Aktywnie i bezpiecznie – sezon 2023 za nami
Sezon letni na gdyńskich plażach i kąpieliskach dobiegł końca. Przez wakacyjny okres przyciągały one miłośników kąpieli oraz aktywnego wypoczynku. Nad bezpieczeństwem tych pierwszych czuwali ratownicy wodni, natomiast o formę tych drugich, plażowiczów pragnących wyzwań, dbali instruktorzy Gdyńskiego Centrum Sportu. Nie zabrakło również imprez sportowych, które przyciągnęły do Gdyni żeglarzy, triathlonistów, siatkarzy czy tenisistów z całego świata.
Bezpiecznie na plażach i kąpieliskach
Każdego dnia od 23 czerwca do 31 sierpnia w godzinach od 9:30 do 17:30 bezpieczeństwa odpoczywających plażowiczów na czterech gdyńskich kąpieliskach morskich: Babich Dołach, Śródmieściu, Redłowie i Orłowie strzegło 31 ratowników. W porównaniu z ubiegłym rokiem, interwencji medycznych na lądzie było o blisko 70 mniej, a na wodzie prawie trzy razy mniej. Po raz kolejny nie odnotowano też żadnych wypadków śmiertelnych. Gdyńscy ratownicy uczestniczyli także w zabezpieczeniach imprez sportowo-rekreacyjnych oraz kulturalno-sportowych. Przykładali oni dużą wagę do działań prewencyjnych, do których zaliczały się patrole akwenów niestrzeżonych czy rozdawanie specjalnych opasek z numerami alarmowych telefonów.
– Do najczęstszych zdarzeń, w których interweniowali ratownicy, zaliczały się akcje poszukiwawcze dzieci lub rodziców, podejmowanie osób, które przeceniły swoje umiejętności pływackie, interwencje do osób przebywających na akwenach zabronionych, tj. na torze podejściowym do portu i przystani jachtowej, wypływających do torpedowni oraz do tych skaczących z orłowskiego molo – komentuje Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu. – Akcje dotyczyły również wypłynięć do osób przebywające na dmuchanych zabawkach, które niebezpiecznie daleko znalazły się od linii brzegowej – dodaje.
W przypadku zdarzeń medycznych na plażach ratownicy interweniowali w kwestiach złamań, skręceń, skaleczeń, ukąszeń przez owady, zasłabnięć, udarów cieplnych. Łącznie odnotowano ponad 1500 zdarzeń medycznych, w tym 7, które zagrażały zdrowiu i życiu, w wyniku których konieczne było wezwanie Zespołów Ratownictwa Medycznego.
Do dyspozycji osób czuwających nad bezpieczeństwem nad wodą było pięć łodzi ratowniczych, pojazd ATV oraz skuter ratowniczy z platformą. Na kąpielisku Gdynia Śródmieście ratownicy dysponowali wózkiem kąpielowym dla osób z niepełnosprawnościami. Na każdym z czterech kąpielisk znajdował się z kolei punkt pomocy doraźnej, w którym stały dyżur pełnił ratownik medyczny mający do dyspozycji sprzęt do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz defibrylator AED. Piąty defibrylator znajdował się na wyposażeniu Grupy Interwencyjnej Ratownictwa Wodnego.
Na gdyńskich kąpieliskach można było również spotkać ogólnodostępne „Pamelki” czyli bojki ratownicze, które w razie niebezpieczeństwa po godzinach służby ratowników mogły zostać użyte by pomóc potrzebującym. Patent ten został wprowadzony pilotażowo dwa lata temu na plaży w Śródmieściu, a w ubiegłym na stałe zagościł na wszystkich gdyńskich kąpieliskach. Boje zawieszone były na specjalnych stojakach z tablicami informującymi o bezpieczeństwie osoby decydującej się na podjęcie akcji ratowniczej.
Przez cały sezon letni stan wód w kąpieliskach był nadzorowany przez Powiatową Stacje Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdyni. Na bieżąco były pobierane próbki wody, codziennie były aktualizowane serwisy kąpieliskowe, które zawierały najważniejsze informacje dotyczące stanu morza, temperatury wody i powietrza. Te dane pozwalały ratownikom na wywieszanie białej lub czerwonej flagi. Serwis kąpieliskowy był dostępny na stronie www.plaze.gdyniasport.pl oraz www.sk.gis.gov.pl.
Letnie aktywne emocje
Tradycyjnieprzezlipiec i sierpień dla miłośników sportowej rywalizacji na plaży Gdynia Śródmieście organizowane były bezpłatne turnieje w ramach projektu Aktywne lato. W bieżącym roku w grach wzięło udział ponad 800 osób. Najbardziej popularne były turnieje siatkówki plażowej i to właśnie na nich można było przygotować się do lipcowego turnieju, który przyciągnął do Gdyni sportowców z całego kraju. Oprócz turniejów siatkówki swoje umiejętności sprawdzić było można w rozgrywkach Beach Soccera oraz plażowej odmianie rugby.
W trzeciej edycji turnieju Aktywna Plaża Porsche Centrum Sopot wzięło udział ponad sto dwuosobowych drużyn, które na gdyńskiej Plaży Śródmieście, dały pokaz beach volleya na najwyższym poziomie. Trzydniowe zawody wystartowały w piątek kiedy pod siatką rywalizację rozpoczęli najmłodsi miłośnicy plażowej siatkówki. Specjalnie dla nich stworzono kategorię U13 i U15.
W sobotę na piaskową arenę ruszyły zawodniczki i zawodnicy z kategorii open walczący o puchary, medale, nagrody rzeczowe i finansowe, których pula sięgnęła 15 tysięcy złotych. W turnieju głównym kobiet wygrała para Chyła – Wołoszyn, natomiast śród mężczyzn triumfował zespół Ilewicz - Wołoszuk.
