Zapobieganie skutkom pandemii przez sport. Kto otrzyma dofinansowanie?
Jak zapobiegać skutkom pandemii koronawirusa u dzieci i młodzieży? Między innymi przez wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej oraz zajęcia, które będą nie tylko edukować, ale również bawić. W tym roku Gdynia wesprze projekty, które są przygotowane specjalnie pod tym kątem.
Z nadesłanych do miasta projektów, wybrano te, które pomogą dzieciom i młodzieży pokonać skutki epidemii. Zgłoszone zadania otrzymają od Gdyni wsparcie finansowe.
- Pandemia zaskoczyła nas wszystkich, ale jej skutki szczególnie odczuły dzieci i młodzież, która musiała przestawić się z codziennego funkcjonowania na naukę z domu i straciła kontakt z rówieśnikami - informuje Michał Guć, wiceprezydent ds. innowacji. - Projekty, które postanowiliśmy wesprzeć finansowo pomogą tej grupie naszych mieszkańców wrócić do życia społecznego poprzez zajęcia sportowe, które i uczą, i bawią, i pozwalają się rozwinąć fizycznie - dodaje.
Osiem projektów ze wsparciem
„Szkoła Armwrestlingu - powrót do życia społecznego i psychicznego po pandemii koronawirusa”
Uczniowski Klub Sportowy „Złoty Tur Gdynia” zajmie się organizacją treningów armwrestlingu w trzech grupach: początkującej, średniozaawansowanej oraz treningami indywidualnymi. Prowadzone przez klub szkolenie będzie bezpłatne, a łączna liczba godzin aktywności sportowej wyniesie 94. Uczestnicy podczas oraz po zakończeniu zadania będą przez klub motywowani do dalszego szkolenia w zakresie treningu siłowania na ręce, jako dodatkowej formy rozwoju fizycznego i zachowania zdrowia psychicznego oraz powrotu do życia społecznego po epidemii zakażeń wirusem SARS-CoV-2.
Zdjęcie drużynowe UKS Złoty Tur Gdynia „XX Puchar Polski w Armwrestlingu - Reda 2019", zdj. Złoty Tur
„Piłka ręczna - zabawa, pasja i zdrowie”
Akademia Piłki Ręcznej poprowadzi cykl ogólnorozwojowych zajęć sportowych dla dzieci z elementami piłki ręcznej. Zajęcia są skierowane do dzieci w wieku 8-11 lat (60 dzieci) z terenu Gdyni. Celem projektu jest wzrost liczby dzieci uczestniczących w dodatkowych zajęciach sportowych.
„Zapobieganie skutkom pandemii u dzieci i młodzieży w sferze psychologiczno-społecznej i zdrowotnej, poprzez sport i rekreacje”.
Stowarzyszenie Ejsmond Club postanowiło zorganizować pięć festynów sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży mieszkającej w Gdyni. Wydarzenie ma na celu przywrócić bezpośredni kontakt między rówieśnikami, pomóc im rozładować negatywne emocje dzięki wysiłkowi fizycznemu i zdrowej rywalizacji.
Zdj. Stowarzyszenie Ejsmond Club
„Przeciwdziałanie pośrednim skutkom epidemii i zakażeń wirusem”
Stowarzyszenie Klub Sportowy „Bałtyk Gdynia Akademia Piłkarska" przeprowadzi 3-dniowy obóz sportowy dla około 15 dzieci z Gdyni urodzonych w latach 2012-2013. Obóz odbędzie się w ośrodku Agroturystyki w Nowej Wsi Przywidzkiej.
Zdj. SKS Bałtyk Gdynia Akademia Piłkarska
„Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej”.
