Trzeci tydzień Gdynia Sailing Days z Młodzieżowymi Mistrzostwami Świata World Sailing
Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Match Racingu to jedno z najważniejszych wydarzeń żeglarskich sezonu 2025 w Polsce. W regatach wezmą udział najlepsze młodzieżowe załogi z całego świata, reprezentujące barwy szesnastu krajów. Pierwsze wyścigi rozpoczną się w środę, a finały odbędą się w niedzielę.
Zawody zostaną rozegrane na wodach Zatoki Gdańskiej – jednego z najbardziej wymagających akwenów w Europie. Do Polski przyjechało 16 załóg, reprezentujących m.in. Australię, Danię, Włochy, Polskę, Francję, Wielką Brytanię, Nową Zelandię, Słowację, Szwecję, Stany Zjednoczone, Japonię i Kanadę.
Do regat zostało zaproszonych szesnastu sterników – po jednym z każdej Krajowej Federacji Członkowskiej (MNA). Tylko sternicy nominowani przez World Sailing są uprawnieni do udziału w wydarzeniu. Jedno z zaproszeń zostało przyznane sternikowi zgłoszonemu przez Polski Związek Żeglarski, za zgodą World Sailing.

Fot. Robert Hajduk
Match racing to format regat, w którym na trasie rywalizują jednocześnie tylko dwa jachty. Kluczowy jest etap przedstartowy – załogi manewrują w jego trakcie, próbując zdobyć przewagę taktyczną i zmusić przeciwnika do błędu. Wyścigi są sędziowane na wodzie, a kary (obrót o 270°) muszą zostać wykonane przed przekroczeniem linii mety. Taktyka koncentruje się na kontroli rywala, blokowaniu jego ruchów oraz wykorzystywaniu przepisów na swoją korzyść. Wygrywa ten, kto pierwszy minie linię mety. Najbardziej utytułowanym Polakiem w match-racingu jest Karol Jabłoński - wielokrotny mistrz świata i Europy.
Regaty w formule match racingowej wymagają precyzji, zgrania, komunikacji i pewności siebie sternika. Załogi składają się z czterech lub pięciu zawodników, a wiek uczestników nie może przekraczać 23 lata. Łączna masa załogi to maksymalnie 350 kilogramów, a na pokładzie musi znajdować się co najmniej jedna kobieta i jeden mężczyzna.
Na starcie zobaczymy m.in. załogę z Nowej Zelandii z Joshuą Hyde’em za sterem – obecnie drugą w rankingu Youth World Match Tour. Hyde wraz z nowozelandzkim teamem w ubiegłym roku zajął 4. miejsce. Do Polski przyjechali także Australijczycy, którzy będą bronić tytułu mistrza świata z ubiegłego roku.

Fot. Robert Hajduk
Oprócz ekip z Oceanii, do Gdyni zawitali również Kanadyjczycy – sternik Richard Rychlik ma polskie korzenie, jego mama pochodzi z Łomży. Na liście startowej są także dwie załogi ze Stanów Zjednoczonych, w tym Justin Callahan za sterem oraz reprezentacja Japonii.
W regatach powalczą trzy załogi z Francji, w tym srebrni medaliści z Arabii Saudyjskiej – sternik Ange Delerce oraz Julia D’Amodio. Delaice był w składzie ubiegłorocznej edycji Młodzieżowego Pucharu Ameryki.
Polskę reprezentuje załoga z Michałem Krasodomskim za sterem – olimpijczykiem z Paryża w klasie ILCA 7. W skład jego zespołu wchodzą: Joanna Cymerman – zawodniczka z klasy 420 i 470, Marcel Montrymowicz (były zawodnik 49era) oraz Filip Miłoszewski (doświadczony żeglarz klasy ILCA). Zespół startuje w barwach klubu HRM Racing.

Fot. Robert Hajduk
W kuluarach mówi się, że faworytami mogą być Włosi – zawodnicy mają duże doświadczenie w klasie RS21, na której rozgrywane są regaty. Duże tradycje w match racingu mają również Brytyjczycy, którzy wystawili dwie załogi.
W Gdyni pojawiły się również reprezentacje krajów północnej Europy: Danii, Szwecji, a także Francji i Słowacji.
Najlepszy sternik po etapie pierwszym, nazywanym Round Robin – czyli wtedy, gdy załogi rywalizują w systemie "każdy z każdym" – otrzyma Puchar Pamięci Gerarda Bossé, przyznawany przez World Sailing. Gérard był wybitną postacią we Francuskiej Federacji Żeglarskiej, specjalistą w sędziowaniu regat meczowych, sędzią w najważniejszych zawodach na świecie, w tym w prestiżowym Pucharze Ameryki (America’s Cup).

Fot. Robert Hajduk
AUSTRALIA: Daniel Kemp, Isabella Holdsworth, Charlie Verity, Lachlan Wallace, Hayley Fisher
DENMARK: Matias Rossing, Anders Vesterholm-Lavesen, Thomas Arthur-Jorgensen, Julie Horsted-Taato
ITALIA: Alberto Avanzini, Tommaso Gallina, Jacopo Albini, Lucia Marchi
POLAND: Michał Krasodomski, Joanna Cymerman, Marcel Montrymowicz, Filip Miłoszewski
FRANCE: Marin Micoulot, Camille Pfaff, Aristide Delin, Clarisse Baissac
GREAT BRITAIN: Benjamin Tylecote, Jamie Tylecote, Terry Hacker, Freya Pembery, Issy Leetch
FRANCE: Ange Delerce, Julia D'Amodio, Thomas Flachon, Sylvestre De Giuli Morghen
NEW ZELAND: Joshua Hyde, Zach Fong, Cody Coughlan, Mason Mulcahy, Sofia Higgott
GREAT BRITAIN: Fred Salter, Finn Morris, Killian Boag, Henry Heathcote, Annabelle Vines
SLOVAKIA: Christopher Oben, Ricard Garriga, Teo Koponen, Chantal Ferrero
SWEDEN: Theo Westerlind, Esther Lagerstrand, Svea Sahlin, Malcolm Björsson, Emil Wolfgang
UNITED STATES: Morgan Pinckney, Samantha Hemans, Kelly Holthus, Peter Barnard, Cam Spriggs
UNITED STATES: Justin Callahan, Harrison Strom, Kate Danielson, Peter Joslin
JAPAN: Ryoma Furukawa, Yusuke Minamoto, Taichi Sugiyama, Kako Umeyama, Tomoaki Takata
FRANCE: Victorien Eon, Paul Loiseau, Mathieu Le Cléach, Manon Giannantoni
CANADA: Richard Rychlik Jr, Tara Golonka, Luca Smith, Take Kawashima, Wilbur Stanley

Fot. Robert Hajduk