Bieg Niepodległości jutro #wGdyni
W piątek, 11 listopada w Gdyni, odbędzie się wielkie biegowe święto, w którym udział weźmie ponad 3000 biegaczy z całego kraju. Dziś (w czwartek) do 20 (o ile nie skończą się szybciej) w biurze zawodów dostępnych będzie 100 sztuk pakietów na bieg główny i marsz Nordic Walking oraz 100 na starty młodzieżowe. Cena pakietu na dystans 10 km wynosić będzie 100 zł, zaś na starty młodzieżowe 20 zł.
Zawody rozpoczną się o godzinie 9:00, kiedy to na trasę wyruszą zawodnicy startujący w biegu i marszu na 10 km. Po nich rozegrane zostaną biegi młodzieżowe z kończącym imprezę, niezwykle popularnym Biegiem Malucha, w którym swój udział wezmą najmłodsi z najmłodszych wraz ze swoimi opiekunami.
– Ten bieg ze względu na okoliczności, zawsze był wyjątkowy. Jego otoczka sprawia, że wspólnie możemy świętować 11 listopada – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni. – To znakomita wiadomość, że po dwuletniej przerwie ponownie spotkamy się na trasie – dodaje.
Ostatnia edycja gdyńskiego Biegu Niepodległości odbyła się w 2019 roku. Wśród mężczyzn zwyciężył Tomasz Grycko, który minął linię mety z czasem 31 min. 10 s. Wśród kobiet triumfowała Marta Łagownik której pokonanie 10 km trasy zajęło 35 minut i 48 sekund.
Gdynia to wspaniała historia biegów ulicznych. Cofając się o 20 lat należy wspomnieć o Prokom Gdynia Maraton 75, którego trasa wiodła właśnie Bulwarem Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego oraz ulicami naszego miasta. Był to bieg, którego inicjatorem był Andrzej Magier, brązowy medalista nieoficjalnych mistrzostw świata w biegu na 100 km, mający w swojej bogatej biegowej historii medale mistrzostw Europy i Polski na tym dystansie. W Gdyni rozgrywany był również największy cykl biegów ulicznych w Polsce na dystansie 10 km, w skład którego wchodził Bieg Urodzinowy, Europejski, Nocny Świętojański oraz Niepodległości. W najlepszych latach w całym cyklu startowało ponad 25 000 zawodników z całego świata, a bariera 30 minut była regularnie łamana przez najszybszych biegaczy. Rekordowy bieg odbył się w 2014 roku, kiedy reprezentujący Kenię Daniel Muteti minął linię mety po 29 minutach i 1 sekundzie. Wreszcie to tu w 2020 roku odbywały się Mistrzostwa świata w półmaratonie, gdy Krystian Zalewski ustanowił nowy rekord Polski, a drużyna kobiet uplasowała się na 7. miejscu. To najlepsze rezultaty naszych biegaczy w historii tych prestiżowych zawodów. W trakcie imprez padło wiele fantastycznych wyników, w tym rekord świata w biegu kobiet oraz rekord mistrzostw ustanowiony przez zwycięzcę biegu elity mężczyzn.
Gdynia to również miejsce, gdzie swoje biegowe cele realizowali zwykli amatorzy, kochający ten sport. Należy także wspomnieć o Antonim Cichończuku, weteranie, który z każdej mistrzowskiej imprezy, na którą pojechał, wracał z medalem na szyi. Gdynianinem jest także Piotr Suchenia, pierwszy Polak, który wygrał maraton na biegunie północnym, na Antarktydzie, a także stanął na maratońskim podium na każdym kontynencie świata.
To w Gdyni w październiku 2011 roku odbył się pierwszy w naszym kraju parkrun – cykliczne i bezpłatne spotkania biegowo-rekreacyjne organizowane w każdą sobotę o 9:00. Od tego czasu uczestnicy na trasie liczącej 5 km wiodącej bulwarem nadmorskim spotkali się 500 razy, świętując w sobotę piękny jubileusz. Także tu odbywają się Cykliczne Biegi Śledzia, w których co tydzień uczestnicy mierzą się z dystansem 10 km.
– Gdynia to niewątpliwie miasto pełne entuzjastów sportowego spędzania czasu, także biegania – komentuje Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu i częsty uczestnik imprez biegowych w mieście.
Wszystko to pokazuje, że w Gdyni można spełniać swoje biegowe marzenia. Jest to doskonałe miejsce do organizowania imprez sportowych, dlatego Bieg Niepodległości ponownie powraca do Gdyni.
Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników!