Plaża w Gdyni wśród trzech najlepszych w Polsce. Wejście na plażę nr 6 jest dostępne dla wszystkich!

Aktualności WIDEO FOTO

W środę 29 czerwca podczas Gali Dostępnych Plaż w Jastarni oficjalnie wręczono certyfikaty certyfikatu dostępności „Plaże dla Wszystkich". Takim wyróżnieniem szczycić się mogą tylko 3 miejscowości w Polsce. Prócz Gdyni są to Jastarnia oraz Sopot.

Z procesem certyfikacji mierzyło się 8 miejscowości, 5 z nich przeszło do drugiego etapu, lecz tylko 3 ostatecznie otrzymały prestiżowe wyróżnienia. Wcześniejsze zgłoszenie wymagała poparcia dokumentami potwierdzającymi inwestycje związane ze zwiększeniem dostępności.

Certyfikaty dostępności na sezon letni 2022 wręczono trzem gminom: Sopot (wejście na plażę nr 23), Jastarnia (wejście na plażę nr 48) oraz właśnie Gdyni (wejście na plaże nr 6). Wyróżnienie odebrał wicedyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Paweł Brutel.

– Znalezienie się w tak wąskim i prestiżowym gronie stanowi nie lada wyróżnienie, które jest efektem pracy osób odpowiedzialnych zarówno za procesy inwestycyjne, jak i za organizacje kąpielisk – komentuje Paweł Brutel. –  Nagroda jest podsumowaniem wielu działań, których wspólnym mianownikiem było zwiększenie dostępności i poziomu wypoczynku zarówno dla mieszkańców, jak i turystów – dodaje.

To właśnie tu, na plaży Gdynia Śródmieście, w ostatnich latach powstały nowe kładki dla pieszych, których łączny koszt inwestycji wyniósł 1 335 733,81 zł brutto. To także tutaj dostępna jest tzw. amfibia, dzięki której osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi mogą skorzystać z kąpieli w morzu w asyście ratowników. To jednak nie wszystko, co dostrzegła komisja certyfikacyjna.

W przypadku Gdyni komisja programu certyfikacyjnego "Plaże dla Wszystkich" uznała za wyróżniające: "dostrzeganie różnorodności osób i ich potrzeb, zwłaszcza uwzględnianie perspektywy najmłodszych użytkowników i użytkowniczek plaż, a także wzorcowa, pozytywna współpraca gminy z miejskim Wydziałem Dostępności, z którym konsultowane są wszelkie rozwiązania infrastrukturalne. Uznanie budzi także sposób przeprowadzenia audytu plaży i wyjątkowo rzetelne pomiary. Zaś kategorią, w której Gdynia okazała się bezkonkurencyjna jest "Bezpieczeństwo" i rozwiązania dotyczące radiowęzła czy dostępu do ratowników".

Projekt „Plaże dla Wszystkich” realizuje Fundacja Machina Zmian, która od 10 lat zmienia polskie plaże, edukując i pokazując, co można zrobić, żeby wybrzeże było przyjazne, wygodne i dostępne dla wszystkich bez względu na stopień sprawności. Gala była również okazją ku temu, by przedstawić historię działań fundacji i wręczenia wyróżnień osobom, bez których nie byłoby możliwe tak prężne działanie.

Program certyfikacji „Plaże dla Wszystkich” jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.