– O taki turniej właśnie nam chodziło. Organizując trzecią edycję Aktywnej Plaży chcieliśmy połączyć zabawę, sport i rekreację na naszej gdyńskiej plaży i to nam się po raz kolejny udało –podsumowuje zawody zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu.
Żeglarze opanowali Zatokę Gdańską
Na wodach Zatoki Gdańskiej rozegrano 24. edycję regat Gdynia Sailing Days. To była rekordowa impreza jeśli chodzi o długość, a także liczbę startujących. W ramach tego festiwalu odbyły się cztery zawody rangi mistrzowskiej i międzynarodowej. W sumie w zawodach, w 14 klasach regatowych, ścigało się blisko 2000 zawodników z ponad 50 krajów. W tym gronie byli adepci żeglarstwa, a także medaliści Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Najmłodszego i najstarszego uczestnika dzieliło ponad 70 lat.
O randze tej imprezy świadczy fakt, że w Gdyni pojawili się prezydent Światowej Federacji Żeglarskiej (World Sailing) Chińczyk Quanhai Li oraz prezydent Europejskiej Federacji Żeglarskiej (EUROSAF) Joseph M. Pla.
Jedną z imprez towarzyszących GSD były największe w Polsce targi jachtowe na wodzie Polboat Yachting Festival. W Marinie Yacht Park można było obejrzeć ponad 100 jednostek, w tym 18 jachtowych premier.
– Za rok Gdynia Sailing Days świętować będzie srebrne gody. Już teraz możemy zdradzić, że poza tradycyjnymi wydarzeniami, na Zatoce Gdańskiej odbędą się mistrzostwa Europy w klasie 29er – informuje Brutel.
Ludzie z żelaza finiszowali na plaży
Imponujący występ Niemca Leona Kriszeleita pozwolił mu odnieść zwycięstwo w zawodach Enea IRONMAN Gdynia 2023. W rywalizacji kobiet pierwsze miejsce zajęła Ingrid Lanthaler z Włoch. Na dystansie IRONMAN 70.3 zwyciężył Wilhelm Hirsch, reprezentant Niemiec, a wśród pań wygrała Holenderka Diede Diederiks. W związku z trudnymi warunkami pogodowymi, po raz pierwszy w historii gdyńskiej imprezy, odwołano etap pływacki na dystansach długich. W ramach imprezy odbył się wyścig sztafet, sprint, Kids Aquathlon Gdynia oraz nocny bieg na dystansie 5 km.
Tenisiści grali na piasku
W połowie sierpnia na gdyńskiej plaży odbył się największy międzynarodowy turnieju tenisa plażowego ITF BT100 – LTE Beach Tennis CUP. Była to pierwsza edycja tej dyscypliny sportu w naszym mieście. W trakcie trzech dni trwania imprezy rywalizowało łącznie 130 zawodniczek i zawodników z 15 państw, w tym reprezentanci egzotycznych krajów jak Curaçao, Aruba czy Brazylia. Wśród panów pierwsze miejsce zajęła włoska para Luca Andreolini i Andrea Reginato. W klasyfikacji kobiet najlepiej zaprezentowały się zawodniczki z Półwyspu Apenińskiego: Giulia Cerutti i Matilde Massai. Natomiast w turnieju mixt-ów, który odbył się w czwartek. Triumfowała para Alina Robok i Michał Sidelnik.
– To był bardzo owocny sezon na gdyńskich plażach i kąpieliskach. Najważniejsze, że było bezpiecznie i aktywnie. Szeroka gama imprez sportowych skierowanych do mieszkańców Gdyni i odwiedzających nas turystów, sprawiła że nie było nudy – podsumowuje Brutel i puentuje: – Nie spoczywamy na laurach i już dziś szykujemy się do kolejnego wakacyjnego sezonu, na który zapraszamy wszystkich, którzy chcą poczuć jak aktywnie wypoczywać w Gdyni.
Plaże sprzątane na bieżąco
Koniec sezonu to czas podsumowań. Zawsze też po zakończeniu każdego działania należy posprzątać. Niestety jest to aspekt, nad którym jako społeczeństwo musimy ciągle pracować.
Sprzątanie plaż odbywało się codziennie od wczesnych godzin porannych do godz. 8:00. Uczestniczyło w nim standardowo 16 osób, zaś przy większym natężeniu wypoczywających skład ekipy sprzątającej zwiększał się do 20 osób.
Tylko w pierwszych pięciu miesiącach Gdyńskie Centrum Sportu uprzątnęło z plaż aż 53,98 ton śmieci pozostawionych tam przez wypoczywających, natomiast w drugiej, wakacyjnej części sezonu – od czerwca do sierpnia – liczba ta podwoiła się z nawiązką i wyniosła 115, 07 ton. W tym czasie wywieziono blisko 40 ton odpadów zmieszanych i niemal 60 ton szkła. – To o prawie 50 ton mniej niż w 2022 roku, czyli akcja mająca na celu zabieranie odpadów ze sobą przyniosła wymierny skutek, z czego bardzo się cieszymy – podsumował Brutel i dodał – jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że mamy jeszcze wiele do zrobienia, ale zaistniałe zmiany napawają optymizmem.
Rekordowy był ostatni weekend czerwca. Wtedy to wywieziono aż 10 ton śmieci. W najbliższy weekend specjalne akcje sprzątania odbędą się również na terenie Mariny Gdynia oraz okolic orłowskiego molo, gdzie usuwane będą śmieci ukryte pod wodą.