Energia ze słońca w służbie mieszkańcom i turystom

Aktualności FOTO Inwestycje

W Orłowie na dachu budynku gdyńskich ratowników powstała nowa instalacja fotowoltaiczna, która zaopatruje w energię pomieszczenia osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na gdyńskim kąpielisku. To druga, po Babich Dołach, instalacja na plaży tego typu, a trzecia, uwzględniając Ośrodek Hipoterapii w Gdyni, przygotowana przez Gdyńskie Centrum Sportu. Liczba proekologicznych rozwiązań nieustannie rośnie.

  • Instalacja w Orłowie, to druga po Babich Dołach lokalizacja, której potrzeby zaspokaja energia ze słońca
  • Fotowoltaika w Ośrodku Hipoterapii przynosi ok. 20 tys. zł. oszczędności w skali roku
  • Gdyńskie Centrum Sportu prowadzi szereg inwestycji zmniejszających energochłonność wszystkich obiektów, w tym Stadionu Miejskiego, Polsat Plus Areny Gdynia oraz Narodowego Stadionu Rugby

Samowystarczalność niezależnie od warunków

W Gdyni powstała kolejna nowoczesna instalacja fotowoltaiczna. Podobnie, jak na kąpielisku w Babich Dołach, wykonana została w systemie off-grid. Nowa instalacja dostarcza energię elektryczną do urządzeń w kontenerach niezależnie od warunków pogodowych, zarówno w dni słoneczne, jak i pochmurne. Jest całkowicie samowystarczalna i nie wymaga dostępu do zewnętrznych źródeł energii elektrycznej. Dzięki modułowej konstrukcji system można łatwo rozbudować, dodając dodatkowe baterie i panele w razie potrzeby. Prosta konstrukcja systemu inwertera i baterii zapewnia bezpieczne i efektywne użytkowanie.

­– Nieustannie szukamy nowych rozwiązań i wykorzystujemy możliwości, jakie oferuje nam współczesna technologia – podsumowuje komentuje zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu Tomasz Cząstka. – Instalacja fotowoltaiczna w Orłowie, podobnie jak ta na północy Gdyni, została zaprojektowana z myślą o trudnych warunkach morskich, posiada wodoodporne połączenia przewodów, które zostały dodatkowo zabezpieczone izolacją w formie karbowanej rury odpornej na wodę i promieniowanie słoneczne. Nowoczesny, jednofazowy inwerter hybrydowy umożliwia monitorowanie pracy systemu za pomocą aplikacji na smartfonie, co pozwala na zdalne śledzenie poziomu naładowania baterii oraz bieżącej produkcji energii elektrycznej przez panele – dodaje.

W latach ubiegłych energię elektryczną dostarczano za pomocą generatorów prądotwórczych, co było rozwiązaniem kosztownym, niekorzystnym dla środowiska i generującym duży hałas. Dzięki nowej instalacji możliwe będzie nocne ładowanie radiotelefonów VHF, zasilanie oświetlenia kontenerów, klimatyzacji oraz innych urządzeń niezbędnych do sprawnego i efektywnego działania ratowników.

Instalacja w Ośrodku Hipoterapii przynosi korzyści przeliczalne na złotówki

Inny charakter od tych na plaży ma uruchomiona na przełomie października i listopada ubiegłego roku instalacja w Ośrodku Hipoterapii w Gdyni. Jest to wpięta do sieci, co oznacza, że niewykorzystana wyprodukowana energia odprowadzana jest to systemu energetycznego.

Moc instalacji fotowoltaicznej na ośrodku hipoterapii w Gdyni wynosi 25 kWp. Taka wydajność pozwala na całościowe pokrycie zapotrzebowania energetycznego ośrodka, co skutkuje zredukowaniem kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej.

Dzięki zastosowaniu zaawansowanego falownika SolarEdge, efektywność systemu została jeszcze bardziej zwiększona. Falownik ten nie tylko optymalizuje produkcję energii, ale także umożliwia monitorowanie pracy instalacji w czasie rzeczywistym. To kluczowy element w zarządzaniu i utrzymaniu efektywności systemu fotowoltaicznego.

– Od początku 2024 roku instalacja wyprodukowała 11,9 MWh z czego 72% zostało użyte na potrzeby obiektu, reszta zaś trafiła do sieci. Całkowita konsumpcja w tym okresie wyniosła 11,3 MWh. Jako, że 1 MWh kosztuje obecnie 790 zł, oznacza to, że ciągu roku inwestycja przynosi ponad 20 tys. złotych oszczędności rocznie – komentuje zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu.

Praktyczna realizacja projektu obejmowała montaż paneli fotowoltaicznych na dachu ujeżdżalni. Ten strategiczny wybór miejsca zapewnia efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, minimalizując jednocześnie wpływ na funkcjonalność ośrodka hipoterapii.

Stadion Miejski, Polsat Plus Arena Gdynia i Narodowy Stadion Rugby coraz bardziej oszczędne

Nie są to pierwsze zmiany, które wprowadzono na obiektach GCS. Gdyńskie Centrum Sportu od kilku lat wdraża różne rozwiązania mające na celu oszczędność energii i ochronę środowiska.

W przypadku obiektów sportowych niezwykle trudno zrezygnować ze sztucznego oświetlenia niezależnie od tego czy chodzi o mecz, trening, koncert, próbę czy każde inne wydarzenie. Dlatego też poszukiwanie oszczędności odbywa się poprzez sukcesywne ograniczenie energochłonności i wymianę żarówek.

Na przełomie obecnego i poprzedniego roku na Narodowym Stadionie Rugby wymieniono żarówki na energooszczędne ledowe, co przełożyło się nie tylko na obniżenie kosztów, ale także na widoczne gołym okiem podniesienie jakości widowisk.

Małe detale, duże oszczędności

W Polsat Plus Arenie Gdynia po analizie techniczno-ekonomicznej i sprawdzeniu opłacalności rozwiązań w minionym roku wymianie uległa część oświetlenia z tradycyjnego na ledowe. Zmieniony został również system oświetlenia ciągów komunikacyjnych, które jest niezbędne do funkcjonowania obiektu. Składa się on z około 100 opraw znajdujących się w holach i są one wykorzystywane najczęściej i najdłużej – nawet do kilkunastu godzin dziennie. Zużycie udało się zmniejszać trzykrotnie – z wartości ok. 21-24 do 8 watów dla pojedynczego źródła światła.

Wcześniej zaś, dzięki unowocześnieniu systemów monitoringu, zmniejszono  zużycie energii w Polsat Plus Arenie Gdynia oraz na Stadionie Miejskim w Gdyni.  

– Kolejnym przykładem są oszczędności wynikające z optymalizacji pracy central wentylacyjnych, dzięki wprowadzeniu zdalnego sterowania i harmonogramów czasowych możliwa była redukcja zużycia energii o 76% – podsumowuje Cząstka.

To nie ostatnie proekologiczne zmiany. Kolejne są już w planach – mozna usłyszeć.