjścia do Akwarium Gdyńskiego i Centrum Nauki Experyment;
- koło zainteresowań o tematyce morskiej i żeglarskiej;
- indywidualne doradztwo zawodowe, prelekcje o specyfice pracy na morzu;
- praktyczne zajęcia żeglarskie i letnie obozy żeglarskie dla uczniów najbardziej aktywnych i wyróżniających się;
- inspirujące wyjazdy edukacyjne.
Jak podkreślają biorący udział w projekcie, przedstawiciele Polskiego Związku Żeglarskiego, gdyńskie działania są bardzo potrzebne, aby efektywnie kształcić młodzież w tematyce morskiej. Miasto ma również bardzo dobre zaplecze do prowadzenia takich projektów.
- Część tego wielkiego programu dotyczyła organizacji kół zainteresowań o tematyce morskiej – mówi koordynator projektu, Leopold Naskręt, wiceprezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, członek Zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego - Ostatni projekt został zaplanowana tak, aby młodzież już w czasie wolnym od nauki mogła aktywnie żeglować do 30 czerwca br. Dopisała nam aura, dopisali instruktorzy, odbyło się bez strat w sprzęcie i ludziach, właśnie zakończyliśmy szczęśliwie praktyczną część dużego programu jakim są Pomorskie Żagle Wiedzy.
„Pomorskie Żagle Wiedzy – GDYNIA” to kolejny już projekt, który uzyskał pozytywne rekomendacje i dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Jest to jedno z wielu realizowanych przez Wydział Edukacji UM Gdyni przedsięwzięć, które podnoszą poziom kształcenia w Gdyni na wszystkich etapach – począwszy od przedszkoli, przez szkoły podstawowe, aż po szkolnictwo średnie i zawodowe.
Projekt „Pomorskie Żagle Wiedzy – GDYNIA” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.