Gdynianin przebiegł maraton na Antarktydzie
Krzysztof Sabisz z Gdyni z czasem 5:33:18 pokonał jeden z najtrudniejszych maratonów świata, znajdujący się w samym sercu Antarktydy. Polak zajął 18 miejsce w międzynarodowej stawce.
Antarctic Ice Marathon to najbardziej wysunięty na południe bieg maratoński na świecie (79˚46 S, 82 ˚52 W), którego trasa wiedzie wokoło antarktycznej bazy znajdującej się na lodowcu Union Glacier. Zawody rozgrywane są w ekstremalnie trudnych warunkach atmosferycznych, które mogą zmienić się w każdej chwili. Maratończycy do pokonania mają 4 okrążenia, wiodące w kopnym śniegu, który utrudnia bieganie i sprawia, że pokonanie kolejnych kilometrów kosztuje więcej energii niż w klasycznym ulicznym maratonie. Do tego dochodzi ujemna temperatura oraz porywisty wiatr, sprawiający, że odczuwalna temperatura jest zdecydowanie niższa niż ta, którą wskazują termometry.
– Maraton na Antarktydzie jest marzeniem każdego maratończyka. Był to mój najtrudniejszy maraton, a sama nazwa w sobie już dużo mówi - Antarctic Ice Marathon. Tym bardziej jestem szczęśliwy, że mój udział w lodowym maratonie mogę zadedykować go po raz kolejny Polskiemu Stowarzyszeniu Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciołom, którzy zmagają się z wysiłkiem nieporównywalnie większym niż maratończycy na trasie dzisiejszego biegu – napisał biegacz na swoim facebookowym profilu.
Gdynianin nie zatrzymuje się i myślami jest na drugim końcu ziemi, na biegunie północnym, gdzie również rozgrywany jest bieg na dystansie maratonu – North Pole Marathon.
Bieganie maratonów w ekstremalnych warunkach stało się znakiem rozpoznawczym mieszkańców naszego miasta. W 2017 roku, Piotr Suchenia, pracujący na co dzień w Gdyńskim Centrum Sportu, zwyciężył w North Pole Marathon, a rok później w Antarctic Ice Marathon. W 2019 roku Gdynianin zwycięstwem w the Rift Marathon w Ugandzie, zakończył projekt, którego celem było przebiegnięcie maratonu na każdym kontynencie oraz na biegunie północnym. Jako pierwszy z Polaków stanął na maratońskim podium na każdym kontynencie i na biegunie północnym.