Czystość plaż to kwestia każdego z nas

Aktualności

Już 25 czerwca rusza kolejny sezon kąpielowy w Gdyni. Czysta plaża to jedno z najbardziej popularnych miejsc wakacyjnego wypoczynku. Czemu więc tak ogromnym problemem jest ich zanieczyszczanie i pozostawianie na nich odpadów? Tylko w ubiegłym roku Gdyńskie Centrum Sportu uprzątnęło z plaż aż 226,78 ton śmieci.

Czystość i bezpieczeństwo na kąpieliskach

Gdyńskie Centrum Sportu od 1998 roku organizuje na terenie Gminy Gdynia kąpieliska w czterech dzielnicach miasta. Są to Babie Doły (100 m), Śródmieście (200 m), Redłowo (200 m) i Orłowo (100 m). Funkcjonują one każdego dnia w sezonie letnim w godzinach od 9.30 do 17.30 i nadrzędnym celem zarządzających jest dbałość o bezpieczeństwo i czystość wypoczywających na nich osób.

Sprzątanie i utrzymanie czystości gdyńskich plaż i przystani jachtowej jest naszym priorytetem, gdyż idąc za powiedzeniem „jak cię widzą tak cię piszą” jesteśmy na pierwszej linii frontu podczas wakacyjnego sezonu – komentuje Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.

Najczęstszym zgłaszanym problemem jest przepełnienie śmietników. Ich liczba, podobnie jak wypoczywających na plażach osób, nie zmieniła się w ostatnich latach. A jest to liczba niemała. Na samej tylko plaży Gdynia Śródmieście i w bezpośrednim jej sąsiedztwie jest około sto koszy na odpady, zaś na terenie wszystkich czterech plaż ich łączna liczba to 440 sztuk. Przyczyną nie jest wiec bezpośrednio brak śmietników. Powód jest prozaiczny – opakowania nie są zgniatane, a do koszy trafiają np. puste, ale zakręcone niezgniecione butelki. Tak prosta nie wymagająca wiele pracy czynność wpływa istotnie na zapełnienie śmietników.

Czystość plaż świadczy o nas samych

Mimo, że plaże sprzątane są codziennie, to częstym sygnałem zgłaszanym przez wypoczywających są także drobne śmieci pozostawiane na piasku. Niestety to obraz, który świadczy o naszym społecznym podejściu. Podczas gdy na zachodzie mówi się przede wszystkim o tym, aby zabrać ze sobą wszystko, co się przyniosło, na naszych plażach borykamy się z niedopałkami, kapslami czy patyczkami od lodów rzuconymi tuż obok miejsca, w którym wypoczywamy.

Bałtyckie plaże niestety z dnia na dzień stają się coraz bardziej zanieczyszczane. Mimo starań samorządów, które dbają o ich regularne sprzątanie, opróżnianie pojemników na śmieci oraz regularne grabienie i przesiewanie piasku, każdego dnia odkrywają na nowo swoje śmieciowe tajemnice. Z piaskowych odmętów wydobywane są butelki po napojach, bardzo często rozbite, kapsle, puszki oraz plastikowe torby i innego rodzaju opakowania.

To, co każdego ranka znajdujemy na sitach maszyn sprzątających gdyńskie plaże, woła o pomstę do nieba. Nie rozumiem, jak można śmiecić we własnym ogródku i potem mieć pretensje, że nikt z tym niczego nie robi. Jeżeli nie będziemy pamiętać, że czystość zależy od każdego z nas, to zamiast cieszyć się piękną i przede wszystkim bezpieczną plażą, będziemy stąpać jak po polu minowym, które sami sobie postawiliśmy – podsumowuje zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu Paweł Brutel.

Ponad 200 ton śmieci w sezonie

Dla przykładu warto podać liczby, które najdosadniej obrazują poziom zaśmiecenia gdyńskich plaż. W 2020 roku z ich terenu zostały wywiezione następujące odpady:

  • opakowania ze szkła w ilości 113,84 ton,
  • odpady z oczyszczania z ulic i placów w ilości 103,50 tony,
  • odpady komunalne w ilości 0,86 tony,
  • odpady ulegające biodegradacji w ilości 6,84 ton,
  • gleba i ziemia, w tym kamienie w ilości 1,42 tony,
  • zużyte opony w ilości 0,32 tony.

Łącznie aż 226,78 ton śmieci na naszych plażach pozostawili wypoczywający tam ludzie. Trzymamy kciuki za wypoczywających w Gdyni, aby te liczby były niższe w rozpoczynającym się sezonie.

