Wyjątkowe świętowanie 25-lecia członkostwa w NATO w Gdyni
Obchodzona 12 marca 25. rocznica przystąpienia Polski do Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego świętowana jest w szczególny sposób przez żołnierzy Marynarki Wojennej Rzeczpospolitej Polski. Przygotowali oni specjalny klip, a dziś o 17.30 rozegrają na NSR piłkarskie spotkanie towarzyskie z sojusznikami z Włoch.
- 25 lat temu Polska dołączyła do NATO
- Marynarka Wojenna RP była pierwszym rodzajem Sił Zbrojnych RP, który zapoczątkował integrację z siłami sojuszu
- Polska – Włochy dziś o 17.30 na NSR
- Wyjątkowa możliwość zwiedzania okrętów
25 lat akcesji Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim
Dokładnie 25 lat temu, 12 marca 1999 roku, Polska przystąpiła do NATO. Wtedy to minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał sekretarzowi stanu USA, Madeleine Albright, dokument przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Ten krok formalnie zakończył proces akcesji Polski do Sojuszu. Od tego momentu Polska czerpie korzyści z gwarancji bezpieczeństwa, które obejmują m.in. zobowiązanie do stałego rozwijania własnych zdolności obronnych oraz udzielania pomocy innym sojusznikom, zgodnie z postanowieniami art. 5 Traktatu.
W sposób szczególny w Gdyni świętują żołnierze Marynarki Wojennej RP, którzy zapewniają bezpieczeństwo na morskich szlakach komunikacyjnych oraz kluczowych akwenach morskich. To właśnie Marynarka Wojenna RP była pierwszym rodzajem Sił Zbrojnych RP, który zapoczątkował integrację z siłami sojuszu.
Pierwszym okrętem, który podniósł na swojej burcie flagę NATO był niszczyciel min ORP Mewa dołączając w 2000 roku do wspólnych ćwiczeń z okrętami zespołu przeciwminowego sojuszu oraz wchodząc już oficjalnie w 2002 roku w skład – ówczesnego MCM FORNORTH (aktualnie #SNMCMG1)
fot. st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak/3 FO/ Marynarka Wojenna RP
Wyjątkowy klip
Z tej okazji przygotowany został specjalny klip, który powstał na Stadionie Miejskim w Gdyni i dziś pojawił się w mediach Marynarki Wojennej.
Film opatrzony hashtagami #WeAreNATO #TogetherWeTrain #TogetherWeWin podkreśla znaczenie wspólnoty, której częścią od 25 lat jest nasz kraj. Autorem filmu jest kpt. mar. Damian Przybysz z mieszczącej się na Oksywiu 3 Flotylli Okrętów im. kmdr. B. Romanowskiego.
Polscy piłkarze mieli okazję mierzyć się na tym obiekcie z reprezentacją Włoch w 2019 roku podczas Mistrzostw Świata do lat 20. Wtedy to po bramce Andrea Pinamontiego z rzutu karnego w 37. minucie wygrali zawodnicy Italii, którzy awansowali do ćwierćfinału rozgrywek.
Polska – Włochy w Gdyni
Tę wyjątkową rocznicę w sposób szczególny obchodzić będziemy w Gdyni. Dziś, 12 marca o 17.30 na Narodowym Stadionie Rugby, w towarzyskim spotkaniu zmierzą się piłkarze Reprezentacjami Marynarki Wojennej RP i Włoch. Początek meczu poprzedzą hymny narodowe obydwu Państw.
Jak sama pisze w swoich mediach społecznościowych Reprezentacja Marynarki Wojennej RP w piłce nożnej:
Zachęcamy do przybycia i dopingowania obydwu ekipom z barwami narodowymi. Wstęp wolny.
Luigi Rizzo i inne jednostki dostępne do zwiedzania
Reprezentacji Włoskiej Marynarki Wojennej to marynarze włoskiej fregaty Luigi Rizzo, która stacjonuje w Gdyni od niedzieli. Przybiła do gdyńskiego portu po zakończeniu manewrów wojskowych NATO. Na pokładzie znajduje się 199 marynarzy, okręt będzie zakotwiczony w Trójmieście przez kilka dni. To trzecia wizyta tej jednostki w naszym mieście, ale pierwsza, kiedy możliwe będzie jej zwiedzanie. Dziś, we wtorek 12 marca od godziny 15.00 do 17.00, dostępny jest on dla zainteresowanych. Nowoczesna fregata wyposażona jest w zaawansowane systemy obrony sonarowej oraz hangar na dwa helikoptery.
Przy nabrzeżu pomorskim w sąsiedztwie Skweru Kościuszki zacumują i będą dostępne do zwiedzania także jednostki Marynarki Wojennej: ORP Piorun i ORP Albatros. Zwiedzanie polskich jednostek będzie możliwe w godzinach 11.00-17.00. Dodatkowo, w tym samym czasie będzie można bezpłatnie zwiedzać okręt-muzeum ORP Błyskawica.
W wszystkich obchodach 25-lecia Polski w NATO w Gdyni, w tym o oficjalnych obchodach przed Pomnikiem Polski Morskiej, można przeczytać w serwisie Gdynia.pl: