Startuje „Rowerowy Maj". Rekordowa liczba placówek!
Rozpoczyna się już ósma edycja kampanii "Rowerowy Maj" dla uczniów gdyńskich szkół podstawowych. Celem projektu jest promowanie zdrowych nawyków transportowych poprzez zachęcanie młodych mieszkańców do korzystania z rowerów, rolek i hulajnóg jako środków dojazdu do szkoły.
- Startuje 8. edycja projektu w Gdyni
- W zabawie uczestniczyć będą rekordowe 33 placówki
- Rejestracja do tegorocznej edycja została zakończona
W trosce o zdrowie i zrównoważony transport
Europejska Federacja Transportu i Środowiska definiuje zrównoważony transport jako sposób podróżowania, który nie tylko odpowiada na bieżące potrzeby mobilności, ale również dba o środowisko naturalne, poprawiając jakość życia i wspierając rozwój ekonomiczny w przyszłości.
Wybierając piesze spacerowanie, jazdę na rowerze czy korzystanie z hulajnogi, zwiększamy aktywność fizyczną zarówno u dzieci, jak i dorosłych, co prowadzi do zdrowszego trybu życia, zapobiega otyłości oraz wspomaga rozwój emocjonalny i społeczny.
Jak mawia przysłowie...
Kształtowanie dobrych nawyków związanych z mobilnością należy zacząć jak najwcześniej. To główny cel kampanii „Rowerowy Maj", która poprzez zabawę i elementy rywalizacji stara się promować zdrowe nawyki transportowe oraz popularność środków takich jak rower, hulajnoga, rolki czy deskorolka.
Ósma, rekordowa edycja w Gdyni
Projekt stał się już integralną częścią kalendarza wydarzeń skierowanych do cyklistów w naszym mieście. W tegorocznej edycji kampanii bierze udział trzydzieści miast i gmin z całej Polski. „Rowerowy Maj" zyskał rozpoznawalność i cieszy się dużym zainteresowaniem. W ubiegłym roku uczestniczyło w nim 579 klas z 29 placówek. W poprzedniej edycji odnotowano łącznie 140 450 przejazdów uczestników! Zapisy do kampanii organizowanej przez Miasto Gdańsk są już zakończone. W tym roku wystartuje 33 placówek, co jest nowym rekordem.
Zabawa, rywalizacja i nauka
Zasady pozostają jasne i łatwe do zrozumienia. Kampania polega na rywalizacji poprzez zabawę na trzech poziomach: indywidualnym, klasowym oraz szkolno-miejskim. Najbardziej aktywni uczestnicy w każdej kategorii otrzymują nagrody. Uznaje się za aktywne podróże do szkoły te, które są dokonywane rowerem, hulajnogą, na rolkach, wrotkach, deskorolce, a także podróże komunikacją miejską, jeśli łączą się z aktywnymi sposobami podróżowania.
Najbardziej aktywne szkoły otrzymają nagrody finansowe w postaci bonów na sprzęt sportowy o łącznej wartości 10 000 złotych. Najlepsze klasy z każdej szkoły będą miały szansę na atrakcyjne wycieczki klasowe, a uczniowie z największą liczbą przejazdów mogą zdobyć cenne nagrody rzeczowe.
Po Gdyni jadę rowerem
Do tegorocznej oferty projektów rowerowych Gdyńskiego Centrum Sportu poza „Rowerowym Majem” należą także „Odprowadzam Sam”, „Do Szkoły Jadę Rowerem”, „Do Pracy Jadę Rowerem” oraz rywalizacja o „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. Informacje o wszystkich z nich znaleźć można na stronie www.gdyniasport.pl w zakładce Projekty – Projekty Rowerowe, a także na stronie na Facebooku: www.facebook.com/PoGdyniJadeRowerem.