Trwa pierwsze w Polsce certyfikowane szkolenie instruktorów SUP

Aktualności FOTO

W SUP Bazie w Gdyni Orłowie trwa pierwszy w kraju i w tej części Europy kurs instruktorów pływania na desce SUP. Organizatorem szkolenia jest ASI (Academy Surfing of Instructors).

– Jest to nasz historyczny moment. Pierwszy raz w historii Polski organizujemy certyfikację instruktorów SUP, które są honorowane na całym świecie. Jest to olbrzymi prestiż dla naszej organizacji i miasta. Czujemy się wyróżnieni i dumni – mówi Andrzej Rybicki z SUP Bazy. – Mamy wyjątkowe szczęście współpracować z ASI. Bezpieczeństwo jest bowiem najważniejszą rzeczą. Na tym polega profesjonalizm, zwłaszcza w rozumieniu edukacji, szkolenia instruktorów, którzy następnie prowadzą zajęcia oraz przekazują wiedzy, także dzieciom – dodaje.

osoby w piankach z deskami w tle molo w Orłowie

Organizatorem kursu jest ASI (Academy Surfing of Instructors) – największa międzynarodowa organizacja zajmująca się szkoleniami z pływania na desce SUP i Surfingu. Program składa się z kilku części – zajęć teoretycznych i metodologii (SUP Wise Intensiv), ratownictwa wodnego (SUP Water Safety Rescue Award), akwenów zamkniętych (Level 1 SUP Instructor (Enclosed Flat Water) oraz otwartych (Level 2 SUP Instructor (Exposed Waters) i kończy się egzaminami.

Z ramienia światowej organizacji do Gdyni przybył Paul Byrne, Irlandczyk będący światowym szefem szkolenia ASI, który założył pierwszą szkołę SUP w swoim kraju. Posiada on bogate doświadczenie edukacyjne i szkoleniowe, które nabył nauczając i mieszkając wiele lat w Australii. Jest również ojcem zawodniczki SUP – Caoimhe Byrne.

Paul Byrne w piance z deska i wiosłem i deską na tle molo

Tak, jak mówiłem organizatorom oraz uczestników w przesłanym kilka dni mailu, tworzymy właśnie historię w Gdyni. To pierwsze szkolenie organizowane przez ASI w Polsce – mówi Paul Byrne. Pamiętam swój pierwszy organizowany kurs 13 lat temu w Irlandii. Wiem, jak ważne jest to dla rozwoju dyscypliny i jak ekscytująca jest to droga. Pozwoli uregulować sport, sprawi że będzie on bezpieczny. Ta dyscyplina potrzebuje obecnie ambasadorów, takich jak ludzie zgromadzeni tutaj, którzy przekażą ludziom prawidłowe zasady i sprawią, że ich pierwsze wrażenie związane z tym sportem będzie pozytywne. Gdy uda się to osiągnąć ten sport ich wciągnie – dodaje.

– Gdynia może stanowić przykład, jak rozpowszechniać ten sport. To świetny przepis na sukces – przygotowanie dużej cieszącej się zainteresowaniem światowej imprezy, potem międzynarodowe szkolenie skierowane do trenerów, którzy następnie przekazywać będą swoja wiedzę lokalnie. Wierzę, że efektem będzie to, że gdy spojrzymy za 5 czy 10 lat, będziemy widzieli, jaką eksplozję popularności tej dyscypliny to sprawiło – podsumowuje przedstawiciel ASI.

SUPer miejsce

Dla Irlandczyka nie jest to pierwsza wizyta w naszym mieście. Uczestniczył on bowiem w Mistrzostwach Świata ICF SUP, które odbywały się we wrześniu 2022 roku. Wtedy też stwierdził, że akwen w Orłowie stanowi idealne miejsce do uprawiania tej dyscypliny, co związane jest z otoczeniem wzgórz osłaniających częściowo zawodników. Wykonana w ostatnim czasie przez Urząd Morski refulacja i odbudowa plaży sprawiły, że jest ona wręcz stworzona dla tej dyscypliny – z czystym piaskiem, brakiem kamieni oraz długim i płytkim wejściem.

– Jedynym minusem jest to, z czym zmagamy się w Irlandii – zimą robi się zimno. To nie Hawaje czy Australia. Jednak im bardziej jesteś doświadczony, tym mniej wpadasz do wody. Wchodzimy do wody także zimą mocząc jedynie nasze stopy – żartobliwie komentuje Byrne.

uczestnicy szkolenia na wodzie

Przygotowanie szkolenia nie było sprawą prostą, bowiem aż 4 trenerów zrezygnowało z przyjazdu do Polski z uwagi na toczącą się za naszą granicą wojnę. Choć zainteresowanie było duże, a zapytania spływały m.in. z Litwy, w kursie udział mogło wziąć jedynie 12 uczestników. Przybywali oni z całego kraju, m.in. – Ełku, Łodzi, Krakowa czy Poznania.

– Pasja do pływania na desce z wiosłem sprawiła, że znalazłam się na tym szkoleniu, dzięki któremu będę mogła szkolić ludzi w pełni bezpiecznie uczyć pływania na desce – mówi Małgorzata Majda. – SUP Baza to chyba jeden z bardziej aktywnych podmiotów deskowych w kraju. W Polsce praktycznie nikt tego nie robi – nie ma certyfikowanych kursów. Dlatego namówiłam koleżankę i przybyłyśmyz Poznania, podobnie jak na ubiegłoroczne mistrzostwa świata – dodaje reprezentantka SUPBAS Polska, pierwszego w Polsce producenta desek SUP w Polsce.

kobieta z wiosłem na tle desek do SUP

Kalifornia nad Bałtykiem

Według wielu znawców historii tej dyscypliny należy szukać na Hawajach, choć pływanie w pozycji stojącej w różnej formie pojawiało się w wielu miejscach, które dysponowały akwenem wodnym. Pierwsze Mistrzostwa Świata odbyły się w Peru, zaś w 2022 roku rywalizacja zagościła w Gdyni. Podczas Mistrzostw Świata ICF SUP organizowanych przez Polski Związek Kajakowy we współpracy ze Związkiem Sportowym SUP oraz Międzynarodową Federacją Kajakową (ICF) w szranki stanęło 500 zawodników z 45 krajów.

Napis Orłowo wykonany w żeglarskim stylu

SUP-y stanowią świetną okazję do rozpoczęcia przygody ze sportami wodnymi. Najbardziej bazowe szkolenie uczestnika zamknąć można w czasie niemal godziny. Aby uprawiać tę dyscyplinę wystarczy deska SUP z wiosłem i linką, poczucie równowagi oraz koordynacji, a także nieco siły w rękach.

Najlepszym dowodem na potwierdzenie tego tych słów jest współpraca SUP Bazy „Orłowo przy plaży" z gdyńskimi szkołami – Szkołą Podstawową nr 8, którego wszyscy uczniowie zostali teoretycznie przeszkoleni z zasad bezpieczeństwa i pływania na SUP w ramach zajęć wychowania fizycznego, Szkołą Podstawową nr 34 czy IX Liceum Ogólnokształcącego.

fot. Marek Urbaniak