Zielone wydarzenia września

Aktualności

Wrzesień w Gdyni to, oczywiście, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Współorganizowane przez Wydział Kultury święto polskiego kina rozpocznie się 18 września. Natomiast w dniach 22 – 24 września Wydział Środowiska zaprasza na coroczną akcję sprzątania miasta pod hasłem „Sprzątanie Gdyni”.

Organizatorzy deklarują realizację szeregu zielonych rozwiązań zawartych w deklaracji środowiskowej: https://festiwalgdynia.pl/deklaracja-srodowiskowa/zielone-rozwiazania-podczas-festiwalu/.

Agencja Rozwoju Gdyni we wrześniu zaprasza na dwa wydarzenia. W dniach 22 – 24 września odbędzie się „14. Weekend Kulinarny w Gdyni” – wydarzenie organizowane w ramach Szlaku Kulinarnego Centrum Gdyni. Weekend kulinarny to świetna okazja do promocji eko-trendów w kulinariach, w tym produktów bio oraz ekologicznych. Z kolei 23 września odbędzie się „Święto Hal Targowych”. Podczas imprezy nie zabraknie świeżych eko-trendów w handlu, produktów ekologicznych i lokalnych, warsztatów z eko-designu oraz pokazów proekologicznych filmów.

24 września to „Dzień czystego powietrza” w Experymencie. Gdyńskie Centrum Nauki zaprasza na ekspercki wykład oraz otwarte warsztaty na wystawach. Wstęp na wydarzenie w ramach biletu do CNE.

O wrześniowych inicjatywach nie zapomniała również Biblioteka Gdynia. Biblioteka w Cisowej zaprasza na spotkanie „Roślinka w szkle”, czyli okazję do stworzenia własnej kompozycji roślinnej z udziałem skrzydłokwiatów, paproci i fitonii; wszystko pod czujnym okiem pasjonata, który pomoże, doradzi i podpowie co i jak. Wcześniejsze zapisy: filianr6@bibliotekagdynia.pl. Tego samego dnia, w Bibliotece w Pustkach Cisowskich odbędzie się kolejna edycja bibliotecznej wymiany zabawek. Uczestnicy mogą przynieść niepotrzebne zabawki i wziąć w zamian inne.

Równocześnie organizator apeluje do wszystkich o bieżące uzupełnianie Kalendarza Zielonych Wydarzeń. Znaleźć go można na stronie https://onedrive.live.com/view.aspx?resid=25C68FE28C873FD5!105&ithint=file%2cxlsx&authkey=!AJoz8376TQJAkyE

Zagajnik wiedzy

19 września obchodzimy Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk, a 24 września to Dzień Rzek, zatem wrześniowy, zielony newsletter to znakomita okazja do poszerzenia naszej wiedzy na temat ekosystemów wodnych.

W ciągu ostatnich dwóch wakacyjnych miesięcy mogliśmy zaobserwować ekstremalne zjawiska pogodowe, od suszy w lipcu do nawalnych deszczy w sierpniu. Postępujący brak przewidywalności opadów ma wpływ nie tylko na problemy w rolnictwie, ale przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie stabilności ekosystemów i zanik bioróżnorodności (więcej informacji znajduje się pod tym linkiem:https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/rzeki-jeziora-mokradla-bardzo-potrzebne-bardzo-zagrozone/). Jednocześnie w Gdyni od lat promujemy racjonalne zarządzanie zasobami wodnymi. Zachęcamy do włączenia się w koordynowany przez Centrum Nauki Experyment projekt Nauki Obywatelskiej, w którym staramy się zatrzymać jak najwięcej wody w mieście (https://experyment.gdynia.pl/gdynia-w-klimacie/nauka-obywatelska/mala-retencja/)

NARZĘDZIOWNIK 1.0. ZAPLANUJ TO W KLIMACIE

Przypominamy, że każdy może pobrać za darmo efekt wspólnej pracy, czyli Narzędziownik 1.0. Zaplanuj to w klimacie. Dokument dostępny jest na stronie https://experyment.gdynia.pl/gdynia-w-klimacie/narzedziownik-organizatora/