Wielkie sprzątanie Bałtyku za nami

Aktualności

W sobotę w Marinie Gdynia oraz okolicach orłowskiego molo odbyła się czwarta odsłona akcji „Sprzątamy Bałtyk”, której organizatorem była Fundację MARE przy wsparciu Gdyńskiego Centrum Sportu, Centrum Nurkowego TRYTON oraz Ghost Diving Poland. Projekt prowadzony był w ramach ogólnoświatowego wydarzenia World Cleanup Day.

W tym roku zebraliśmy z gdyńskich plaż prawie 50 ton mniej odpadów niż w 2022 roku, czyli akcja mająca na celu zabieranie ich ze sobą przyniosła wymierny skutek i z tego bardzo się cieszymy – podsumował zastępca dyrektora GCS Paweł Brutel– jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że mamy jeszcze wiele do zrobienia, ale zaistniałe zmiany napawają optymizmem – zakończył dyrektor.

Fot. Piotr Szafran

W gdyńskim sprzątaniu dna Zatoki Gdańskiej wzięło udział 30 nurków wolontariuszy. Była wśród nich pięcioosobowa ekipa zawodowych nurków z firmy FROG wspierana przez sześciu koordynatorów czuwających na brzegu nad przebiegiem akcji. Nad bezpieczeństwem sprzątających czuwał wodny odział Ochotniczej Straży Pożarnej.

Podczas akcji wyłowionych zostało 40 worków odpadów, wśród których przeważały odpady plastikowe oraz metalowe fragmenty łodzi. Ponadto wyłowiona została jedna opona tira oraz kilka fragmentów opon samochodowych. Największym utrudnieniem dla nurkujących było muliste dno i bardzo słaba widoczność, dlatego nie udało się wydobyć wszystkich odpadów pozostawionych tam przez osoby korzystające z gdyńskiej mariny i wypoczywających przy orłowskim molo.

Fot. Piotr Szafran

Celem międzynarodowej akcji było nie tylko sprzątnięcie naszego kawałka planety, ale także ożywienie na nowo naszej relacje z wodą i promowanie głębokiego szacunku dla tego bezcennego i życiodajnego zasobu – mówią jednym głosem organizatorzy projektu i dodają: – W świecie, w którym wyzwania środowiskowe stale się nasilają, konieczne jest abyśmy nie tylko zajęli się konsekwencjami naszych działań wynikających z ciągłego pędu za rozwojem, konsumpcjonizmu i nadmiernego wykorzystywania zasobów, ale także pielęgnowali głębszą więź z otaczającym nas światem przyrody. Akcja Sprzątamy Bałtyk jest świadectwem naszego zaangażowania w ochronę środowiska i naszej wiary w siłę społeczności przekraczającej granice między naturą a ludzkością.

Na zakończenie akcji w sąsiedztwie molo w Gdańsku Brzeźnie odbył się wyjątkowy oraz darmowy koncert Piano w Naturze z dedykacją dla naszego morza. Na pianinie zagrał Tomasz Szwelnik w akompaniamencie Aurelii Kurczyńskiej na dzwonach rurowych oraz misach kryształowych.

Fot. Piotr Szafran

Fundacja MARE powstała w 2016 roku i jest jedyną organizacją pożytku publicznego w Polsce, której działania skupiają się wyłącznie na ochronie ekosystemów morskich, ze szczególnym naciskiem na ochronę Morza Bałtyckiego. Misją MARE jest ochrona ekosystemów morskich, poprzez dążenie do zmian społecznych i politycznych. Fundacja dąży do przyszłości, w której społeczeństwo będzie posiadać wrażliwość i świadomość ekologiczną oraz żyć w harmonii z morzami i oceanami. Do przyszłości, w której morza i oceany tętnią życiem i nie są nieustannie narażane na negatywne skutki działalności człowieka. Główne obszary działań MARE to temat odpadów morskich (plastik i sieci widmo), niebezpieczne wraki oraz zrównoważone rybołówstwo.

Partnerami akcji byli Gdyńskie Centrum Sportu, Gdański Ośrodek Sportu, Miasto Sopot, Centrum Nurkowe Tryton oraz organizacja Planet Heroes.

Autorem zdjęć jest Piotr Szafran.