Klub Sportowy „Stowarzyszenie FLAUTA”, którego głównym kierunkiem działania jest wszechstronna społeczna edukacja dzieci i młodzieży w wieku szkolnym oraz wczesnoszkolonym, realizuje ją poprzez ogólnorozwojowe zajęcia sportowe z fundamentem gry zespołowej, czyli piłki nożnej. Zgłoszone zajęcia dedykowane są dziewczynkom w wieku 5-11 lat na bazie autorskiego Programu Społecznej i Sportowej Edukacji pod nazwą „FLAUTA CONCEPT".
W ramach projektu dodatkowo odbędzie się warsztat edukacyjny z zakresu psychologii sportu, połączony z piknikiem rekreacyjnym dla dzieci.
„Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej”.
Stowarzyszenie Inicjatywa ARKA zorganizuje zajęcia sportowe, aktywizujące dla dzieci. Zadanie ma zachęcić najmłodszych do udziału w zajęciach w zakresie sportu i rekreacji. Grupa docelowa to dzieci z Gdyni w wieku 5-6 lat, około 16-20 osób.
Zdj. Stowarzyszenie Inicjatywa ARKA Gdynia
„Zdrowy styl życia - teoria i praktyka”.
UKS Akademia Judo Dragon poprowadzi zajęcia sportowo-edukacyjne, które będą podzielone na dwa bloki. Pierwszy teoretyczny - dzieci będą uczyły się o podstawowych nawykach żywieniowych oraz negatywnych skutkach pandemii na organizm. Zajęcia prowadzić będzie dietetyk sportowy. Drugi to część praktyczna, promująca aktywność fizyczną, która zostanie poprowadzona przez trenerów. Zajęcia przewidziane są dla 24 dzieci ze szkół podstawowych. Ich celem jest zwiększenie świadomości roli prawidłowego odżywania oraz poziomu cech motorycznych.
„Przeciwdziałanie bezpośrednim oraz pośrednim skutkom epidemii i zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w sferze społecznej i psychologicznej i zdrowotnej”.
Uczniowski Klub Żeglarski Opti CWM otrzymał dofinasowanie na zajęcia sportowo-rekreacyjne w czasie wakacyjnych kursów żeglarskich. Mają one na celu przeciwdziałanie bezpośrednim oraz pośrednim skutkom epidemii i zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Zorganizowane będą dwa turnusy, zajęcia odbędą się pięć razy w tygodniu po 8 godzin. Dzieci zostaną zaktywizowane do ruchu na świeżym powietrzu.
Zdj. Opti CWM
Pomoc nie tylko dla sportowców
Dofinansowanie od miasta na przeciwdziałanie pandemii, poza sportem, otrzymały również inne projekty. Fundacja Emilii Łowkiel Matka Natura „Przebudzenie Matki Natury" - na wsparcie rodziców poprzez poprowadzenie cyklu spotkań edukacyjnych online z zakresu rodzicielstwa, „przybliżające rodzicom tematykę kangurowania, chustonoszenia, masażu niemowlęcego, a także karmienia piersią czy ekologicznego rozwiązania, jakim są pieluchy wielorazowe".
Rodzice w trakcie spotkań będą mogli zadawać pytania specjalistom. Jeśli będzie możliwość przeniesienia spotkań do przestrzeni publicznej - projekt będzie kontynuowany w takiej formie. Planowana liczba uczestników to 200 osób.
Gdyńska Fundacja Dom Marzeń „Wirtualny Dom Marzeń" na przeprowadzenie zajęć indywidualnych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz zajęć indywidualnych dla rodziców i opiekunów. W ramach działań przewidziane jest wsparcie informatyczne, nauka obsługi komputera i telefonów komórkowych, indywidualne spotkania z psychologiem oraz stworzenie filmów o treści edukacyjnej i terapeutycznej.
Powstanie 25-30 filmów trwających 3-10 minut: audiowizualne materiały instruktażowe (na przykład instrukcje obsługi sprzętu AGD, biurowego, obsługi komputera , proste przepisy kulinarne , czynności dnia codziennego. itd.), których tematyka będzie dobiera w trakcie realizacji zależnie od zgłaszanych potrzeb i zainteresowań uczestników.