Znamy wykonawcę skateparku na Chwarznie-Wiczlinie

Aktualności Inwestycje

Nowy skatepark powstanie przy ul. Wagnera i Chwarznieńskiej. Podpisana została umowa na realizację nowego obiektu, który zajmie powierzchnię około 400 m². O jego budowie zadecydowali mieszkańcy w ramach gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

  • Nowy skatepark powstanie na Chwarznie-Wiczlinie przy ul. Wagnera i Chwarznieńskiej
  • Autorem projekt w ramach gdyńskiego Budżetu Obywatelskeigo z 2021 jest Szymon Zabiełło

Od pomysłu do realizacji

– Wcześniej mieszkałem w centrum miasta i byłem częstym gościem skateparku w obecnym Parku Centralnym. Po przeprowadzce w 2016 roku na Chwarzno-Wiczlino dostrzegłem potencjał, aby taki obiekt powstał również tutaj. W 2019 roku nie zdołaliśmy znaleźć odpowiedniego miejsca, ale w 2021 wszystko się udało, a mieszkańcy zadecydowali, że ten projekt zasługuje na realizację – komentuje Szymon Zabiełło, autor projektu w gdyńskim Budżecie Obywatelskim.

Inwestycja realizowana będzie ramach Budżetu Obywatelskiego z 2021 roku. Oddano na niego 1873 głosy. W minionym tygodniu podpisano umowę z wykonawcą. Została nim firma MATERIA Sp. z o.o. z Warszawy. Całość prac, która zgodnie z umowa powinny zakończyć się w drugiej połowie roku, kosztować będzie 1 200 000 zł brutto.

– Cieszę się, że budowa skateparku wchodzi w kolejną fazę. Na uwagę zasługuje fakt, że został on od strony koncepcyjnej zaprojektowany przez Filipa Madaja, który jest autorem kilku udanych realizacji w Trójmieście, a za budowę odpowiadać będzie firma, która ma bogate portfolio w tej dziedzinie. Nie chcę zapeszać, ale sam nie mogę się doczekać finalnego efektu – dodaje pomysłodawca.

Co znajdziemy w nowym skateparku?

Na nowym obiekcie znajdą się przeszkody, takie jak quarter pipe o przynajmniej dwóch różnych wysokościach, corner, bankramp, grindbox, curb (krawężnik), platforma o wysokości w przedziale 30-60 cm oraz poręcz prosta i/lub skośna.

Od wschodniej strony skateparku geometria obiektu zostanie wpisana w naturalne ukształtowanie terenu opadającego w kierunku północno-zachodnim, dzięki czemu obiekt harmonijnie wpisze się w zieleń.

Na terenie inwestycji zlokalizowane zostaną także obiekty małej architektury, tj.ławki, w tym ławka z oparciem i podłokietnikami, kosz na śmieci, stojaki rowerowe, wieszak na ubrania oraz tablica informacyjnie. Powstanie również oświetlenie oraz utwardzone dojście do obiektu o nawierzchni z kostki betonowej.

młody deskorolkarz

W Gdyni odbywały się finały Deskorolkowych Mistrzostw Polski w 2016 i 2019 roku (fot. Dawid Linkowski)

Drugi taki w mieście

Choć będzie to kolejna, po Parku Centralnym, skwerze im. Ireny Kwiatkowskiej na Obłużu, Leszczynkach pod estakadą Kwiatkowskiego i parku Kilońskim budowa skateparku, to można go porównać wyłącznie z tym pierwszą:

– To drugi, po skwerze Sue Rider skatepark w naszym mieście, który zostanie wykonany w tej technologii – mówi Tomasz Cząstka, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu. – Przeszkody zostały starannie skonstruowane, aby umożliwić płynną i ekscytującą jazdę na niewielkiej przestrzeni. Zaokrąglone kształty urządzeń oraz minimalna ilość krawędzi sprawiają, że miejsce to jest bezpieczne w użytkowaniu. Dodatkowo, oryginalny design skateparku przyciągnie zarówno początkujących, jak i doświadczonych użytkowników, czyniąc go atrakcyjnym dla każdego – dodaje.

Skatepark zaprojektowano w formie betonowej płyty z wyprofilowanymi przeszkodami betonowymi. Powstający obiekt spełniać będzie wymaganiami aktualnej normy PN-EN 14974:2019 „Skateparki. Wymagania bezpieczeństwa i metody badań”.