317.960 m² do sprzątnięcia

W drodze przetargu nieograniczonego, ogłoszonego przez Gdyńskie Centrum Sportu, do sprzątania i utrzymania czystości gdyńskich plaż i przystani jachtowej w 2021 roku wybrano oferenta, którym zostało Przedsiębiorstwo DELTA SP. Z o.o., które swoje usługi wyceniła na 871.673,40 zł.

DELTA, podobnie jak w ubiegłych latach, będzie odpowiedzialna za utrzymanie czystości plaż i przystani jachtowej o łącznej długości około 10 km, z wyłączeniem miejsc wygrodzonych na prowadzenie działalności przez osoby trzecie. W jej rejonie sprzątania znajdą się takie tereny, jak:

  • Rejon A, czyli Plaża Babie Doły (od wejścia nr 1 do wejścia nr 3), powierzchnia plaży – 24.775 m², pow. terenów zielonych – 61.229 m².
  • Rejon B, czyli Plaża Oksywie (od wejścia nr 3 do wejścia nr 5), powierzchnia plaży – 10.000 m², pow. terenów zielonych – 11.014 m².
  • Rejon C w skład którego wchodzą: a) Plaża Śródmieście (od wejścia nr 6 do wejścia nr 11) łącznie z placem zabaw, budynkiem sanitarnym dla ratownika i drewnianymi trapami; powierzchnia plaży – 40.500 m², powierzchnia terenów zielonych – 5.311 m², oraz Siłownia zewnętrzna na Bulwarze Nadmorskim – 162 m², b) przystań jachtowa; powierzchnia przystani 10.320 m², powierzchnia akwenu wodnego 37.000 m², c) teren położony przy Bulwarze Nadmorskim o łącznej powierzchni 1.426 m².
  • Rejon D, czyli Plaża Redłowo – Kąpielisko Strzeżone (od wejścia nr 11 do 12). powierzchnia plaży 13.332 m², pow. terenów zielonych 2.550 m².
  • Rejon E, czyli Plaża Od Opaski Betonowej Do Cypla Redłowskiego (Klifu) (od wejścia nr 13 do wejścia nr 14), powierzchnia plaży – 15.119 m², pow. terenów zielonych – 5.139 m².
  • Rejon F, czyli Plaża Od Cypla Redłowskiego Do Mola w Orłowie (od wejścia nr 15 do wejścia nr 16), powierzchnia plaży – 6.528m², pow. terenów zielonych – 6.352 m².
  • Rejon G, czyli Plaża Od Mola w Orłowie z Wejściem na Plażę Przy ulicy Przebendowskich (od wejścia nr 16 do 18), powierzchnia plaży – 8.894m², pow. terenów zielonych – 6.846 m².
  • Rejon H, czyli Plaża Od Wjazdu Od Kolibek Do Granicy Administracyjnej Sopotu (od wejścia nr 18 do 20), powierzchnia plaży – 31.959 m², pow. terenów zielonych – 19.866 m².

Razem powierzchnia plaż od Babich Dołów do granicy administracyjnej Sopotu wynosi ok. 151.107 m², przystani jachtowej położonej w Gdyni przy Alei Jana Pawła II 13 A 10.320 m², akwenu wodnego Mariny 37.000 m², a pozostałych terenów tj. terenów zielonych, skarp, kamieni, schodów itp. – ok. 119.333 m². Ogółem powierzchnia do oczyszczania – ok. 317.960 m² i właśnie za utrzymanie czystości na tak wielkim obszarze, będzie odpowiedzialny zwycięzca postępowania przetargowego – podsumowuje Dalecki.

SEABIN zbiera śmieci z wody

Tuż przed rozpoczęciem wakacji do gdyńskiej mariny na stałe zagościł nowoczesny kosz SEABIN zbierający śmieci z wody. Taki pływający pojemnik potrafi zmagazynować jednorazowo do 20 kg śmieci, przy czym oprócz plastikowych odpadów potrafi zbierać też zanieczyszczenia płynne, jak choćby olej. Woda jest zasysana do kosza i przechodzi przez filtr znajdujący się w urządzeniu. Następnie jest wypompowywana, pozostawiając w koszu odpady i inne zanieczyszczenia, które są następnie regularnie usuwane. Doświadczenie z pozostałych miejsc podpowiada, że średnio spowoduje on, że niemal 1,5 tony mniej odpadów każdego roku trafi dzięki niemu do Bałtyku.

Planowane otwarcie gdyńskich kąpielisk przewidziane jest na dzień 25 czerwca. Szczegółowe informacje dotyczące warunków na nich panujących znaleźć można będzie na stronie www.plaze.gdyniasport.pl.

POZNAJ CYKL LETNIJ AKTYWNOŚCI NA PLAŻY ŚRÓDMIEŚCIE