Don’t diss my ability! – umowa uroczyście podpisana

Aktualności FOTO

Nowy wymiar wsparcia uczniów o specjalnych potrzebach w Gdyni! W mieście powstaną miejsca spotkań wraz z wsparciem trenerskim. Nauczyciele otrzymają specjalny skrypt, a do szkół trafią symulatory niepełnosprawności. Umowa została uroczyście podpisana przez Marszałka i Wicemarszałka Województwa Pomorskiego w towarzystwie przedstawiciela Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej podczas konferencji „20 lat Pomorza w Unii Europejskiej” odbywającej się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Projekt, który realizowany będzie w latach 2024-2025, współfinansowany jest z funduszy europejskich.

  • Podpisano umowę na projekt „Don’t diss my ability! – wsparcie uczniów o specjalnych potrzebach poprzez rozwój edukacji włączającej na terenie miasta Gdyni.”
  • Dla uczniów powstanie specjalna siłownia wraz z zajęciami spełniającymi specjalne potrzeby. Zapewnione zostanie wsparcie trenerskie, zawodowe oraz psychologiczne
  • Do gdyńskich szkół trafią symulatory niepełnosprawności a do nauczycieli skrypty zajęć
  • Gdynia jest liderem projektu, którego inicjatorem i realizującym jest Gdyńskie Centrum Sportu we współpracy z Instytutem Wiedzy i Kompetencji oraz Fundacją Inthinknity

Z radością podpisujemy umowę na realizację projektu wspierającego uczniów o specjalnych potrzebach poprzez sportowy rozwój w naszym mieście. Dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich, Gdynia będzie mogła zaoferować lepsze warunki edukacyjne dla wszystkich dzieci, niezależnie od ich indywidualnych potrzeb – komentuje Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek. – Realizacja projektu pozwoli nam na stworzenie bardziej integracyjnego i przyjaznego środowiska, co jest kluczowe dla przyszłości naszej społeczności. Wierzymy, że każdy uczeń zasługuje na równe szanse w edukacji, a ten projekt jest krokiem w kierunku realizacji tej wizji – dodaje.

Zajęcia i siłownia w odpowiedzi na specjalne potrzeby

W ramach działań projektu powstanie miejsce spotkań – nowa siłownia w Gdyńskim Centrum Sportu, stworzona z myślą o młodzieży o specjalnych potrzebach oraz młodzieży z Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni. Miejsce oferować będzie profesjonalne wsparcie trenerskie oraz dostęp do zajęć wspierających podstawowe potrzeby rozwojowe oraz integracyjne.

Umowę w imieniu miasta podpisał Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu, które było pomysłodawcą i inicjatorem projektu.

– To kolejny z naszych projektów, które realizuje ważną społeczną misję – pozwala nam wyrównywać szanse osób o specjalnych potrzebach – komentuje Dalecki. – W ramach zajęć, które będą realizowane w nowym miejscu, organizowane będą takie aktywności, jak joga z elementami relaksacji, siatkówka na siedząco z elementami gimnastyki korekcyjnej, zajęcia taneczne, karate z elementami akrobatyki czy boks z elementami samoobrony – dodaje.

Miasto jest liderem projektu „Don’t diss my ability! – wsparcie uczniów o specjalnych potrzebach poprzez rozwój edukacji włączającej na terenie miasta Gdyni.”, który realizowany będzie z pomocą partnerów – Instytutu Wiedzy i Kompetencji oraz Fundacji Inthinknity.

Grupa projektowa liczyć ma 170 osób, w tym minimum 85 osób młodych z orzeczeniem o niepełnosprawności. Młode osoby otrzymają również możliwość spotkań z doradcą zawodowym oraz psychologiem. Całkowita wartość projektu wynosi 859 942,68 zł, z czego kwota dofinansowania wynosi 816 945,55 zł.

Skrypt i symulatory wsparciem dla pedagogów

Instytut Wiedzy i Kompetencji odpowiada za przygotowanie skryptów oraz zakup i przekazanie na ręce dyrektorów gdyńskich szkół ponadpodstawowych symulatorów niepełnosprawności. Sprzęt dydaktyczny otrzymają wszystkie placówki, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasta Gdyni. Łącznie zakupionych zostanie 19 symulatorów niepełnosprawności za kwotę ponad 170 tys. złotych.

– Do działań fundacji należy przygotowanie skryptu dla nauczycieli, psychologów oraz pedagogów gdyńskich szkół ponadpodstawowych, który zawiera 9 scenariuszy dwugodzinnych bloków warsztatowych dla nastolatków. Tematyka cyklu warsztatów dotyczy zasad savoir-vivre w codziennych kontaktach rówieśniczych z osobami o specjalnych potrzebach wynikających z posiadania orzeczenia o niepełnosprawności – mówi Monika Formańska-Żadkowska, prezes Instytutu Wiedzy i Kompetencji. – Poruszane treści dotyczą stereotypowego postrzegania osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, praktycznych ćwiczeń w codziennych kontaktach z osobami z dysfunkcją narządu ruchu, wzroku, słuchu.Gdyńscy pedagodzy otrzymują gotowe narzędzie do pracy dydaktyczno-wychowawczej z uczniami. Publikacja została również uzupełniona dodatkowymi materiałami, takimi jak quizy oraz filmy – dodaje.

Zakup symulatorów oraz przeszkolenie 500 pracowników gdyńskich szkół ponadpodstawowych wpisują się w stworzenie systemowego rozwiązania w zakresie wsparcia gdyńskich placówek w organizacji edukacji włączającej. Działania są kontynuacją wieloletnich wysiłków podjętych przez Instytut Wiedzy i Kompetencji w zakresie integracji osób młodych z orzeczeniem o niepełnosprawności z rówieśnikami ze szkół ogólnodostępnych.

plakat

Wsparcie i opieka dla uczniów

Fundacja Inthinknity zapewnia dostęp do usług specjalistycznych na terenie szkoły dla 85 uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Gdyni umożliwiających im rozwój indywidualnego potencjału oraz włączenie społeczne, a także pełne i aktywne życie społeczne oraz zawodowe po opuszczeniu szkoły.

– Do działań fundacji należy organizacja indywidualnego wsparcia psychologicznego, indywidualnego poradnictwa zawodowego oraz zajęć o charakterze socjotereapeutycznym – warsztatów areterapeutycznych Marta Łoboda, Prezes Fundacji Inthinknity. – Działania, które prowadzić będziemy w roku szkolnym 2024/2025, są odpowiedzią na diagnozę, którą wykonaliśmy na potrzeby projektu. Wsparciem obejmiemy uczniów wszystkich 22 klas Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Gdyni – podsumowuje.

Projekt wpisuje się w działania w zakresie usamodzielniania osób młodych o specjalnych potrzebach, które prowadzi Fundacja Inthinknity.

Szczegóły projektu znaleźć można w specjalnej zakładce na stronie www.gdyniasport.pl.

pasek z logo

Projekt „Don’t diss my ability! – wsparcie uczniów o specjalnych potrzebach poprzez rozwój edukacji włączającej na terenie miasta Gdyni.” współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2021-2027 w ramach Działania 5.8. Edukacja ogólna i zawodowa.

Numer projektu: FEPM.05.08-IZ.00-0070/23

Wartość projektu: 859 942,68 zł

Dofinansowanie: 816 945,55 zł