Bieg Niepodległości jutro #wGdyni

Aktualności

W piątek, 11 listopada w Gdyni, odbędzie się wielkie biegowe święto, w którym udział weźmie ponad 3000 biegaczy z całego kraju. Dziś (w czwartek) do 20 (o ile nie skończą się szybciej) w biurze zawodów dostępnych będzie 100 sztuk pakietów na bieg główny i marsz Nordic Walking oraz 100 na starty młodzieżowe. Cena pakietu na dystans 10 km wynosić będzie 100 zł, zaś na starty młodzieżowe 20 zł.

Zawody rozpoczną się o godzinie 9:00, kiedy to na trasę wyruszą zawodnicy startujący w biegu i marszu na 10 km. Po nich rozegrane zostaną biegi młodzieżowe z kończącym imprezę, niezwykle popularnym Biegiem Malucha, w którym swój udział wezmą najmłodsi z najmłodszych wraz ze swoimi opiekunami.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

– Ten bieg ze względu na okoliczności, zawsze był wyjątkowy. Jego otoczka sprawia, że wspólnie możemy świętować 11 listopada – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni. – To znakomita wiadomość, że po dwuletniej przerwie ponownie spotkamy się na trasie – dodaje.

Ostatnia edycja gdyńskiego Biegu Niepodległości odbyła się w 2019 roku. Wśród mężczyzn zwyciężył Tomasz Grycko, który minął linię mety z czasem 31 min. 10 s. Wśród kobiet triumfowała Marta Łagownik której pokonanie 10 km trasy zajęło 35 minut i 48 sekund.

Gdynia to wspaniała historia biegów ulicznych. Cofając się o 20 lat należy wspomnieć o Prokom Gdynia Maraton 75, którego trasa wiodła właśnie Bulwarem Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego oraz ulicami naszego miasta. Był to bieg, którego inicjatorem był Andrzej Magier, brązowy medalista nieoficjalnych mistrzostw świata w biegu na 100 km, mający w swojej bogatej biegowej historii medale mistrzostw Europy i Polski na tym dystansie. W Gdyni rozgrywany był również największy cykl biegów ulicznych w Polsce na dystansie 10 km, w skład którego wchodził Bieg Urodzinowy, Europejski, Nocny Świętojański oraz Niepodległości. W najlepszych latach w całym cyklu startowało ponad 25 000 zawodników z całego świata, a bariera 30 minut była regularnie łamana przez najszybszych biegaczy. Rekordowy bieg odbył się w 2014 roku, kiedy reprezentujący Kenię Daniel Muteti minął linię mety po 29 minutach i 1 sekundzie. Wreszcie to tu w 2020 roku odbywały się Mistrzostwa świata w półmaratonie, gdy Krystian Zalewski ustanowił nowy rekord Polski, a drużyna kobiet uplasowała się na 7. miejscu. To najlepsze rezultaty naszych biegaczy w historii tych prestiżowych zawodów. W trakcie imprez padło wiele fantastycznych wyników, w tym rekord świata w biegu kobiet oraz rekord mistrzostw ustanowiony przez zwycięzcę biegu elity mężczyzn.

Gdynia to również miejsce, gdzie swoje biegowe cele realizowali zwykli amatorzy, kochający ten sport. Należy także wspomnieć o Antonim Cichończuku, weteranie, który z każdej mistrzowskiej imprezy, na którą pojechał, wracał z medalem na szyi. Gdynianinem jest także Piotr Suchenia, pierwszy Polak, który wygrał maraton na biegunie północnym, na Antarktydzie, a także stanął na maratońskim podium na każdym kontynencie świata.

To w Gdyni w październiku 2011 roku odbył się pierwszy w naszym kraju parkrun – cykliczne i bezpłatne spotkania biegowo-rekreacyjne organizowane w każdą sobotę o 9:00. Od tego czasu uczestnicy na trasie liczącej 5 km wiodącej bulwarem nadmorskim spotkali się 500 razy, świętując w sobotę piękny jubileusz. Także tu odbywają się Cykliczne Biegi Śledzia, w których co tydzień uczestnicy mierzą się z dystansem 10 km.

Gdynia to niewątpliwie miasto pełne entuzjastów sportowego spędzania czasu, także biegania – komentuje Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu i częsty uczestnik imprez biegowych w mieście.

Wszystko to pokazuje, że w Gdyni można spełniać swoje biegowe marzenia. Jest to doskonałe miejsce do organizowania imprez sportowych, dlatego Bieg Niepodległości ponownie powraca do Gdyni.

Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników!

STRONA BIEGU NIEPODLEGŁOŚCI

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE