Otwarcie kąpielisk w Gdyni
Punktualnie o godz. 9.30 w dniu 25 czerwca na czterech gdyńskich kąpieliskach zatrzepoczą flagi. Codziennie bezpieczeństwa osób kąpiących się strzegło będzie 35 ratowników Gdyńskiego Centrum Sportu wyposażonych w nowoczesny i profesjonalny sprzęt ratownicy. Informacje dotyczące sytuacji na kąpieliskach uzyskać będzie można online w plażowym serwisie www.plaze.gdyniasport.pl.
Babie Doły, Śródmieście, Redłowo oraz Orłowo – w tych czterech tradycyjnych już lokalizacjach otwarte zostaną strzeżone kąpieliska w Gdyni. Od piątku 24 ratowników wodnych, 4 starszych ratowników wspomaganych przez 4 ratowników medycznych codziennie w godzinach 9:30–17:30 będzie czuwało nad bezpieczeństwem plażowiczów.
Długości oraz lokalizacje gdyńskich kąpielisk:
Kolejny rok z rzędu pracę kąpielisk dodatkowo wspomagać będzie specjalnie powołana do tego Grupa Interwencyjna Ratownictwa Wodnego Gdyńskiego Centrum Sportu. To trzyosobowy zespół składający się z najbardziej doświadczonych ratowników, który w momencie wystąpienia zdarzenia w ciągu kilkunastu minut dotrze do poszkodowanego i udzieli mu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zastęp GIRW dysponować będzie szybką łodzią motorową, skuterem ratowniczym z platformą oraz pojazdem ATV z przyczepą do ewakuacji osób poszkodowanych z trudnodostępnych miejsc.
Na skrajnych kąpieliskach – w Orłowie i na Babich Dołach staną małe, szybkie łodzie motorowe, a w tej pierwszej lokalizacji dodatkowo pojazd ATV z przyczepą do ewakuacji osób poszkodowanych z miejsc, do których dotarcie nie jest łatwe. Kąpielisko Gdynia Śródmieście od tego sezonu będzie wyposażone także w nowoczesny skuter ratowniczy z platformą do podejmowania osób poszkodowanych.
– Dzięki naszym ratownikom na gdyńskich kąpieliskach morskich możemy w pełni cieszyć się wypoczynkiem. To zespół świetnych specjalistów, ale przede wszystkim to zespół ludzi, gotowych nieść pomoc, którzy sprawiają, że na plaży czujemy się komfortowo oraz, co najważniejsze, bezpiecznie. W ich ręce oddajemy sprzęt ratujący ludzkie życie, mając pewność, że potrafią w pełni go wykorzystać – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Pamiętajmy, aby kąpać się wyłącznie tam, gdzie jest bezpiecznie – nieopodal wież ratowniczych na terenie strzeżonych kąpielisk. Zachęcamy również do ściągnięcia aplikacji „Ratunek” oraz wpisaniu numeru ratunkowego nad wodą : 601-100-100. Gdyńskie Kąpieliska Morskie zostały zgłoszone do Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Sopocie które koordynuje działaniami ratowniczymi na terenie województwa pomorskiego. Polecamy też codziennie sprawdzać warunki atmosferyczne na gdyńskich kąpieliskach morskich. Aktualizowane codziennie szczegółowe informacje dotyczące stanu kąpieliska oraz warunków na nim panującym można sprawdzić klikając poniżej.
Przypomnijmy, że przed otwarciem kąpielisk miał miejsce przegląd dróg ewakuacyjnych, czyli miejsc, z których, w razie wypadku można przetransportować osobę poszkodowaną do miejsca przyjazdu karetki. Przegląd taki jest wykonywany każdorazowo przed sezonem letnim oraz w przypadku wystąpienia sytuacji szczególnych takich jak sztorm lub porywiste wiatry, aby wykluczyć lub potwierdzić czy droga nie została podmyta przez fale lub nie zostało powalone na nią drzewo.
– W nadchodzącym rozpoczynającym się sezonie spodziewamy się wielu plażowiczów. Zespół ratowniczy został odpowiednio przygotowany do tego, czekać ich może w trakcie służby. Od początku maja w każdy weekend odbywały się spotkania ćwiczeniowo szkoleniowe z kandydatami do pracy, które zakończyliśmy trzema intensywnymi dniami szkoleniowymi bezpośrednio przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego. Dodatkowo zespół ratowników z kąpieliska w Śródmieściu przeszedł szkolenie w zakresie kontaktu oraz obsługi osób niepełnosprawnych korzystających z amfibii wodnej umożliwiającej kąpiel – zapewnia Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu.
Niepełnosprawni mogą skorzystać z wózka kąpielowego, który umożliwia transport po piasku oraz bezpośredni kontakt z morską wodą. Amfibia dostępna jest na plaży Gdynia Śródmieście, a chęć skorzystania z niej należy zgłosić starszemu ratownikowi w godzinach 9:30-10:30 (nr telefonu: 785 174 737). Dodatkowo specjalne kładki, dzięki którym osoby poruszają się na wózkach inwalidzkim mogą dotrzeć niemal bezpośrednio nad wodę, znajdują się na plażach Gdynia Śródmieście oraz Gdynia Orłowo.
Jest to kolejny sezon w którym ratownicy muszą również pamiętać o zachowaniu ochrony indywidualnej: – Torby medyczne oraz punkty pierwszej pomocy wyposażone są w środki ochrony indywidualnej, natomiast ratownicy podczas szkoleń uaktualnili wiedzę medyczną o najnowsze wytyczne europejskiej rady resuscytacji 2021 – dodaje Brutel.
Warto jednak pamiętać, że o środki ochrony indywidualnej plażowicze muszą zadbać we własnym zakresie.
Na plaży Gdynia Śródmieście dodatkowo w tym roku pojawiły ogólnodostępne „Pamelki”, czyli boje ratownicze, które w razie niebezpieczeństwa będą mogły pomóc potrzebującym. Nie służą one jednak temu, by wyręczyć ratowników. Gdy tylko są oni na swoim stanowiskach z każdą niebezpieczną sytuacją należy kierować się bezpośrednio do nich. Bojki są zabezpieczeniem na wypadek wystąpienia takiej sytuacji poza godzinami otwarcia kąpieliska.
– Jest to nowatorskie rozwiązanie na obszarze naszego kraju, ale znane na plażach w innych krajach, skąd też został zapożyczony ten pomysł. Sprzęt ten będzie służyć osobom, które w przypadku zaistnienia tonięcia poza godzinami pracy ratowników zdecydowałyby się udzielić pomocy poszkodowanemu – podsumowuje dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Przemysław Dalecki.
W czasie prowadzenia kąpielisk morskich w Gdyni, od 1998 kiedy za ich organizację odpowiedzialne jest Gdyńskie Centrum Sportu, nie zanotowano żadnych wypadków śmiertelnych na akwenach kąpielisk. Życzymy wszystkim wypoczywającym, aby ten sezon nie zmienił tych statystyk i przypominamy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, kultury, a także o nie pozostawianie na plaży śmieci.